PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=769616}

Brytania

Britannia
6,8 4 142
oceny
6,8 10 1 4142
6,3 3
oceny krytyków
Brytania
powrót do forum serialu Brytania

Takiego serialu mi brakowało. Dzięki temu, że w całości jest dostępny na HBO GO, połknęłam go w dwa dni. Większość recenzji bazuje tylko na dość słabym i chaotycznym pilocie, dodatkowo pisze o tym serialu z pułapu oczekiwań: to ma być nowa Gra o tron, ewentualnie Wikingowie. Zupełnie bez sensu podejście. To osobny serial. Z elementami fantasy, z drobnym kośćcem faktów historycznych, a wszystko to zgrabnie wplecione w ducha kultury celtycko-walijskiej. Dawno nie miałam takiej zabawy z oglądania serialu. Jest klimat, trochę artystycznego szaleństwa, barwne postacie no i FANTASTYCZNA charakteryzacja, kostiumy i scenografia.
Oczywiście ten serial ma sporo niedociągnięć, domyślam się, że problemy tego serialu wynikają głównie z niedostatecznego budżetu. Ale jest to jedno z tych dzieł, że chcesz przymykać oko na błędy, bo po prostu za dobrze się bawisz, żeby narzekać.
Pełna recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=eCeexWgjJ6g

nynavee

Jestem po 4 odcinkach - dawkuję sobie przyjemność. Połączenie rzeczywistości ze światem duchów w tym przypadku wydaje się być w pełni uzasadnione. Nie mam żadnej pretensji do serialu, że nie próbuje być produkcją historyczną. Dopasowane tło wydarzeń bardzo pasuje do akcji. Nie wiemy też do końca jak było - wiadomo, że Aulus Platius podbił Brytanię. Być może chwytał się każdego możliwego sposobu żeby to zrobić. Celtowie ugięli się pod rzymskimi caligae. Chciałbym zobaczyć taki serial opowiadający o starciu Cesarstwa z Kartaginą.

Wyczes666

w czasach Kartaginy nie bylo Cesarstwa a Rzym byl lokalnym graczem srodziemnomorskim. Hegemonem zostal dopiero po wojnach punickich i macedonskich.

ocenił(a) serial na 7
Wyczes666

film jest nawet fajny http://www.filmweb.pl/film/Hannibal+-+najwi%C4%99kszy+koszmar+Rzymu-2006-314849

Wyczes666

no i jasne dlaczego ten gniot ci sie podoba. Jakiego cesarstwa z Kartaginą starcie chcialbyś zobacyć?

Marcyllus

Kwestia semantyki. Nie podniecaj się tak bo Ci pikawa stanie...albo coś innego.

nynavee

Niestety na HBOGo brakuje 10 odcinka....;(

ocenił(a) serial na 7
kamcio_jot

Bo... serial ma tylko 9xd

nynavee

Ciekawe dlaczego HBO i inne źródła piszą, że ma 10? :)

ocenił(a) serial na 7
kamcio_jot

Bo to standardowy format HBO. Pewnie z przyzwyczajenia, niektóre te źródła są niedoinformowane.

ocenił(a) serial na 7
nynavee

A wiadomo czy będzie 2 sezon? Bo nigdzie nie wyczytałem że ma być?

ocenił(a) serial na 7
RAm0N

Wszystko zależy od tego, jak ten sezon się przyjmie. Bo serial jest jeszcze normalnie puszczany odcinkami na Wlk Brytanii - jeśli będzie się cieszył popularnością, to na pewno będzie.

nynavee

I ja.

ocenił(a) serial na 6
nynavee

Czy wiadomo coś na temat drugiego sezonu?

ocenił(a) serial na 5
nynavee

Problemem serialu nie jest budżet tylko kompletne olewanie celtyckiej kultury, na której przecież powinien się opierać. Mając do dyspozycji cały bogaty celtyckie panteon, wolą zmyślić boga ciemności. Mając do dyspozycji wspaniałe pismo ogham, wymyślają jakieś upośledzone runy. Mając do dyspozycji choćby Wikipedię nazywają tego jednego Galla, BRETOŃCZYKIEM. Tereny z których pochodzi zaczęto nazywać Bretanią dopiero po IV wieku naszej ery na skutek dużej emigracji Brytów. Nie trudno znaleźć takie informacje. Albo bóg tego Maura to bóg występujący w wierzeniach... Kongijczyków. Celtyccy druidzi, intelektualiści tamtych czasów, to banda nieogarniętych ćpunów. Jest tu tak wiele błędów natury historycznej i wręcz kulturowej, na której przecież się opierają, że to woła o pomstę do nieba! Po co wymyślać niedorzeczne rzeczy skoro materiałów z epoki jest multum?

Pomysł na serial genialny, początkowo widziałem w nim duży potencjał, ale im dalej w las, tym gorzej.

ocenił(a) serial na 7
doliwaq

Wiesz, zależy co przyświecało twórcom - wydaje mi się, że nie było na plakatach hasła: Tylko u nas - wierna rekonstrukcja kultury i historii celtyckiej!
To jest serial fantasy mocno inspirowany faktami historycznymi i celtami... i już.
Wielkim plusem tego serialu jest fakt, że druidzi wreszcie nie są pokazani jako siwi panowie z brodą i w długich szatach. Serialowa interpretacja druidów jest świeża i przegięta - jak wszystko w tym serialu.
Jedyne, z czym mogę się zgodzić, to faktycznie te nieszczęsne runy, to New Age'owe mylne przekonanie, że Celtowie posługiwali się runami można by wreszcie raz na zawsze wyplenić. No ale cóż.
Brytania to wolność twórcza i bomba pomysłów. Oceniać twory kultury tylko w oparciu o fakty historyczne... no proszę cię. Nie od tego jest sztuka.
Jeszcze rozumiem takie narzekania, jeśli oceniamy gatunek historyczny, ale twórcy Brytanii od samego począteczku dają nam jasno i wyraźnie znać, że mamy do czynienia z serialem FANTASY. Więc zamiast pytania "czy się zgadza z...", powinieneś zadać sobie pytanie: "czy mnie ten świat przekonuje".

nynavee

"mocno inspirowany faktami historycznymi i celtami... i już. "

Nie powiedziałbym. Kostiumy, które tak zachwalasz nie mają nic wspólnego ze strojami Celtów. Nie wiem po co zmyślali, skoro te historyczne są ciekawsze od serialowych.

ocenił(a) serial na 7
KLAssurbanipal

Kurczę, powtórzę jeszcze raz - to jest serial fantasyXD A mocno inspirowany - no owszem, bo są konkretne nazwy, postaci, miejsca, czasy. Dla porównania: Tolkien czy Martin też się inspirowali między innymi kulturą celtycką w swoich powieściach.
Brytania to moim zdaniem udana wariacja na temat, pod wieloma względami odświeżająca spojrzenie na tę kulturę. Nie wiem co jeszcze mam napisać. Ktoś może być purystą w tej dziedzinie, ja nie. Mi po prostu ten serial sprawił radochę.

ocenił(a) serial na 2
nynavee

Tylko jest duża różnica. Tolikien i Martin piszą o fikcyjnych krainach, postaciach, czasach itp. jedynie posiłkując się kulturą celtycką, germańską itp. A ten serial jest umiejscowiony w konkretnych czasach, pojawiają się historyczne postacie jak mowa o cesarzu. Są legioniści itp. Każdy myśli że to serial historyczny. Powinni się zdecydować, albo to albo to.

Alex_Tyler

Ja akurat nie myślę, nawet go tak nie traktuje :)

ocenił(a) serial na 9
nynavee

Pierwszy sezon mi się podobał,ale nie zwalił z nóg.Drugi dla mnie rewelka,zdecydowanie nr 1 na HBO!

ocenił(a) serial na 7
oles19_2

potwierdzam!

ocenił(a) serial na 6
oles19_2

Jak do pierwszego sezonu również miałem mieszane uczucia, ale na szczęście oglądałem go w stanie podobnym, jaki osiągają w serialu druidzi więc było fajnje. Drugi sezon jednak, jest super nawet na trzeźwo... chociaż nie próbowałem jeszcze tej opcji.

ocenił(a) serial na 9
oles19_2

G E N I E A L N Y !!!!

nynavee

Zgadza się, "barwne postacie no i FANTASTYCZNA charakteryzacja, kostiumy i scenografia". Co do artystycznego szaleństwa, to az za wiele. Ttylko po co bajać, że serial opowiada o podboju Brytanii przez Rzymian? Drugi sezon może się podobać z uwagi na ww, al mnie wpędza w depresję. Obłędna szkoda, że tak zmarnowano potencjał. Przy tym nawet "Spartakus" wydaje się serialem prawie dokumentalnym.

nynavee

Głupi jest ten serial

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones