PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=310768}
7,2 23 tys. ocen
7,2 10 1 22639
7,0 4 krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum serialu Ogniem i mieczem

OGNIEM I MIECZEM

ocenił(a) serial na 10

ŚWIETNY SERIAL UKAZUJĄCY POCZĄTEK POWOLNEGO UPADKU PAŃSTWA POLSKIEGO. JEDYNY MINUS TO ZUPEŁNIE BŁĘDNIE ODWZOROWANA BITWA POD ŻÓŁTYMI WODAMI. W RZECZYWISTOŚCI BYŁO ZUPEŁNIE INACZEJ !!!

ocenił(a) serial na 10
FLESZ

no wiesz nie wszystko moze byc idealnie przedstawione

użytkownik usunięty
Bohun_7

Nie upadek król. Polskiego tylko Rzeczpospolitej obojga narodów, to zupełnie co innego! Film mino ciekawej fabuły nie jest zbyt dobry, najbardziej mie zraziło to jak pokazali husarie :/ każdy kto chociasz troche interesuje się historią wie o co chodzi, głównie mie tam zraziło sposób przeprowadzania szarży oraz zbyt jednolite "uskrzydlenie", bo nei każdy husar miał 2 skrzydła, jedni mieli 1 przy siodle, inni dwa na plecach, inni 2 przy siodle, jedni mieli dłuższe, inni krótsze itp.w dodatku te ich stroje były zbyt ubogie, spora liczba husarzy nosiła lamparcie lub tygrysie skóry, dużo ozdób a często też taki "napierśnik dla konia", wiecie o co chodzi. A na bitwe pod żółtymi wodami to mi szkoda słów :/, tam nawte błota nie było a bitwa trwała 3 tygodnie, nasze wosjko nie przegrało dlatego że im pióra nasiąchły, tylko ze względu na ogromną przewagę liczebną kozaków, o ile wiem mieliśmy tam 200-300 husarów i inne wosjka, ale bardzo nieliczne.

ocenił(a) serial na 10

Rydwan, ja się interesuje historią. I tyle co mi wiadomo o husarzach to to, że właśnie wyglądali tak jak było przedstawione w Ogniem i mieczem:| Nie słyszałam nigdy o tym żeby mieli jedno skrzydło czy tam jeszcze krótsze czy dłuższe... Hm... zaraz o tym poczytam;)

ocenił(a) serial na 10
_Anusia_

Mieli, mieli ;]
Na poczatku jedno potem dwa w roznych kombinacjach, dokladnie jak pisal przedprzed mowca ;-)

Polacu pod Żołtymi Wodami polegli podczas pdwrotu, kiedy cofający sie po podpisaniu rozejmu Polacy zostali wycieci w pień przez Kozaków ... 16 V 1638r. ( oblężenie trawło od 29 IV ).

ocenił(a) serial na 10
dyziostw

Tak naprawdę to te skrzydła nie były praktycznie używane w bitwach jedynie na paradach, pogrzebach itp.I nie wierzcie w to że przez dźwięk jaki wydawały konie przeciwników się płoszyły bo w takim hałasie jaki stwarza bitwa w ogóle nie było tego słychać.Większy strach tworzyły rozmaite proporce na kopiach a potem i sława formacji do tego stopnia że najmici kontraktowali, że będą się bić z każdym ale nie z husarią.
Szarża przedstawiona tragicznie cały sens husari czyli zwarcie w szeregach równe natarcie które dawały możliwość błyskawicznych manewrów bez rozsypki i chaosu i które dawało ogromną siłę przełamania w filmie olali.
Dowódcy mieli najczęściej wilcze futra a zwykli towarzysze lamparcie, tygrysie itp.

ocenił(a) serial na 8
michcio7777

Się czepiacie przedstawienia Żółtych Wód, to przeczytajcie OiM... Tam jest to tak właśnie pokazane... Pretensje do Sienkiewicza, a nie do filmu...

FLESZ

ten film...a raczej ta powiesc nie miala byc opisem historii polski...Sienkiewicz napisal taka historię opartą tylko trochę na prawdziwych wydarzeniach. Chodziło wyłącznie o pieniądze...w czasach Sienkiewicza na takie opowiesci ludzie szli jak teraz na taniec z gwiazdami;p...KOMERCJA tamtych czasów...przeczytajcie biografie Sienkiewicza.

ocenił(a) serial na 9
PiTeRmEiStEr

Co do husarii to nie wiadomo tak naprawdę czy w tamtym okresie używali szkrzydeł a jeśli to na pewno były przyczepione do siodeł. Co prawda egzemplarze pancerzy które przetrwały posiadają skrzydła problem w tym że są one o wiele nowsze od samych pancerzy. Mówi się też o uskrzydlonej husarii co niby może potwierdzać to że nasza najlepsza jazda używała tego typu wyposażenia ale uskrzydlenie może odnosić się równierz do proporców. Jeno jest pewne że ich zbroje były wzorowane na sarmackich pancerzach a niektórzy nosili wersje łuskowe (zazwyczaj dowódcy). Pewne jest też że w późnym okresie kiedy husaria była przestarzała i używana jako wojsko paradne nosili oni piuropusze czy jak to się tam zwie. Pozdrawiam.