9 odcinków
7,7 623
oceny
7,7 10 623
379
chce zobaczyć
{"type":"film","id":35983,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/Popielec-1982-35983/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Popielec
 • Myszkin_filmweb ocenił(a) ten serial na: 10

  "Popielec", powieść kultowa. Napisał kiedyś Henryk Bereza w "Twórczości", iż wobec Józusia Garstki, Maciek Chełmicki z "Popiołu i diamentu" Andrzejewskiego jest "skrzywdzoną przez życie dzieciną". Utrafił tym zdaniem w sedno.
  Gdzieś na Podkarpaciu jest wioska zapadła w górach i lasach, daleka od świata. Życie toczy się w niej tak, jak toczyło się od wieków, pomimo zmagań wojennych gdzieś tam w oddali. ale wojna dociera i tutaj i wprowadza swoje prawa a raczej bezprawie. Nikt już teraz nie ma złudzeń co do losu, jaki gotują ludziom Niemcy. "Zabijesz świnię - mówi jeden z bohaterów powieści - i kara śmierci. Łeb za łeb." "Przechowasz Żyda, to ciebie zastrzelą, żonę i dzieci zastrzelą, chałupę spalą...".
  Króciutko treść tej książki można określić: życie codzienne na wsi w czasie okupacji i po wyzwoleniu. "Gdyby jednak o to chodziło, nie czytałoby się tej książki z taką zachłannością" - pisze Zbigniew Krempf, rzeszowski pisarz i dziennikarz. Gdyby tylko o to chodziło, nie zająłby się tą książką Ryszard Ber, reżyser filmowy, i nie znalazłyby się pieniądze na dziewięcioodcinkowy serial, w którego produkcji wzięło udział sześćdziesięciu aktorów i dwustu "naturszczyków", nie utrwalono by prawie skansenowego krajobrazu wsi Wesoła i szeregu szczegółów krajobrazowych w innych wsiach Pogórza Dynowskiego.

  Płacąc, władza nie spodziewała się na co wydaje pieniądze. Na temat serialu i książki, po jego emisji wybuchła polemika w prasie. "Błędna wieś na księżycu" - złościł się jakiś ludowiec z Marszałkowskiej. "Ręce precz od Półpanka" - oponował jego przeciwnik. "Buty na okładce" - wydziwiała jakaś recenzentka, ale zanim doszło do emisji, serial był dwa lata "półkownikiem". Dopiero nagroda w Chianciano Terme zmusiła władze telewizji do jednorazowej emisji. I zaraz "Złoty Ekran", i nagroda prezesa TV. A po tym milczenie do dzisiaj. Co tkwi w treści książki, co przeniosło się na ekran i co porusza negatywne uczucia każdej władzy, jaką by nie była?
  Książka jednak tkwi w świadomości twórców i "obrabiaczy usługowych" literatury, bo ostatnio wspomniano o "Popielcu" przy okazji wydania przez "Znak" książki nagrodzonej "Nike" Władysława Myśliwskiego. Na skrzydełkach tej książki gorliwy redaktor włącza do osiągnięć giganta literatury i "Popielec". Nikt się nie zżyma...

 • Myszkin_filmweb Pewnie nieborak widział na "liście płac" serialu nazwisko Myśliwski i wykombinował sobie, że to tylko on mógł napisać :)

  A opiniami tzw. "warszawki" za bardzo nie ma się co przejmować - jej myślenie o historii i w ogóle życiu prowincji nie wykracza poza patriotyczne czytanki, bądź stereotypy, o czym najlepiej świadczy paplanina polityków i wielu dziennikarzy.

  Co do serialu, na szczęście w ostatnich latach zaczął się częściej pojawiać w ramówkach różnych stacji, w tym nawet (o dziwo) publicznej (TVP Kultura).

 • kojot49 ocenił(a) ten serial na: 10

  jan_niezbedny0 w pelni zgadzam sie z Myszkinem i...bezradnosc,-dobre seriale na polkach a badziewie na ekranach ...przykro...

 • jan_niezbedny0 Teraz też przypomina go TVP Kultura :)

 • giovanni50 ocenił(a) ten serial na: 8

  Myszkin_filmweb 7 odcinek i wtopa
  Józuś Garstka łoi wóde z chłopakami
  Jeden zaczyna śpiewać a ten do niego Beblok przestań
  Potem zebranie przed komendą MO i Leon Niemczyk każe wybrać jednego na przewodniczącego miejscowej reformy rolnej
  Ktoś proponuje na to stanowisko Batora (Jerzy Turek )
  I od razu krzyk Bebloka ma na sumieniu miny kazał mu rozbrajać przez niego zginął

 • osi_rob ocenił(a) ten serial na: 8

  giovanni50 kazał mu przestać bo śpiewa piosenkę "Bebloka" właśnie ze względu na jego pamięć. Gdzie tu wtopa?

 • giovanni50 ocenił(a) ten serial na: 8

  osi_rob OK rozumiem mea culpa mea maxima culpa

 • Myszkin_filmweb Cały tekst spisany z okładki książki, może warto by było o tym wspomnieć, a nie umieszczać go tutaj pod własnym nickiem.