PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=540333}
5,7 14 399
ocen
5,7 10 1 14399
Szpilki na Giewoncie
powrót do forum serialu Szpilki na Giewoncie

Obiecujące, acz spaprane, z paroma dobrymi momentami. Góralszczyzna jest ok, choć momentami jej za duzo, hań, jakby wpychano ją na siłę. Kiepsko rozegrane zetknięcie z "dzikusami", przydałby się jakiś twist ("paniusiu, ja byłek na filozofiej u Tischnera" - czy jak tam to będzie po góralsku), konflikt z zespołem też jakiś blady; nie chwycono i nie rozegrano podstawowej, IMHO, osi konfliktu, jakiejś wielkomiejskiej "wyższości", zamiast tego jest głupia paniusia, która nie ma pojecia o górach. Można i tak, ale należałoby to pociągnąć konsekwentnie.

Dialogi takie se, po prawdzie, mogły być ostrzejsze (aż się prosiłoby o jakieś złośliwe aluzje do owcoje..., no, nieważne). Nie ma w nich ognia, nie ma błyskotliwości, nie ma przerzucania się, ot, gadanie takie.

Niezła rola góralki-gospodyni, zdjęcia też jakby ponad polski standard. Z miłych rzeczy - parę wątków muzycznych. Oczywiście nie te początkowe wielkomiejskie brzmienia, i nie góralskie zaśpiewy, ale muzyka "na motywach" pasuje jako tło.

Schejbal. Osobiście jej nie trawię, uważam za aktorkę przeciętną (w złym tego słowa znaczeniu) i zwyczajnie mi się nie podoba. Ale... hmmm, kiedy widziałem jak idzie w tych szpilkach do nowego domu, uśmiechnąłem się, jak dotąd po raz jedyny. Może i dziewczyna ma potencjał, ale tu nie dostaje szansy.

Ogólnie: nierówne, ale na plus. Większe odchyły w górę i w dół niż przy "Hotelu 52", ale... ale, kurcze, wychodzi na to, że Polsat wyrasta na twórcę najlepszych seriali w Polsce. Mam nadzieję, że będą próbować dalej. No i niewątpliwa zaleta: nie ma "wiejskiego realizmu magicznego a la Polonaise", w którym celuje TVP. Za to jedna gwiazdka wiecej.

6/10, bez przekonania.

ocenił(a) serial na 6
otis_tarda

Magdalena Schejbal sprawdza się jako Ewa. Ale fabuła.... Nieśmieszna i nieciekawa.
Szef bezczelnie molestuje pracownicę. Wie o tym cała redakcja, ale nikt nie reaguje. I jednak w końcu to ona została ukarana.
Okej, tak się dzieje codziennie w normalnym życiu. Jednak Ewa to bohaterka, po której spodziewałbym się użycia dyktafonu, ukrytej kamery, detektywa. Zwłaszcza po tym jak wbiła szefowi pilnik w tyłek.

Nie rozumiem niczego z tej góralskiej paplaniny. Wiem, ze to piękny język, ale w serialu kompletnie się nie sprawdza.
A dubbingowana Małgorzata Pieczyńska brzmi strasznie.

Drugi odcinek zapowiada się lepiej niż pierwszy.

ocenił(a) serial na 3
chatiflatt

Początek widziałem fragmentami, więc wolałem się nie wypowiadać, ale fakt - zawiązanie akcji bardzo słabe. Co do góralszczyzny, jestem z Krakowa i bywałem w górach, więc nie jest wielkim problemem. Choć, rzeczywiście, dla kogoś, kto nie miał kontaktu powinny być napisy, jak w "Girl guide".

otis_tarda

Właściwie, to miałam nie oglądać tego serialu, ale Twoja wypowiedź jakoś natchnęła mnie do sprawdzenia, cóż to za nowość na zaserwowano (to chyba ten brak przekonania co do oceny :) i nieokreślanie go jako jednoznacznie złego). Pomysł na serial jest bardzo obiecujący i pozostawia duże pole do popisu. Z tego, co czytam na forum, wynika, że jest wiele zarzutów w stosunku do pierwszego odcinka, ale zawsze można mieć nadzieję, że się to wszystko w kolejnych odsłonach będzie rozkręcać i zmieniać na lepsze (i że scenarzyści czytają forum na Filmwebie ;)). Mnie przede wszystkim interesuje komediowość tego serialu i sposób przedstawienia w nim świata, więc liczę na to, że twórcy nie wyeksponują nadmiernie wątków damsko-męskich (przewidywalnych do bólu, ale to już prawo gatunku), za to dopracują kwestie "zderzenia kultur" i obyczajowości. Mam nadzieję, że uda mi się załapać na jakąś powtórkę pierwszego odcinka, nim obejrzę drugi (czy ja się właśnie zmartwiłam o powtórki na Polsacie?) i że nie zniechęci mnie on do obejrzenia kolejnych, ponieważ nie chciałabym oceniać całości po pierwszym odcinku, wolę dać sobie 2-3 odcinki na sprawdzenie, jak to się rozwija.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones