PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10611}

Mahabharata

The Mahabharata
7,8 299
ocen
7,8 10 1 299
Mahabharata
powrót do forum serialu Mahabharata


Obejrzałem go klilka lat temu, a teraz drugi raz i jestem zachwycony.
Za drugim razem oczywiście dużo więcej zrozumiałem.
Trzeba wziąć pod uwagę, że trudno jakiemukolwiek reżyserowi streśćić tak rozległy i skomplikowany, starożytny epos w jednym filmie. To tak, jakby chcieć zfilmować całą Biblię i Koran w jednym scenariuszu.
Dostrzegam przygotowanie aktorów do ról, gdzieś nawet przewijają się u wojowników formy ruchowe ze staroindyjskiej sztuki walki - kalaripayatu.
Moim zdaniem ktoś kto nie ma ogólnego pojęcia o starożytności, oraz o mitologii i religii idyjskiej będzie miał trudniejsze zadanie z wyłowieniem "smaczków".

yeti100

Jeszcze nie wiedziałam, ale natknęłam się na bardzo krytyczną opinię ze strony Hindusów. Ponoć jedna z ważniejszych scen jest skrócona maksymalnie, a cały wartościowy wywód do jednego zdania (chodzi mi o pewną rozmowę Draupadi i Bismy/Bhiszmy, generalnie starszyzny rodu). Czytam teraz polskie tłumaczenie "Mahabharaty" i to jest bardzo rozbudowana scena, ważna. Kto nie miał okazji, polecam doczytać tę scenę po obejrzeniu filmu, wcześniej nie warto sobie spoilerować: http://b.mikolajewska.tlvp.net/booknook/Mahabharata/Opow-15.htm#6
Ja ma inną wersję tłumaczenia, ale ta podlinkowana być może jest nawet bardziej wierna oryginałowi. Podsumowując zdaniem indyjskiej recenzji, którą czytałam Peter Brook nie zrozumiał materiału, pociął go w taki sposób, że zgubił cały sens. Jak skończę czytać i męczyć serial, to sięgnę po jego wersję, bo jestem jej bardzo ciekawa. W zasadzie fragmenty widziałam kiedyś w telewizji. Na pewno klimat bardziej sprzyjający europejskiemu widzowi, niż serial z '88.

ocenił(a) serial na 6
yeti100

Interesuję mnie kultura Indii a ten film należy do moich ulubionych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones