PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=465138}

Terapia

In Treatment
8,0 4 212
ocen
8,0 10 1 4212
Terapia
powrót do forum serialu Terapia

Paul a kwestie osobiste...

ocenił(a) serial na 10

Chciałbym poruszyć pewien temat i jestem ciekawy czy więkoszść z Was, którzy oglądaja ten serial nie pomyślała o głównym bohaterze w ten sam sposób co ja. A o co chodzi. Otóż uważam, że Paul jest świetnym psychoterapeutą, ale jakoś nie mogłem pozbyć się uczucia, że zwłaszcza w ostatnich tygodniach, w których kończyły się wizyty pacjentów Paula, ten na siłę próbował ich skłonić do tego, aby kontynowali terapię. Czy to kwestia pieniędzy i egoistyczne uczucie by móc dalej "opiekować się" swoimi pacjentami.... Szczerze nie wiem. W końcu w każdym z nas tkwi człowiek - egoista, myślący o wzbogaceniu się, a że praca Paula polega na tym, że zdobywa pieniądze "dzięki" ludzkiemu cierpieniu to nie jego wina. A może chodzi o to, że nikt z nas nie jest doskonały i choćbyśmy przechodzili takie terapie przez wiele tygodni, to zawsze znajdzie się coś co ukrywamy, co wpłynęło na nas, co nas ukształtowało i można o tym rozmawiać bez końca..... I tu pojawia się kolejne pytanie: czy o to właśnie chodzi aby stać się idealnym człowiekiem, a nie tylko o to aby zaakceptować siebie takim jakim jesteśmy i żyć dalej...
Czekam na Wasze opinie :-)

ocenił(a) serial na 10
krzykoz

sprawa wygląda tak - pacjenci przychodzący do Paula tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, skąd biorą się ich problemy. w czasie sesji powoli uświadamiają sobie to, oswajają się z tą myślą. i na tym przede wszystkim polega "akcja" serialu. ukazana jest tu tak naprawdę połowa pracy. druga cześć wygląda jak praca z alkoholikami, którzy już uświadomili sobie swoją słabość, a teraz muszą z nią walczyć.

Paul byłby niezwykle nieodpowiedzialny, gdyby pozwalał swoim pacjentom odchodzić, gdy tylko ci tak sobie postanowią. Ci ludzie zazwyczaj odczuwają próbe dobrnięcia do źródła problemu jak atak na ich osobę, więc najchętniej by zwiali od razu, uciekając od problemu.

ocenił(a) serial na 9
krzykoz

Przyznam, że też czasem miałem takie odczucie. Choć nie sądzę, żeby Paulowi chodziło akurat o pieniądze. Owszem, każda wizyta oznaczała zysk (i to nie mały) ale jeśli już miałbym posądzać go o przeciąganie terapii to stawiam na ten drugi powód. Paul to raczej samotny człowiek i być może sesje z pacjentami wypełniały mu tą pustkę a pomaganie im dawało mu jakiśtam cel w życiu.
Ale jest też inna opcja. Paul jako psychoterapeuta ze wieloletnim doświadczeniem mógł wiedzieć lepiej czego potrzeba jego pacjentom niż oni sami. Czasem jest przecież tak, że im głośniej ktoś mówi, że nie potrzebuje pomocy tym bardziej chce ją otrzymać. Tak samo jak to, że pacjent w danym dniu dobrze się czuje nie oznacza, że jest już wyleczony. Leczenie psychiki to długi i złożony proces i pewnie każdy psychoterapeuta zdaje sobie z tego sprawę.
Osobiście stawiam na kombinację tych dwóch opcji, choć Paul to bardzo złożona postać i ciężko coś o nim stwierdzić ze 100% pewnością. Były przecież sytuacje w serialu gdzie raz mówił swojej terapeutce, że nie przepada za swoimi pacjentami i ma ich dość, by kilka odcinków potem stwierdzić, że w przeciwieństwie do niej bardzo zależy mu na swoich podopiecznych.

ocenił(a) serial na 10
FTW

ale czy nie jest tak, że gdy mamy dołek, odbieramy świat inaczej niż zazwyczaj? Paul przeżywa kryzys i sytuację, którą zazwyczaj by ocenił jako pozytywną, nagle widzi w czarnych barwach. jednak kolejny tydzień pokazuje jak jest naprawdę, że to jego głowa, stres, wyczerpanie, wysyłają mu błędne sygnały. nie tylko pacjenci mają tu czegoś nas uczyć, ale i postać Paula. nie sądzę, żeby w Stanach brakowało chętnych na terapię do tego stopnia, żeby trzeba było trzymać pacjentów na siłę (czego przecież Paul nie robi - vide April).

ocenił(a) serial na 10
dzon

Ale zobacz, ze Paul zna swoich pacjentow i wie co jest dla nich najlepsze. I tak jak wspominales (i przyznam Ci racje) ze to jest jak z alkoholizmem, ze po przyznaniu sie nastepuje druga czesc terapii, to jednak sam Paul nie stosuje sie do tego, vide jego ostatnia sesja z Gina, gdzie jednak rezygnuje z dalszej terapii, ku jej zaskoczeniu. Domyslam sie, ze chodzi o ukazanie osoby glownego bohatera nie tylko jako osobe idealna ale zwyklego czlowieka. I moze ta postawa jakby rownowazy te wszystkie zachowania jego pacjentow...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones