PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=756794}
6,3 2 101
ocen
6,3 10 1 2101
Komisja morderstw
powrót do forum serialu Komisja morderstw

Pierwszy odcinek wciągający, klimatyczny, tajemniczy... chociaż zakończenie według mnie zbyt oczywiste. Pozostaje tylko czekać na kolejne.

Houncerion

Zgadzam sie co do zakonczenia. Ale wg mnie nie byl wciagajacy. Aczkolwiek obejrzalam z zainteresowaniem. Sa o wiele gorsze seriala na rynku polskim.

pleasure3

Na co dzień pasjonuję się historią, więc mogę być nieobiektywny, lecz trzeba przyznać, że serial ma potencjał. Pytanie czy uda się go wykorzystać.

Houncerion

No i widzisz, to jest właśnie powód dla którego nam się podoba a innym nie. Ja jestem archeologiem xD. Trudno, będę nieobiektywna chyba, ze na prawdę będzie to kicha.

vampire_12

Jak to mówią: wyjdzie w praniu. 12 odcinków. Szybko zleci.

pleasure3

Dokładnie, są o wiele gorsze produkcje w Polsce :)

Houncerion

Przyznam szczerze - po obejrzeniu pierwszego odcinka miałem bardzo negatywne odczucia, głównie co do gry aktorskiej. Postanowiłem jednak oglądać dalej, bo już wiele razy tak miałem, że coś, co na początku mi się nie podobało, potem mi się bardzo spodobało, bo po prostu musiałem to coś bliżej poznać, a nie kierować się pierwszym wrażeniem. Myślę, że wielu ludzi tak ma.

Już po trzecim odcinku serial zaczął mi się bardzo podobać - scenariusz był coraz to ciekawszy, zdjęcia coraz to piękniejsze, fabuła wciągała. I gra aktorska również przestała mi wadzić, a nawet zaczęła mi się podobać - Sabat jest najlepszy, te jego spojrzenia są genialnie mroczne, a z jego lekko sinych oczu zrobiono genialne, mroczne oczy (na pewno to zasługa świateł i ujęć, a może i też make-up). Natomiast ale zarówno Buczkowska i jej chłodne spojrzenia jak Pieczyński z seplenieniem zaczęli mieć swój urok.

Zdałem sobie sprawę, że po prostu przy pierwszym wrażeniu od razu porównałem serial z innymi wcześniej obejrzanymi i dlatego pierwsze (mylne) wrażenie mogło być takie, jakie było. Potem jednak stwierdziłem, że to dobrze, że ten serial jest inny od reszty. Nie ma tutaj gwiazdorzenia, nie ma superbohaterów, takich jak Sherlock, którzy nagle wpadają na 1500 rozwiązań lub dostrzegają jakichś abstrakcyjnych rzeczy. To jest po prostu REALISTYCZNY serial, w którym "zwyczajni" gliniarze zajmują się morderstwami i próbują odgadnąć co wydarzyło się w przeszłości na podstawie realnych dowodów lub logicznego rozumowania, a nie na podstawie jakichś dziwnych wymysłów. I to jest nie dość, że ciekawie, to jeszcze uczy historii. I genialnie pokazuje różnice w myśleniu oraz w wiedzy między starszym Stasińskim a młodym Hertzem.

Z odcinka na odcinek fabuła była coraz ciekawsza, podobało mi się to, że w tym serialu nic nie jest od razu podane na tacy, że nie wszystko jest opowiedziane jak krowie na rowie, tylko widz musi sam się trochę domyślić pewnych aspektów czy zachowań bohaterów. Inaczej ten serial byłby zwykłym serialikiem dla słabo myślących, a każdy odcinek trwałby trzy razy dłużej.

Zdjęcia jak już mówiłem - genialne. Nie widziałem tak cudownych i profesjonalnie zrobionych zdjęć w żadnym innym polskim serialu, a nawet i światowym. Każde ujęcie, światła, kolory, ustawienia kamer - samo to już jest niesamowitą ucztą dla oka. Kamerzyści, montażyści itp. zrobili po prostu arcydzieło i nie przesadzam tutaj. Piekielnie zdolni ludzie. Muzyka też jest nastrojowa. Sam styl serial jest też bardzo fajny - spokojny, acz z elementami dynamiki.

Naprawdę, pod względem technicznym ten serial jest mistrzostwem i amerykanie powinni się od nas uczyć. Scenariusz, dialogi - również bardzo dobre. Gra aktorska - oni nie grają źle, oni grają po prostu inaczej. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że grają nudno czy słabo, ale po prostu trzeba dać sobie szansę, obejrzeć ze 3 odcinki, aby wczuć się w ten styl i aby się to zaczęło podobać.

Jeśli mój abonament dla TVP ma pójść na jakiś konkretny cel, to tylko na takie seriale jak Komisja Morderstw. Wiem, że każdemu się on nie spodoba, wiem, że nie będzie miał takiej oglądalności jak "Ojciec Mateusz" czy "Komisarz Alex". Ale to jest po prostu serial dla inteligentnego, wymagającego widza. I bardzo bym życzył sobie oraz innym widzom, aby powstały kolejne sezony Komisji Morderstw, bo rzadko się zdarza, aby w serialu wszystko było prawie perfekcyjne - począwszy od aktorów oraz scenariusza, a na technicznych rzeczach kończąc. A może odwrotnie - począwszy od oświetleniowców, kamerzystów i dźwiękowców. Bo tak naprawdę, to oni w bardzo dużej mierze czynią ten serial takim genialnym.

Houncerion

PS: Zapomniałbym dodać! Te zdjęcia oraz miejsca wykorzystane w serialu są chyba najlepszą reklamą dla Dolnego Śląska jaką sobie tylko można wymarzyć. Sam z chęcią bym się wybrał w tamte rejony!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones