13 odcinków
7,5 1 140
ocen
7,5 10 1140
582
chce zobaczyć
{"type":"film","id":87627,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/Najd%C5%82u%C5%BCsza+wojna+nowoczesnej+Europy-1979-87627/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy
 • ... w tym filmie to szczyt profanacji. Baba była gorsza od Lenina, jeżeli chodzi o sprawę Polską.

 • tkow coś więcej w tym temacie?

 • Bzium_3 Co więcej ? Przynajmniej w teorii Lenin był za samostanowieniem narodów i uznał niepodległość Polski Luksemburg była przeciwna ... Polska miała być częścią Niemiec i w niedalekiej przyszłości rewolucji komunistycznej .. a docelowo którąś tam republiką rad.

 • użytkownik usunięty

  tkow Trudno raczej robić serial o tym okresie z pominięciem postaci tego babska, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę lata jego powstania. Przy okazji mam jakieś takie skojarzenie; Róża Luksemburg=Róża Thun; przypadek?

 • Ona nie miała nic wspólnego z Wielkopolską ... mieszkała 2 lata w Poznaniu z tego 6 miesięcy w więzieniu i to wszystko.

 • tkow No dobra, wspólnego może nic nie miała ale skoro zdecydowali się na pokazanie postaci Marcina Kasprzak, to naturalne było też króciutkie wspomnienie o osobie Róży Luksemburg. Więc nie wiem po co tyle szumu robisz?

 • ForzaAZS Przeczytaj główny temat ... jakich argumentów jeszcze potrzebujesz ... babka była antypolską niemiecką internacjonalistką ?

 • tkow Przeczytałem dokładnie, tylko nie rozumiem czemu mieliby jej nie pokazywać? Co to zakłamywać historię albo przemilczać? To tak jakbyś nie chciał o Hitlerze wspominać albo Stalinie.

 • ForzaAZS Babka nie walczyła z żadną germanizacją ... niewiele miała wspólnego z Wielkopolską .. i BYŁA PRZECIWNA suwerenności P.olski. ... według niej Wielkopolska miała być częścią Niemieckiej Republiki Rad w imię komnistycznego internacjonalizmu. 11 listopada to nie był dla niej żadną datą odzyskania niepodległości ... tylko czekałaby jakb dożyła 1920 roku na sowietów i kto wie, czy nie byłaby członkiem POLREWKOMu razem z Dzierżyńskim i Marchlewskim. W serialu pokazali ją jako orędowniczkę sprawy polskiej ... ona nie była nawet orędowniczką komunistycznej sprawy polskej ! To jest czysta PRLowska propaganda !

 • tkow Na szczęście pojawiła się tylko w epizodziku w jednym z odcinków i nie rozwinięto nadto jej wątku. Temat wyczerpany:D

 • Ihatepunks ocenił(a) ten serial na: 9

  tkow Róża uważala, że Polska jest niezdolna ekonomicznie do bycia niepodległą, co potwierdza historia 2 RP, która rozwijała się tylko 6 z 21 lat. I nieprawda, że była antypolska. Ona była Polką, mowiącom warszawską gwarą. To były kompletnie inne czasy, wtedy praktycznie jedynym znaczącym wpływowym człowiekiem mówiącym o niepodległości Polski na serio był Karol Marks, którego córka nawet nosiła polski krzyż powstańczy jako manifestację.

 • Ihatepunks "I nieprawda, że była antypolska" ... a jaka była. Ktoś kto nie chciał niepodległości Polski, mało tego nawet nie chciał polskiej republiki rad ... jaki był ? propolski ?