Recenzja gry

Jade Empire (2005)
Ray Muzyka
Greg Zeschuk

Zabawa w klimatach orientu

"Jade Empire: Edycja Specjalna" to RPG osadzony w orientalnych klimatach wschodnich. Grę rozpoczynamy od stworzenia naszej postaci. Mamy do wyboru kilka różnych klas. Z modelem silnym szybciej pokonujemy przeciwników, model zrównoważony to wojownik, który będzie dobry zarówno w walce, jak i w magii, wrogów będzie jednak pokonywał trochę dłużej. Po przejściu przez kreator postaci przystępujemy do pierwszych misji. Te, jak w prawie każdej grze, pokażą nam jak grać, nauczą nas podstawowych umiejętności, zarówno w dziedzinie magii, jak i walki. Po przebrnięciu przez niezbyt ciekawy samouczek przystępujemy dopiero do właściwej gry. A ta jest nieliniowa, dzięki czemu każdy gracz może zdecydować o kolejności misji. Tych mamy natomiast 2 rodzaje: misje główne i poboczne.

Misje główne popychają fabułę do przodu, dzięki nim zdobywamy coraz to nowe umiejętności i powiększamy swój ekwipunek oraz drużynę. Za każdą wykonaną misję zdobywamy doświadczenie, które potrzebne jest do podnoszenia poziomu naszej postaci oraz punkty dobra i zła. Każdy nowy level naszego bohatera oferuje nam specjalne punkty, które wykorzystamy do zwiększenia zdrowia, skupienia i punktów magii oraz dzięki nim możemy ulepszyć dany styl walki. Tych w grze jest kilka i różnią się między sobą. Za pomocą jednych możemy walczyć wręcz, za pomocą innych przy użyciu broni czy magii. Istnieją także specjalne style, które pomagają nam pokonać niektóre rodzaje przeciwników. Wrogów w grze jest całkiem sporo i są urozmaiceni, zarówno pod względem wyglądu, jak i siły czy stosowanego stylu walki. Wśród oponentów znajdziecie duchy, zjawy, olbrzymie monstra czy zwykłych ludzi, którzy opowiedzieli się po stronie ciemności.

Misję poboczne są natomiast skierowane do graczy, którzy lubią czerpać z gry pełnymi garściami. Nie są one jednak za bardzo urozmaicone. Zazwyczaj chodzi o to, by pomóc jakiejś przypadkowo napotkanej postaci. Za wykonanie takiej misji zdobywamy doświadczenie.

Ścieżka dźwiękowa gry do najciekawszych nie należy. Często słyszymy te same motywy muzyczne, które z czasem robią się po prostu nudne. Plusem są głosy postaci, które zostały dobrze dopasowane. Niestety, nie uświadczymy głosu naszego bohatera. Podczas dialogów wybieramy jedynie kwestie, na które od razu dostajemy odpowiedź.

Grafika nie zachwycała już nawet w momencie wydania gry (rok 2007). Jest więc kanciasto i brzydko. Tekstury są słabej jakości, mało zróżnicowane. Mimika twarzy postaci praktycznie zerowa. Zaletą jest świetnie oddany klimat Wschodu i mnogość kolorów.
Jeśli chodzi o stronę techniczną. Nie można jej nic poważniejszego zarzucić (no może poza sporadycznymi crashami i uciekającym czasem dźwiękiem). Dużym plusem jest obsługa padów. Dzięki nim gra jest o wiele przyjemniejsza.

Podsumowując: "Jade Empire: Edycja Specjalna" to gra ze średniej półki. W miarę ciekawa fabuła, choć czasami zbyt monotonne i nudne dialogi. Oprawa audiowizualna stoi na dosyć niskim poziomie. Z pewnością spodoba się fanom gatunku, choć niekoniecznie pozostałym graczom.