PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35155}
7,6 86 527
ocen
7,6 10 1 86527
6,9 12
ocen krytyków
Czterej pancerni i pies
powrót do forum serialu Czterej pancerni i pies

niema tu nic co by zasługiwało na dobra ocene. Co żałosna fabuła niemająca nic wspulnego z historia? Oglądajcie komuchy stare i młodzi debile

ocenił(a) serial na 10
minowy

heh dziwne ze nikt Ci nie odp panie znawco ale ja to zrobię... Ten serial to klasyka polskiego kina i jeśli nie zauważyłeś nie jest to film historyczny! A fabuła jest, tyle że dla Ciebie morał jest zbyt trudny do ogarnięcia! Według mnie 10/10!

Uras

klasyka ale radziecka film jest kłamstwem historycznym i nie powinien być pokazywany w twp tak samo jak "Stawka".To wspaniale,że będzie film o Katyniu,młodzi ludzie zobaczą prawdziwe oblicze " towarzyszy broni".

ocenił(a) serial na 10
dorota70760

w takim razie takie filmy jak "Enigma" też są kłamstwem historycznym i nie powinno ich być w telewizji bo nie pokazują że to Polacy złamali kod Enigmy itd. idź kobieto i lecz się na nogi bo na głowę to już za późno. co robiły Iwany po wkroczeniu do Polski to ja dobrze wiem i film nie musi mi o tym przypominać. a osoba nie rozróżniająca dwóch różnych gatunków filmowych jakimi są film wojenny (lub historyczny - jak kto woli) i film przygodowy osadzony w okresie wojny jest najwidoczniej ograniczona umysłowo. jeśli sądzisz że amerykańskie filmy pokazują prawdę o Polsce i Polakach to jesteś albo naiwna albo głupia.

minowy

szanowny panie dzisiaj to przeklinamy tamte czasy bo co socjalistyczne to be a terażniejsze to cacy być może pan zdejmował krzyże w salach szkolnych albo w akademikach a dzisiaj z pana ust panie minowy jad nienawiści płynie to był jest i będzie jeden z najlepszych filmów naszej ,,POLSKIEJ'' PRODUKCJI i czy to się panu podoba czy nie ten serial ma jeszcze miliony wiernych jak pan mówi sowieckich komuchów którzy nie znoszą tandetnych szmir kręconych w pana światku przez ........ z poważaniem komuch który chodził i chodzi do kościoła wierzył i wierzy w P. BOGA a ty zrób sobie rachunek sumienia

ocenił(a) serial na 10
janek999_59

kłamstwo historyczne było by wtedy gdyby ktoś podał informacje że film jest historyczny lub na faktach a to serial wojenny wiec nie ma żadnego kłamstwa!

Uras

masz pojęcie co to jest pranie mózgu ? jeśli nie to zapoznaj się ze znaczeniem

oksywianin

Moje zdanie jest takie ze jak ktos zna historie to zaden serial nie powinien go razić. Po prostu to wizja reżysera która byla kręcona w niekorzystnych latach (niekorzystnych jesli chodzi o mozliwosc pokazania prawdy)
Czemu np. nikt sie nie czepia innych filmow seriali z tego okresu...
TV naglosnilo sprawe ze to nieprawda historczyna i ludzie powtarzaja jak katarynki...
Spojrzcie troche szerzej a nie tylko na tą papke w TV..

jabol_007

Komuna odcisnęła co nie co się na tym filmie. Ale w tym filmie nie chodzi o rusków, tylko o przedstawienie czterech pancernych i psa, bo załoga rudego istniała na faktach - cały film jest na faktach, oprócz tych paru przedstawień rosjan w dobrym, pozytywnym świetle.


Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 5
DamianGZYL

Ty chyba żartujesz?

krzys299

Nie, mówię serio. "Rudy 102" i jego załoga, istniała naprawdę. Nie słyszałeś o tym? Przecież było o tym wiele programów, dokumentów i wywiadów na ten temat w telewizji i prasie, a nawet w internecie może o tym pisze...


Pzdr.

ocenił(a) serial na 10
DamianGZYL

To co mówisz to albo prowokacja, albo po prostu się mylisz. Serial został wyreżyserowany na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który na tylnej okładce książki napisał:
"Nie mogę podać dzisiejszego adresu towarzyszy pancernych, ale było ich naprawę zacznie więcej, niż Rudy może pomieścić - wiele tysięcy . A przygód nie zmyślałem bo i po co, skoro wystarczy porozmawiać z frontowym kolegami, by dowiedzieć się prawdziwych i znacznie ciekawszych niz te z fantazji wysnute. Nawet dzieje Szarika nieznacznie podkoloryzowałem, łącząc w jeden parę psich życiorysów."

Przypuszczam że Przymanowski podkoloryzował każdą z tych opowieści frontowych wojaków., ale chodzi mi tu głownie o obalenie Twojej tezy mówiącej o istnieniu załogi Rudego. No chyba ze miales na mysli aktorów serialu. Jeśli oglądałeś jakieś dokumenty na ten temat to podaj ich tytuły, też chętnie je obejrze.
Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 9
minowy

A jak dla mnie to wiecej propagandy i przeklamywania jest w amerykanskiech produkcjach wojennych.

zwierz69

Niektórych amerykańskich produkcjach. Niektórych.

zwierz69

w sumie calkiem mozliwe - atak na marginesie to i w pancernych (ktorych uwazam za swietny serial) jak i w produkcjach amerykanskich np. czolgi niemieckie np. pantery graly rosyjskie JS, cz KW-1 ;)

ocenił(a) serial na 5
minowy

ja dalem 3, wiecie czemu?
Bo jak byłem mały to od zawsze myślałem że tylko niemcy byli źli ;p Mój tata lubi serial, i też siedziałem i sie gapiłem kilka-kilkanaście lat temu. Poza scenami na syberii niema tam nic co mówi o niedoli polaków, w sumie to nikt nie pyta kto tam Janka zesłał i za co, a później jest jakaś gówniana scena jak cała załoga salutuje do rozwalonego ruskiego czołgu przy smutnej muzyczce.

ocenił(a) serial na 9
minowy

W takim razie nazywajcie mnie komunistą, czy kimś takim(chociaż urodziłem się już po 1989r.). Dla mnie jest to jeden z najlepszych, nie tylko Polskich, ale wogóle seriali. Nie jest to serial historyczny, ale jak jest tam napisane-przygodowy i wojenny. Wszyscy wiedzą jak było na prawdę, więc trzeba w tym przypadku przymknąc oko na historię i po prostu oglądac.

użytkownik usunięty
michal_93

Ty jesteś beznadziejny (hahaha)
To jest spoko serial 8/10 :-)))

ocenił(a) serial na 9

Bez komentarza. Jeden z najlepszych polskich seriali, no ale niektórzy wolą Power Rangers. Każdy "kiedyś" byl Jankiem czy też, np. Grigorijem. Jakiś czas temu, gdy rzadko kto miał tv na chacie wszyscy pobliscy sąsiedzi się zbierali, by znów obejrzeć załogę Rudego w akcji. Ech... coraz gorzej jest z dzisiejszą młodzieżą. Można nie lubieć, ale żeby aż tak krytykować, to trzeba mieć "coś..."

ps. mam 20 lat

ocenił(a) serial na 10
Luku

dobry film :) 10/10 sporo zalewki :D mam wszystkie odcinki :]

ocenił(a) serial na 5
Luku

źle z młodzieżą? Bo nie bawią się w Janka to jest z nią źle? Ja cieszę się że są ludzie (młodzi) którzy mają świeże spojrzenie na takie tematy.

Najpierw "porządna młodzież" ogląda takie szmiry a potem słyszysz w szkole podczas dyskusji "noo rosjanie to to nas uratowali i to nasi sojusznicy"

Właśnie po to robili takie seriale.

ocenił(a) serial na 9
widz00

Ciekaw jestem kiedy ostatnio byłeś w szkole i słyszałeś takie rzeczy. Obawiam się, że androny pleciesz.

Vitek

slusznie.... slusznie.... film to fil a normalny uczen poslucha na historii i dowie się jak to byłoz Związkiem Radzieckim podczas II wojny św.

ocenił(a) serial na 8
Bartek_maverick

No właśnie problemem jest to, że młodzież tego nie posłucha. Tzn. albo nie będzie ich na tej lekcji, albo nie przeczyta rozdziału w książce, nie posłucha nauczyciela. Dlatego ostrożnie trzeba "zajmować się" tym serialem, może opatrzyć go stosownym komentarzem?

Ale wydaje mi się, że aż tak źle pod tym względem nie ma, żeby specjalnie zaznaczać stosunki tamtych czasów. Każdy ma jakąś minimalną wiedzę.

Poza tym - niech sobie będzie co jest, serial nie jest na faktach, to jest fikcja i o tym należy pamiętać.

ocenił(a) serial na 10
minowy

To film klasyka i będzie po wsze czasy do kiedy piekło zamarznie i
i kula ziemska stanie a aniołowie w niebie koniec tego świata ogłoszą.

ocenił(a) serial na 10
minowy

Ten serial ma dusze,choć może mało w nim faktów historycznych, to ma jedną ważną ceche:Na podstawie tego serialu można nauczyć się co to znaczy prawdziwa przyjaźń, czym jest współpraca ile można ździałać wspólnie ,a nie jak w dzisiejszych czasach kto ma kase to mój przyjaciel, kto ma kase ten wszystko może!!!!

kowboy4

Dokładnie, nie chodziło w filmie o przedstawienie faktów historycznych (czy jak ktoś nie rozumie; nagiej prawdy) o II wojnie światowej tylko o ludziach którzy byli przyjaciółmi mimo wszystko i wspierali się w trudnych chwilach, dam 10 bo mnie ten serial bardzo się podoba. wiem że jest wielu młodych ludzi którzy oglądają ten film z rodzicami, ja także.

ocenił(a) serial na 2
madzia27bu

To po prostu serial S-F... To ma sens.

minowy

Dobry i potrzebny temat postu - żałosna komusza propaganda , może i jest
klasyką polskiego kina lecz nie tego ambitnego lecz tego mającego
"podźwignąć masy ludzkie" .
Przykład- żołnierz wyciąga jakiś medalion po zmarłym w walkach z niemcami
ojcu - na nim widnieją słowa - "Honor i ojczyzna" i jakiś orzełek bez
korony. Cóż dodawać więcej ?

użytkownik usunięty
minowy

Obiektywnie rzecz biorąc to prawda. Jednak dla polskiego widza - serial na którym się wychował. Dla mnie niemożliwy do ocenienia; pod względem sztuki filmowej - pewnie gdzieś około "2", pod względem emocji z nim związanych - pewnie około "8".

minowy

To świetny serial! A nie jestem ani stara ani nie jestem debilką! Mam nawet na komórce wszystkie odcinki xd Trochę mnie to razi, że ruscy tam to dobrzy towarzysze i przyjaciele, ale wiadomo, że to propaganda, takie były czasy! W wielu filmach (kręconych teraz w krajach, które nigdy nie były komunistyczne)są przekłamania i to na prawdę mocne! Wspomniaa już "Enigma". "Opór" - robienie bohaterów z żydowskiej grupy, która wymordowala ludność polską w Nalibokach! Walkiria - Stauffenberg był nacjonalistą i nienawidził Polaków i Żydów, a teraz bohater.

ocenił(a) serial na 8
Skibka

hm. uwielbiam "Czterech pancernych", na tym serialu sie wychowałam. I wcale nie tkwię w przekonaniu, że "rosjanie to nasi wielcy wojenni sojusznicy".
Serial był propagandowy, na pewno. Teraz chyba jednak działa to trochę inaczej. nie rozumiem bojkotu.

ocenił(a) serial na 5
minowy

To prawda. Serial jest przekłamaną, komunistyczną propagandą, ale pod względem filmu wojenno-przygodowego bije inne seriale/filmy na głowe, więc racje mają i przeciwnicy i zwolennicy filmu o dzielnej załodze Rudego.

Są dwie negatywne rzeczy w pokonaniu przez aliantów Hitlera:
1. Armia Czerwona zobaczyła Europę;
2. Europa zobaczyła Armię Czerwoną.
:D

Galba

Niemam nic do zarzucenia temu filmowi.Po pierwsze jest to film dla dzieci a więc wojna przypomina zabawe harcerską a brak realizmu jest w pełni uzasadniony.Kiedy byłem dzieckiem uważałem dzięki pancernym że wojna to wspaniała przygoda i jak każdy marzyłem aby wybuchła wojna aby zostać żolnierzem i ją przeżyć.Jak dorosłem zrozumiałem że wojna to okrucieństwo.Po drugie pokazuje prawde czyli dwa bratnie narody polski i radziecki które wspólnie ramie w ramie kroczą na Berlin.Sam Przymanowski się z tego tłumaczył że jego serial nie opowiada o tej części wojny kiedy rosjanie i niemcy nas mordowali a my dostawaliśmy po dupie tylko o drugiej częsci wojny(tej zwycięskiej)kiedy wojska radzieckie były po tej samej stronie.To film o Armii Ludowej.Jeśli ktoś wyrzeka się prawdy jest hipokrytą.

ocenił(a) serial na 1
wreathchlors

1/1

powinno być powiedziane że "bohaterowie" tego serialu to tak naprawdę zwykli mordercy co poszli na współpracę z wrogiem ZSRR. czemu jest tak wiele obrońców komunistycznej propagandy? o AK i NSZ to sie nie mówi, ale o armii ludowej i czerwonej zawsze i wszędzie, wielcy bohaterowie ponieważ dali nam 45 lat niewoli sowieckiej.
każdy normalny Polak zastrzeliłby wroga z armii czerwonej. to film o zdrajcach i nic więcej.

Maniek_39

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu czegoś takiego, to przypuszczenie że autor poprzez prowokację chciał wywołać dyskusję. Drugie, że niestety nie zna historii swojego narodu (serialu zresztą też)i sam uległ propagandzie, nie widząc niegodziwości swojej wypowiedzi. Kogo niby filmowi Pancerni zamordowali? Czy poprzez wstąpienie do ludowego Wojska Polskiego chcieli czegoś innego niż powrotu do Ojczyzny? A czy serial nie wspomina o niekomunistycznym podziemiu (Czereśniak był w Batalionach Chłopskich, a Kos senior w Gryfie Pomorskim)? Z kolei gdyby łaskawca poczytał o NSZ, to wiedziałby że niektóre z jego oddziałów otwarcie współpracowały z Niemcami (mając wręcz ich oficerów łącznikowych i przyjmując przejęte zrzuty dla AK), posuwając się nawet do ataków na oddziały Armii Krajowej. To nie polscy komuniści podjęli decyzję o zależności od ZSRR, dla Stalina byli niczym. Na wasalizację Polski zgodzili się Churchill i Roosevelt na konferencji w Teheranie. I to oni wydali NKWD wziętych do niewoli dawnych obywateli ZSRR służących w ROA, czy jako Hiwisi w armii niemieckiej, mogąc przewidzieć ich eksterminację.

ocenił(a) serial na 9
minowy

GDYBY nie Armia Czerwona wojna trwałaby o wiele dłużej.można byc zacietrzewionym politycznie.mozna być liberałem,narodowcem..ale fakty sa faktami.i niektórzy powinni pamietac jedno.historia nie jest biało czarna.w Wojsku Polskim walczyło (o wolną od nazistów POLSKE!!) wiele osób które np. nie dostały sie do Andersa z róznych niezaleznych od nich przyczyn.Ok 3tys Kosciuszkowców wykrwawiło sie w powstaniu Warszawskim.mysle,że wiekszość Armistów walczyła po prostu z Niemcami.Nie mysleli ze tak sie to potoczy wszystko.Jestem przekonany ze zdecydowana większośc nie myślała ze do 1956 Polska będzie praktycznie krajem totalitarnym,jeszcze gorszym od sanacyjnej,autorytarnej Polski.A nawzywanie hurtem wszystkich zołnierzy Wojska Polskiego zdrajcami czy wrecz nawoływanie do tego ze powinno sie ich zamordować...to jakiś chory absurd.Poza tym...jak mozna oceniac film nieroszczący sobie pretensji do dokumenty w spsób tak zajadle polityczny?to załosne.

kozi_gliwice

Wychodzi na to że każdy młody osiemnastolatek ktory walczył z Niemcem był zdrajcą bo robił to w ludowym wojsku.Ludzie sami nie wiedzieli w co sie pakują.To była propaganda szczęsliwości.Dopiero po latach nawet najbardziej zatwardziali komunisci zrozumieli że to nie tak.Nie kazdy komunista był zły.Byli tacy którzy po prostu chcieli działać a byli i zdrajcy i hieny.Tak jest do dzisiaj.Nie byłoby Armii Ludowej,nie byłoby Polski która i tak ze wszystkich krajów bloku miała największy haj lajł.Jedż jeden z drugim do Rumunii albo do Rosji w latach osiemdziesiątych to byś dopiero rozpiżdziaj i zamordyzm zobaczył.W byłej Jugoslawii gdzie kilka lat temu ludzie wycinali sobie ręce i oczy,mordowali,gwałcili i palili sie nawzajem a u nas sto lat wspominek o stanie wojennym gdzie zgineło kilka osób,ktos tam dostał pałką,robole troche pokrzyczeli,ktoś przeskoczył przez płot i k... wiecznie ten sam hard core.Wszystko przez czterech pancernych film akcji dla dzieci...

ocenił(a) serial na 5
wreathchlors

Wielu towarzyszy to byli tzw ideowcy, naprawdę wierzyli w piękne hasła komunizmu: odbudowa, dobrobyt, praca dla wszystkich. Po prostu po latach ponurej biedy dwudziestolecia międzywojennego i zniszczeniach spowodowanych II wojną światową wierzono, że komunizm to sposob na pozbycie się wszechobecnej nędzy. Oczywiście inaczej to widziała polska inteligencja, która w systemie proponowanym przez sowietów dostrzegała głównie zniewolenie, zapaść kulturową i skundlenie całego narodu. I znowu racja jest po środku, tak jak z samymi "pancerniakami"...

Galba

Niestety Maniek 39 po wrzuceniu kamienia do wody nie odpowiedział na mój post. Gdy przeczytam tak skrajną wypowiedź, to zapoznaję się z innymi tego użytkownika. Pewną prawidłowością dla wojujących antykomunistów jest antysemityzm - u niego też - jak u przedwojennych narodowców, a mamy wiek XXI. Dlaczego o różnicach poglądów nie można rozmawiać kulturalnie i tzw. prawicowcy mają jedynie wrogów, a nie przeciwników politycznych. Ludzie zbyt młodzi, aby załapać się na walkę z okupantem, czy działalność podziemną gdy groził za to Gułag mitologizują schyłkowy PRL jako czas zbrodni i kazamat, a na ludziach umoczonych w system szukaliby pomsty do trzeciego pokolenia. Portal filmowy powinien skłaniać do poznawania spojrzenia drugiej strony na wydarzenia historyczne, np w filmach rosyjskich, czy niemieckich.

ocenił(a) serial na 5
bazant57

W filmach radzieckich spojrzenie na wydarzenia historyczne jest bardzo wypaczone (Na przód, Los człowieka), a i Niemcy mają ciągoty do robienia z siebie prawie wyłącznie ofiar straszliwego reżimu i chorej ideologii (Stalingrad). Takie rzeczy jak: mordy, gwałty, podpalenia i terror na ziemiach, które zajmowali sowieci zamiata się w filmach rosyjskich pod dywan, więc nie wiem co miałoby dać owo "spojrzenie z drugiej strony" o którym piszesz. Każdy naród ma tendencje do mitologizowania bohaterów swojej historii i wybielania lub wręcz przemilczania czarnych kart i niewygodnych wydarzeń.

Galba

Mimo wszystko nawet w Twojej opinii tendencyjne filmy pokazują cząstkę prawdy. Hitler doszedł do władzy wykorzystując system demokratyczny, również zmiany ustrojowe Niemcy zaaprobowali w legalnym referendum. Nie oznacza to jednak, że wszyscy byli zatwardziałymi nazistami i razem z rodzinami zasługują na śmierć. Większość nie miała nic do gadania i musiała iść na front lub ukrywać się w LSR przed bombami Aliantów. Moim zdaniem nawet przyzwoity człowiek w Niemczech hitlerowskich nie miał wyboru pomiędzy dobrem, a złem, bo cokolwiek wybrał było złe i to właśnie pokazuje "Stalingrad". Co do filmów radzieckich, to przywołany "Los człowieka" jest akurat przykładem propagandowym. Powstał w okresie odwilży za Chruszczowa i z pozoru tylko pokazuje prawdę o wojnie. W rzeczywistości Sokołow po dotarciu do swoich albo zostałby natychmiast rozstrzelany, albo wylądował na 15 lat w Gułagu jako Hiwis, a represje dotknęłyby też jego syna kapitana. Lepszym przykładem są "Ballada o żołnierzu", "Tak tu cicho o zmierzchu", czy mocno metaforyczne "Dziecko wojny" - filmy, które pomogły ludziom Zachodu zrozumieć wojenne losy tych ze Wschodu. Niestety przez lata wpajano w szkołach obraz krwiożerczych Teutonów, a w domach rodzinnych dzikich besti ze stepów Azji i to właśnie Polacy wciąż nienawidzą jednych i drugich. Gdy na uroczystości z okazji 60-tej rocznicy zdobycia Cytadeli Poznańskiej przybyły delegacje kombatantów z Niemiec i Rosji, nasi nie chcieli podać im ręki. Po części oficjalnej Niemcy z Rosjanami poszli na wódkę i nie jest to żadne wynaturzenie, po prostu wznieśli się ponad wojenną nienawiść.

ocenił(a) serial na 5
bazant57

Mądrze prawisz. Jeśli chodzi o wojnę (jakąkolwiek) to jednostki nie miały wyboru, decydowały za nie przywódcy. Może rzeczywiście wielu Polaków generalizuje, widząc w danym narodzie tylko czarne lub białe, ale też trzeba pamiętać, że większość Niemców popierała nazizm; gdy po klęsce stalingradzkiej Goebbels wołał do 100 tysięcznego zmarzniętego tłumu, zebranego na stadionie berlińskim: "Czy chcecie wojny totalnej?" to w faszystowskim pozdrowieniu i z krzykiem "tak!!!" naród dał nazistom dalszą dyspensę (nie było obowiązku przyjścia na wiec). Nikt nawet się nie zastanawiał, czy aby nie zbliża się koniec i czy aby na pewno przeznaczeniem "rasy panów" jest panowanie nad światem. Sowieci zaś "pohulali" sobie podczas marszu na Berlin z miejscową ludnością i gdzieś to w narodzie zostało (nie tylko polskim). Stereotypy nie biorą się z niczego. Co zaś się tyczy naszych rodzimych kombatantów, to nie dziwie im się zbytnio. Niemcy i tak spadły po przegranej wojnie na przysłowiowe cztery łapy, zaś ZSRR wyrósł na jedną z czołowych potęg militarnych. A my? ogromne zniszczenia i 50 lat niewoli.

Galba

Znam ten niemiecki film dokumentalny i moim zdaniem wszystko jest wyreżyserowane (co nie zmienia faktu, że dla części Niemców nazizm nie skończył się w 1945 r). Jak to się robi: w październiku 1976 r. rozpocząłem studia i krótko po tym została zorganizowana w poznańskiej hali Arena feta poparcia dla Gierka w odpowiedzi na wypadki radomskie. Gdy zebraliśmy się na ostatni tego dnia wykład, nieoczekiwanie wszedł jakiś mądrala i po wypowiedzi, że o utrzymanie się na uczelni musimy walczyć, polecił przejść przed gmach wydziału. Stały tam autobusy, którymi przewieziono nas jak bezwolne zombie, sprawdzając listę obecności przy wsiadaniu, a potem wejściu do hali. Wciśnięto nam czerwone krawaty (na szczęście u prawie wszystkich powędrowały do kieszeni) i zapowiedziano, że obecność będą też sprawdzać przy wyjściu. Hala była już wypełniona sektorami harcerzami w różnych mundurach (zwykli, HSPS, krąg instruktorski), ZSMP-owcami itp, co miało się ładnie komponować kolorystycznie. Następnie przez cztery godziny jakiś gnój z budki reżyserskiej usiłował zmusić nas do wznoszenia okrzyków, ale nasz sektor w przeciwieństwie do pozostałych milczał. Wyobraź sobie, że w Niemczech hitlerowskich nie reagujesz jak inni - z samego strachu donieśliby gdzie trzeba, bojąc się że to może prowokacja dla sprawdzenia ich lojalności. Myśmy w grupie czuli się bezpieczni, jak się potem okazało niesłusznie. W 1984 r. zostałem wezwany do Komendy Wojewódzkiej MO (rzecz jasna nie w tej sprawie) i zaskoczyła mnie ogromnie osoba przesłuchującego mnie kapitana SB, bo znałem go z Rady Uczelnianej. Zapewne też wielu studentów, którzy normalnie nie zdaliby egzaminu wstępnego, dostało się na studia w ramach miejsc rektorskich w zamian za donosy na kolegów. W Niemczech donosili na siebie nawet członkowie rodziny, również dzieci na rodziców, a władze dokonały tego w czasie krótszym od roku. W PRL-u lat 70-tych państwu wystarczały pozory, jednak i tak można było mieć przez jakieś głupstwo złamane życie.

ocenił(a) serial na 1
bazant57

och oczywiście, nie każdy komunista jest zły, dobre sobie :] bo oni zabili zaledwie 100milionów ludzi prawda? Niemcy i tak by upadli, to było do przewidzenia, armia czerwona to byli nasi zaborcy, zamiast nam pomóc to po prostu robili to co hitlerowcy. oni byli tacy sami. jednym i drugim zależało na tym żeby nas podbić, obydwóm się udało. byli na szczęście żołnierze co walczyli z dwoma wrogami. Armia ludowa to dziś bohaterowie, kręcili o nich filmy, non stop leci coś w tv, a o NSZ i AK cisza. pochwalacie pacyfikacje jakie dokonywała ta cudowna dywizja pancerna z tego serialu?

Maniek_39

"..byli na szczęście żołnierze, którzy walczyli z dwoma wrogami."
Powinnością żołnierza jest wykonywać rozkazy, a nie brać się za politykę. Jak można równocześnie uznawać Rząd na Uchodźstwie (którego legalności w czasie wojny chyba żaden z dyskutantów nie neguje) i nie wykonywać jego poleceń (choćby odmowa scalenia z AK). Nie wspomnę już, że pomimo ujawnienia zbrodni katyńskiej ZSRR nadal było w walce z Niemcami sojusznikiem Wielkiej Brytanii i USA, więc też i Rządu. Okazuje się, że można jeżeli się jest NSZ-em, bo "nasza chata ze skraja" i mamy własne pomysły. W historii takie zachowanie zwano w czasach rycerskich felonią, a kończyło się utratą honoru i lenna.
"Niemcy i tak by upadli, to było do przewidzenia.."
Biorąc pod uwagę zaangażowane na froncie wschodnim siły i równocześnie początkowe powodzenie ofensywy w Ardenach (Amerykanie poprosili Stalina o przyspieszenie ofensywy styczniowej) jakoś trudno sobie wyobrazić taki scenariusz bez udziału Armii Czerwonej.
"pochwalacie pacyfikacje jakich dokonywała ta cudowna dywizja pancerna z tego serialu?"
Ta wypowiedź jest zupełną konfabulacją. Armia Czerwona dopuszczała się takich zbrodni, ale po wkroczeniu do Prus Wschodnich, co zostało skrzętnie nagłośnione przez propagandę hitlerowską, aby nakłonić własną ludność do ucieczki. Kogo niby ludowe Wojsko Polskie pacyfikowało? Jedyne co przychodzi na myśl, to Akcja Wisła skierowana przeciw ludności ukraińskiej i UPA w 1947 r.(co zapewne osoba o tak skrajnych poglądach jak Maniek uzna za sprawiedliwość dziejową - za Wołyń). A poza tym to była Brygada Pancerna.
"Armia ludowa to dziś bohaterowie, kręcili o nich filmy, non stop leci coś w tv, a o NSZ i AK cisza."
Od 20-lat niczego nowego o AL nie nakręcono, a te stare filmy prezentuje głównie Kino Polska poprzedzając je dość nachalnymi pogadankami. Nawet za komuny o AK kręcono filmy wybitne, wystarczy wspomnieć "Kanał" i parę razy w roku można go zobaczyć.
W mojej opinii zbrodniarzem jest ten, kto faktycznie popełnia taki czyn. Sama przynależność do określonego narodu, czy jego armii nie przesądza sprawy. Podobnie jak reprezentowanie odmiennych poglądów politycznych, obyczajowych czy kulinarnych.

ocenił(a) serial na 5
Maniek_39

Trzeba też dodać, że oddziały partyzanckie składały się głownie z słabo wykształconego (jeśli w ogóle) żołnierza, najczęściej chłopstwa i biednego mieszczaństwa. Ci ludzie w czasach II RP, a pozniej po zajęciu Polski przez Niemców/sowietów starali się myśleć bardziej o tym jak związać koniec z końcem niż zastanawiać się nad pojęciami: Ojczyzna, Naród,Ustrój. Krótko: dowódca kształtował przyszłe sympatie partyjne i polityczne swego oddziału. Dla przykładu: Jeżeli oddział liczył 20 osób, a dowódca tego oddziału, mający jakieś pojęcie polityczne, sympatyzował z sowietami to cały oddział był zaliczany do jednostek AL, pomimo tego, że 90% oddziału nie miało pojęcia czym jest socjalizm. Jezeli zaś dowódca miał poglądy prawicowe, to cała reszta jego podkomendnych należała do AK itd...
Pamiętajmy, że to były inne czasy, ludność była o wiele mniej urobiona politycznie, gorzej wykształcona, inaczej postrzegająca różnego rodzaju kwestie. Priorytet był jeden: walka z znienawidzonym okupantem ( w tym wypadku niemieckim).
Oczywiście inaczej to wszystko wygląda w przypadku Powstania Warszawskiego. Tam zginął kwiat polskiego narodu, który rozumiał z kim i o co walczy :(((

ocenił(a) serial na 1
minowy

Masz rację, Minowy. Propagandą śmierdzi na odległość. Technicznie film jest zrobiony bardzo dobrze jak na tamte czasy, ale jeśli chodzi o przedstawienie realiów i wartość "merytoryczną" - dno.

ocenił(a) serial na 10
Potemkin

A ja wam proponuje podejść do tego serialu na sucho, jako do czystej rozrywki. Ja z zamiłowania jestem historykiem amatorem, a jednak nie patrze na ten film względem błędów itd. Interesuje mnie w nim czysta rozrywka i gra aktorów :) Kiedy podchodzi się do tego serialu w ten sposób oglądanie go jest samą przyjemnością :) Czepiacie się propagandy itd. a parszywe dwunastki itd. to oglądacie po prostu dla przyjemności i nikt tam takich głupich niedociągnięć i błędów nie wytyka... Cudze chwalicie swego nie znacie... A serial jest na prawdę jak na "Polskę" kultowy.

ocenił(a) serial na 10
minowy

Żądam zakazu pokazywania w TV i Polskich kinach tych filmów bo kłamią! Przkłamują historię!
1. Indiana Jones - cała seria
2. Perl Harbor
I dla ludzi którzy nadal są za głupi żeby skumać:
3. Star Wars
4. E.T.
5. i może jeszcze Harry Potter

Te filmy nie mówią prawdy! Jak tak można! Przecież to FILMY HISTORYCZNE.

A tak całkiem serio serial to ekranizacja powieści Przymanowskiego, do niego miejcie zażalenia. O to że Indi nigdy Arki Przymierza nie znalazł jakoś się Kościół nie ciska... ale polak potrafi.. ;/

Tenenit

Nie ma się co śmiać, kiedy do kin wchodził "Harry Potter i kamień filozoficzny" pokazano w TV grupę kobiet z jakiegoś koła katolickiego, które pikietowały kino z żądaniem zdjęcia filmu, bo "propaguje okultyzm". Tak samo potraktowano "Ostatnie kuszenie Chrystusa", bo "obraża chrześcijaństwo", a pytane przez reportera TV panie przed kinem wcale nie wiedziały o czym jest ten film. Podobnie jest z walczącymi z "Czterema pancernymi" - wątpię aby znali serial, bo im wystarczy opinia kogoś uznanego za autorytet. Stąd brednie o rzekomych pacyfikacjach itp.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones