Zdzisław Cozac

7,1
24 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Zdzisław Cozac

jestem pod wrazeniem jego filmow z 2011 i 2012 tzn. karpackiej troi i wyspy wladcow. Jak na polskie warunki KAPITALNE!!!

booros

Filmy zrobione bardzo dobrze. Są rzeczowe, przedstawiają dużo informacji podpierając je nieźle wykonanymi wizualizacjami. Bardziej cenię takie rzeczowe podejście do tworzenia filmów dokumentalnych zamiast przerostu formy nad treścią uwidaczniającego się w niektórych wytworach Discovery i tym podobnych.

Aoraadnay

TVP Historia wyemitowała właśnie najnowszą produkcję Cozaca "Miasto zatopionych bogów" poświęconą Wolinowi i legendzie być może istniejącej tam kiedyś morskiej warowni - Jomsborg.
Całkiem, całkiem. Do tej pory widziałem jedynie "Wyspę Władców" i trzeba przyznać, że "Miasto" trzyma ten sam poziom, a dla mnie ze względu na tematykę jest nawet "ciut" lepsze.
Też nie cierpię tych wszystkich Discoverowatych produkcji, które dawkują wiedzę niezwykle ogólnikową, inscenizacje są nudne i niewiele wnoszą tylko wypełniając czas by dokument był dłuższy, a naukowcy udowadniają jakieś dziwne teorie, żeby wydawało się bardziej "szokująco".
U Cosaza jest fajna równowaga pomiędzy inscenizacjami (zresztą świetnie zrobionymi wizualnie, nie nachalnymi) a podawaniem wiedzy merytorycznej. Zaproszeni naukowcy zaś nie piep... głupot. Po prostu jak czegoś nie wiemy to nie wiemy. Nie trzeba zaraz wymyślać farmazonów by było "ciekawiej" bo zazwyczaj tak nie jest. Filmy są czytelne (mapki, narracja), z fajną grafą i o ile na pewno nie wyczerpują tematów to pobudzają do dalszego zdobywania wiedzy.
Ogólnie polecam wszystkim laikom, także tym którzy zaczynają się interesować historią naszego regionu, ale też tym którzy już są na szczeblu zaawansowanym też nie zaszkodzi.
Uff.. rozpisałem się.

Panie Zdzisławie, czekamy na kolejne produkcje. Może jakiś temacik, trochę bardziej militarny ?

de_Franco

Podpisuję się pod tym co napisałeś. Świetne są te jego dokumenty i oby ich powstało jak najwięcej.

de_Franco

Wywiad m.in. z Cozacem nt. "Miasta zatopionych bogów":
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/cafe-historia/wideo/miasto-zatopionych-bogow/ 13813948

de_Franco

Edit: U Cosaza - miało być: U Cozaca.
;)

de_Franco

Jeśli ktoś cierpi na niedosyt dobrych historycznych filmów dokumentalnych to mogę polecić:
http://www.filmweb.pl/film/Hetyci.+Zapomniane+imperium-2002-397479

Film co prawda nie o Słowianach, a o starożytnej Anatolii ale jakościowo jest bardzo wysoko.
Jest klimat i wiedza ciekawie podana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones