PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=874618}

Katla

6,5 6 142
oceny
6,5 10 1 6142
Katla
powrót do forum serialu Katla

Lem

ocenił(a) serial na 7

Właściwie ten serial bazuje na Solaris Stanisława Lema. Zamiast oceanu meteor. Nawet bardziej podchodzi pod interpretacje Solaris Tarkovskyiego, na której bazuje wersja z Clooneyem. To Tarkovsky zamienił zimne SF Solaris na porządny wątek psychologiczny. Ten tutaj wyglada bardzo podobnie.
Można tez doszukiwać się braci Strugackich, „Piknik na skraju drogi” na którym bazuje Stalker z 76, na którym to bazuje niedawna Anihilacja, książka i film.

pokrecony_oliver

Dokładnie do tego samego wniosku doszedłem po obejrzeniu serialu

ocenił(a) serial na 8
pokrecony_oliver

Annihilacja to "kolor z przestworzy" lovecrafta przeniesiony w przyszłosc.

ocenił(a) serial na 7
boskisatan

Nie do końca, ja bym chronologicznie to ustawił, wzorowali się Stalkerze, film wzorował się na Strugackich, ci na Lovecrafcie a ten na Charlesie Forcie i jego „Księdze przeklętych”. Możliwe ze da się dalej kopać.

ocenił(a) serial na 8
pokrecony_oliver

To inaczej i tak jest. Bo to jest na podstawie książki. Tylko ta książka wzorowana jest na lovecrafcie, mniej lub bardziej świadomie, a film już bardzo poszedł w tym kierunku.

ocenił(a) serial na 6
pokrecony_oliver

Właśnie! Od początku miałam skojarzenia z Lemem i "Solaris" z Cloney'em.

ocenił(a) serial na 4
pokrecony_oliver

Ba, to powiązanie z Solaris może być silniejsze przez luźną sugestię, że cały ten bałagan z wulkanem ma swe źródło w tkwiącym w lodowcu meteorycie. Pytanie, skąd przywędrował ten kawał kamora o "nieznanych nam właściwościach" i czy poprzez niego nie chciano uzyskać pośredniego "sprzęgu" z powieścią Lema i jego "myślącą" planetą.

pokrecony_oliver

Akurat Lem ze swoim pomysłem powrotu zmarłych do świata żywych nie był zbyt oryginalny. Te motywy pojawiały się już w kulturze dużo wcześniej.

ocenił(a) serial na 8
karmiacykolibry

Wymień mi dzieło sprzed ostatnich stu lat które nie wzoruje się na cudzych motywach. Poza tym, "goście" w Solaris nie są kluczowym wątkiem fabuły, tam clue powieści była żyjąca planeta (i tutaj oryginalność Lema wyprzedza całe sc-fi o lata świetlne).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones