Recenzja filmu Ostatni król Szkocji (2006)
Kevin Macdonald

Uganda cię kocha

Kilka tygodni temu pisząc recenzję "Królowej" wspomniałem, że rola Helen Mirren w tym filmie to jeden z tegorocznych oscarowych pewniaków. Identycznie rzecz się ma z "Ostatnim królem Szkocji". W ...
Filmweb sp. z o.o.
Kilka tygodni temu pisząc recenzję <a href="http://krolowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Królowej"</b></a> wspomniałem, że rola <a href="http://www.filmweb.pl/Helen+Mirren,filmografia,Person,id=7057" class="n">Helen Mirren</a> w tym filmie to jeden z tegorocznych oscarowych pewniaków. Identycznie rzecz się ma z <a href="http://ostatni.krol.szkocji.filmweb.pl/" class="n"><b>"Ostatnim królem Szkocji"</b></a>. W zrealizowanym na podstawie scenariusza <a href="http://www.filmweb.pl/Peter+Morgan+%28I%29,filmografia,Person,id=10653" class="n">Petera Morgana</a> obrazie <a href="http://www.filmweb.pl/Forest+Whitaker,filmografia,Person,id=7526" class="n">Forest Whitaker</a> stworzył bowiem jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze, która - w moim przekonaniu - nie może zostać niedoceniona przez Amerykańską Akademię Filmową.

Szkocki lekarz, Nicholas Garrigan (<a class="n" title="James McAvoy" href="http://www.filmweb.pl/James+McAvoy,filmografia,Person,id=69978">James McAvoy</a>) - przebywający na misji w Ugandzie - zostaje przyjacielem i osobistym medykiem jednego z najbardziej barbarzyńskich dyktatorów naszego świata, samozwańczego prezydenta, <a class="n" title="Idi Amin" href="http://www.filmweb.pl/Idi+Amin,filmografia,Person,id=384609">Idiego Amina</a> (<a class="n" title="Forest Whitaker" href="http://www.filmweb.pl/Forest+Whitaker,filmografia,Person,id=7526">Forest Whitaker</a>). Garrigan wydaje się być zachwycony pełnioną funkcją. Trwa to jednak do czasu. Doktor zdaje sobie sprawę z faktu, że jego nowy znajomy jest bestialskim tyranem, dla którego ludzkie życie jest niewiele warte. Próbując naprawić swój błąd, naraża się Aminowi. Jednak prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy Nicholas zostaje oskarżony o zdradę. Pod groźbą kary śmierci, jedyne o czym teraz myśli to jak uciec z kraju żywym...

Historię <a class="n" title="Idi Amin" href="http://www.filmweb.pl/Idi+Amin,filmografia,Person,id=384609">Idi Amina</a> poznajemy w filmie oczami szkockiego lekarza. Przez długi czas Garrigan jest zauroczony postacią prezydenta, który jawi mu się nie tylko jako dowcipny rozmówca i jowialny kompan, ale również jako człowiek mogący uczynić wiele dobrego dla Ugandy. Mimo docierających do niego informacji o zaginięciach politycznych przeciwników <a class="n" title="Idi Amin" href="http://www.filmweb.pl/Idi+Amin,filmografia,Person,id=384609">Amina</a>, lekarz przez długi czas nie dopuszcza do siebie myśli, że za tym wszystkim może stać prezydent. Kiedy wreszcie zda sobie z tego sprawę, odkryje, że jest w pułapce - bez paszportu, bez możliwości kontaktu z rodziną, skazany jedynie na łaskę bądź niełaskę dyktatora. 

Film <a class="n" title="Kevin Macdonald" href="http://www.filmweb.pl/Kevin+Macdonald,filmografia,Person,id=129931">Kevina Macdonalda</a>, autora pokazywanego również w Polsce dokumentu <b>"<a class="n" title="Czekając na Joe" href="http://czekajac.na.joe.filmweb.pl/">Czekając na Joe</a>"</b>, rozpoczyna się jak komedia. Dużo w nim akcentów humorystycznych, muzyki i luzu. Z czasem jednak humor ustępuje coraz poważniejszemu nastrojowi i brutalniejszym scenom by w finale zmienić się w rasowy dreszczowiec, który oglądać będziecie ogryzając paznokcie ze zdenerwowania.

<b>"<a class="n" title="Ostatni król Szkocji" href="http://ostatni.krol.szkocji.filmweb.pl/">Ostatni król Szkocji</a>"</b> to pokaz wielkiego aktorstwa w wykonaniu <a class="n" title="Forest Whitaker" href="http://www.filmweb.pl/Forest+Whitaker,filmografia,Person,id=7526">Foresta Whitakera</a>. Czarnoskóry aktor, którzy przez lata przyzwyczaił nas do ról poczciwców, wcielając się w rolę <a class="n" title="Idi Amin" href="http://www.filmweb.pl/Idi+Amin,filmografia,Person,id=384609">Amina</a> stworzył niezapomnianą, wielowymiarową kreację i doskonale oddał cyklofreniczne zachowania swojego bohatera potrafiącego Garriganowi grozić śmiercią by już po chwili przytulić go do siebie i powiedzieć, że Uganda go kocha.

<a href="http://ostatni.krol.szkocji.filmweb.pl/" class="n"><b>"Ostatni król Szkocji"</b></a> być może nie jest filmem wielkim, jednak dzięki wybitnej kreacji <a href="http://www.filmweb.pl/Forest+Whitaker,filmografia,Person,id=7526" class="n">Foresta Whitakera</a> ma już zapewnione swoje miejsce w historii. Wielbicielom politycznych dreszczowców i doskonałego aktorstwa gorąco polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 90% uznało tę recenzję za pomocną (86 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)