Władysław Kowalski

8,0
17 373 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Władysław Kowalski

... to majstersztyk. To w takich sytuacjach poznaje się mistrzów aktorstwa.
Majstersztyk jego i Pilcha, który to napisał.

jan_niezbedny0

O tak!
Dla mnie to Aktor JANUSZA MORGENSTERNA.
Piorunujące wrażenie robił już w "Stawce większej niż życie". Wnosił na ekran romantyzm nawet jak na tamte czasy zupełnie niedzisiejszy. Powtórzył ten efekt w "KOLUMBACH" gdzie wypadł znacznie korzystniej od cwaniackiego Englerta, czy pięknego Perepeczki. Zupełnie bezwiednie ukradł im ten serial. Kapitalny występ zaliczył w "TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ", wyraźnie wbrew emploi, jako doświadczony lekarz wykorzystuje stanowisko do romansów z młodymi stażystkami (tu śliczna, w co trudno uwierzyć, trzeba zobaczyć na własne oczy, Jadwiga Jankowska Cieślak), ale znów nie ma w tym za grosz cynizmu. Jak on to robił?! Kwintesencją tej postawy był występ w genialnym "OGRODZIE LUIZY" Macieja Wojtyszki. Kowalski zagrał szefa prowincjonalnej mafii i ponownie bez trudu zjednywał sobie widza, choć grał postać ze wszech miar niebezpieczną.

Trzeba jeszcze wspomnieć o wybitnej roli komisarza Selina w bodaj jedynym udanym polskim horrorze, "MEDIUM" Jacka Koprowicza,
roli kolegi Jana Serce
no i oczywiście Jankiela z "Pana Tadeusza" Wajdy, wszak obiecał zagrać na weselu Zosi:
https://www.youtube.com/watch?v=qE44MVA79-A
https://www.youtube.com/watch?v=W9BwONhZvNs

AutorAutor

No kurczę, teraz dopiero się dowiedziałem, że zmarł... Masakra, co się ostatnio dzieje.
Szkoda, jeden z moich ulubionych aktorów, nawet w drugoplanowych rolach wybijał się na plan pierwszy.
Ja szczególnie lubiłem jego doktora Czajkowskiego z "Cyngi", zbuntowanego aktora z ekranu w "Ucieczce z kina...", czy Bułhaka z serialu "Punkt widzenia" - ale oczywiście i wiele innych.
Co do "Kolumbów" to akurat uważam, że Englert był tam znakomity, w dzisiejszym kinie o czasach wojennych brak mi takich nienapuszonych, pozbawionych patosu postaci - no ale to rzeczywiście trzeba by wskrzesić Morgensterna - absolutnego mistrza w filmowym ujęciu okupacyjnej codzienności.
Nie ma rady - sztafeta pokoleń musi trwać. Niby to oczywistość, a jednak cholera zawsze żal, gdy ktoś taki znika.

AutorAutor

nie zapominajmy o roli redaktora Kostronia w SOS, też Morgensterna

kama_2

Trzeba zatem nadrobić!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones