Dzieci Arbatu

2004 16 odcinków
Dzieci Arbatu
8,2 252
oceny
8,2 10 252
277
chce zobaczyć
{"type":"film","id":297426,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/Deti+Arbata-2004-297426/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Dzieci Arbatu
  • Lid34 ocenił(a) ten serial na: 10

Jestem pod wrażeniem. Szkoda, że tak mało osób go oglądało. Czasy komunizmu wiernie oddane. Bardzo dobra gra aktorów świetna atmosfera i piękna muzyka dobrze wpleciona w film. I choć nie ma w nim dużo przemocy to film skupia się na manipulacjach gdzie państwo nie pozostawia obywatelom wyboru. Ma bardzo cenne walory historyczne.

Lid34 W Rzeszowie jest dostępny w bibliotece jak go oddam :)

• Lid34 A mnie się nie podobał. Książkę czytałem kilka razy a film strawiłem dopiero za którymś podejściem i z bólami. Nie ma w nim za grosz życia od którego aż kipi książka. Wszystko jest sztuczne, umowne, statyczne. W zasadzie to bardziej teatr niż film. Brak szerszych planów, pustawo jakoś, nienaturalnie. Szybki przykład: kolejka z paczkami pod więzieniem. Gdyby nie było powiedziane że to więzienie mogłaby to być kolejka do czegokolwiek. Waria,, matka Saszy, kilkoro statystów, jakieś okienko, kawałek muru. Tyle. Porównajmy tę scenę z podobną z serialu "Dom". Jak ulica to w zasadzie niewiele różniąca się od korytarza, bardzo bliski plan i żadnego ruchu. Wnętrza też pustawe, uładzone, nie tchnące nawet cieniem autentyzmu.
    Co do aktorów to nie pasował mi Stalin ( czemu taki dziadyga?, nie miał wtedy jeszcze sześćdziesiątki), w ogóle zmarnowany jego wątek. Waria i Nina też słabo. Książkowa Waria była czasem lekkomyślna ale nie rozwrzeszczana i cierpiąca na nadpobudliwość ruchową.
    Uważam że film nie dorasta do książki. W zasadzie zmarnowana możliwość nakręcenia naprawdę mocnej, obyczajowej adaptacji jednej z ważniejszych dla postsowieckiej Rosji książek.

• taltybios Ksiazke czytalem jeszcze w latach 90-tych...w liceum, polecila mi ta powiesc historyczka, tyle ile lez wylalem, tylu wzruszen glownymi bohaterami...nie pamietam do dzis, tak mna wstrzasnela proza Rybakowa, kulisy Kremla i sam Stalin-jego mysli, intrygi, zawisc, a na tym tle kilkoro tytulowych dzieci Arbatu, ksiazka piekna, wstrzasajaca i bezdennie smutna, a serial, wlasnie go ogladam i konfrontuje ze slowem pisanym, jest dobry, wciaga i zaskakuje poziomem aktorstwa jak na owczesne filmy rosyjskie. Moze to nie "Spaleni sloncem" ale napewno wart uwagi. O niebo wyzej cenie sobie kinematografie radziecka-jest wspaniala i wysokich lotow i gdyby proze Rybakowa mozna bylo nakrecic w poprzednim systemie i bez cenzury, mielibysmy wybitny film, bo blizszy tamtym czasom i z duchem tego traumatycznego okresu krecony.

• Sandport ocenił(a) ten serial na: 9

Lid34 Książkę przeczytałem chyba ponad 20 lat temu, serial skonczyłem wczoraj. Trudno mi więc porównywać film i książkę. Może serial jest nieco zbyt statyczny, ale ma klimat. Zarówno powieść i serial pokazały ogrom beznadziei tamtych lat i systemu. Można ze smutkiem zadumać się ile ludzkiego życia złamano w imię komunizmu... Zdecydowanie powinno się obejrzeć ten serial. Polecam.

Sandport Książka przeważnie jest lepsza. Jestem osobą, która jakieś pół roku temu na nowo odkryła magię czytania :) przeczytałam też parę książek na podstawie, których oglądałam też filmy. Ale książki mają swój klimat ale jak mi się znudzą to lubię wracać do filmu i odwrotnie. Pozdrawiam.

• krutki42 ocenił(a) ten serial na: 10

Lid34 https://www.youtube.com/watch?v=CTtdSQK8yso&feature=gp-n...