PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=841981}

Rozkwit imperiów: Osmanowie

Rise of Empires: Ottoman
7,3 1 798
ocen
7,3 10 1 1798
Rozkwit imperiów: Osmanowie
powrót do forum serialu Rozkwit imperiów: Osmanowie

Nie chcę kierować się jakimiś uprzedzeniami, ale Turcy nie kojarzą mi się z narodem zdolnym do uczciwego zmierzenia się z własną historią. Podobnie jak Rosjanie, zechcą ją upiększyć i idealizować.Dojrzałe narody zachodnie nie mają problemu z opowiadaniem o swoich zbrodniach, błędach i wadach, ale Turcję raczej trudno do cywilizacji zachodniej zaliczyć. Poszli inną drogą. Dlatego film produkcji tureckiej, o tureckiej historii, spodziewam się, że może być tendencyjny.

---

Miniserial właśnie pojawił się na Netflixie, tematyka oczywiście interesująca, szkoda tylko, że poruszona przez samych Turków w produkcji, było nie było, komercyjnej.

per333

Właśnie opisałeś nie tylko Turcję i Rosję, ale i Polskę.

pejot82

i usa

pejot82

Z Polską nie jest tak źle. Mamy Polskę przepołowioną. Polska inteligencja jest z grubsza odważna w absorbowaniu trudnej tematyki. Zdała egzamin przy okazji dyskusji o zbrodni w Jedwabnem. No, ale jest też ta druga połowa społeczeństwa, bardzo wschodnia, impregnowana na wiedzę i poczucie przyzwoitości. Ta druga ma fałszywe pojęcie o honorze. Właściwie to ma ona fałszywe pojęcie o wszystkim, włącznie z chrześcijaństwem, którego motto brzmi "prawda nas wyzwoli". Fałszywi polscy antychrześcijańscy katolicy uważają, że prawdy mówić nie wolno.

ocenił(a) serial na 8
per333

Chciałbym aby Netflix zrobił taki serial o Polskim imperium. Zamiast marudzić warto docenić serial. Każdy kraj ma jakąś ciemną kartę w swojej historii.

per333

o co ci chodzi z tym Jedwabnem? kto zdał ten "egzamin"? Kwachu przepraszający ,czy ta banda przyklepująca wszystkie kłamstwa Szudricha i spółki? egzamin będzie zdany TYLKO pod warunkiem wznowienia i skończenia ekshumacji i nie sraniu w gacie ze strachu przed żydami jak znowu zaczną wychodzić z ziemi NIEMIECKIE łuski i kosztowności i biżuteria która to Polacy ukradli

kakalaken

"ukradli"

per333

prawda was wyzwoli to motto chrzescijanstwa? dobre :)motto to moze mieć drużyna harcerska

kakalaken

O rety. Wszystkie religie monoteistyczne mają swoje motta, czyli myśli przewodnie, w zakresie podstawowych wartości aksjologicznych. W chrześcijaństwie takich myśli przewodnich jest stosunkowo dużo, autorstwo niektórych z nich przypisuje się samemu Chrystusowi.

per333

dojrzałe narody zachodnie? dobre to znaczy kto? Francja kolaborant Hitlera? czy może hahahaha Niemcy ze swoimi "naszymi matkami..."?co do tureckich filmach o Turcji to się zgadzam ze będą koloryzować i uromantyczniać ale z tymi narodami zachodu to dałożyłeś Waść do pieca?

per333

Produkcja może i jest turecka, ale wypowiadają się historycy i pisarze nie tylko tureccy , ale również z innych krajów.

Margo1995

Jeśli oglądałeś, to jak to oceniasz? Jest to opowieść obiektywna, zniuansowana, uwzględniająca odcienie szarości oraz zbrodnie tureckie tamtego okresu?- Czy raczej jest to kolejna bogoojczyźniana rzecz ku pokrzepieniu tureckich serc i mówiąca o bohaterstwie, prawości i odwadze twórców osmańskiej potęgi?

per333

Jestem w trakcie oglądania. Uważam że jest dosyć obiektywnie. Oczywiście serial jest o potędze osmańskiej więc jest opowiadamy z perspektywy tureckiej. Sporo czytałam na ten temat i nie zauważyłam żadnych przekłamań. Ładnie fabulyrozawany i jak pisałam dużo wypowiedzi historyków z całego świata. Z pewnością nie jest to "Wspaniałe Stulecie" Nie opowiada "historii haremowych " ale konkrety jak był wychowany, jak działał i myślał Mehmet Zdobywca. Jest to opowieść o zdobyciu Konstatantynopola. Prawda jest taka, że byli wtedy potęgą , więc trudno im odmówić tego, że chcą się tym chwalić . Porażki też są. Jak ktoś nie lubi fabularyzowanych dokumentów to mu się nie spodoba i tyle. Mnie się bardzo podoba.

ocenił(a) serial na 8
Margo1995

To nie jest wspaniałe stulecie tylko historia o tym jak został zdobyty Konstantynopol. Wiernie odtworzona ja żadnych przekłamań nie zauważyłem.

walek_filmaniak

A co ja napisałam? Właśnie to samo.

ocenił(a) serial na 8
Margo1995

A ja potwierdzam

walek_filmaniak

I super :) Obejrzałam całość i chętnie zobaczę kolejne sezony jeśli będą .

per333

Szczególnie Polska nie ma problemu z własną historią :D

Tapliczka

Oczywiście, że Polska ma problem ze swoją historią, ale czy ja gdziekolwiek napisałem inaczej? Może problemem jest to, że tutaj wątek, nie wiedzieć czemu, dotyczy Turcji? ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones