PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724464}

Wiedźmin

The Witcher
7,1 180 596
ocen
7,1 10 1 180596
5,6 35
ocen krytyków
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin

słabo 3/10

ocenił(a) serial na 3

Pojęcia nie mam nad czym się zachwycają ludzie którzy to obejrzeli. Zaczynając od historii, jakiegoś pomysłu na serial po prostu brak. Dostajemy historie tak miałką i bez jakiegokolwiek napięcia, twistu fabularnego, nic. Wszystko się dzieje od tak - po prostu. Nie ma tu jakiegoś momentu, w którym widz miałby chwilę na pogłówkowanie, kto może być za co odpowiedzialny?, kto tak na prawdę za wszystko odpowiada? itp. wszystko dostajemy podane jak na tacy, tylko chronologia zdarzeń nie jest uporządkowana. Brak jakiegokolwiek czarnego charakteru, intrygującego oportunisty, okropnie dobrani i przede wszystkim okropnie grający aktorzy. Pani grająca Fringilę tak bardzo nijaka, zero charyzmy, mimika twarzy porównywalna z kamieniem, w każdej scenie jedna mina. Podobnie jak u pani odgrywającej rolę Yennefer, dwie miny na cały serial, ale cóż tam, skoro pokazała co nie co - i to jak widać wystarczy gawiedzi. Każdą młodą aktorkę można by rozebrać do połowy scen i ubrać w opiętą suknię z ogromnym dekoltem do pozostałej połowy scen, umalować, uczesać i ludzie powiedzą, że dała radę. To miała być dumna i uwodzicielska czarodziejka, a wyszła pani do towarzystwa. A w ogóle to serial o wiedźminie, w którym to wiedźmina jest jak na lekarstwo. Totalnie nudny i nic nie wnoszący wątek Ciri (przynajmniej aktorka dobrze dobrana i nieźle odegrana rola), wątek Yennefer czyli naszej pani prosto z bollywood to jakiś feministyczny, lewacki manifest promujący aborcję, oraz pokazujący miejsce kobiet - "naczyń" w "męskim okropnym świecie". Akcja tocząca się niejako na terenach średniowiecznej europy, w której to jak wiemy na pęczki było hindusów, arabów i czarnoskórych. Można było wpleść jakiś wątek z innymi nacjami i pokazać różne kultury w sposób bardziej wiarygodny, a nie wciskać wszędzie nie pasujących i kontrastujących ze sobą ludzi ze wszystkich stron świata. Nie jestem jakimś fanatykiem wiedźmina i rozumiem, że skoro zapłacili za prawa autorskie to mogli nakręcić co chcieli, ale nie rozumiem jak to coś podoba się ludziom, a w szczególności polakom. Najlepiej opisującym ten serial słowem jest - nijaki. Wszystko to co było po stronie Sapkowskiego się broni, wszystkie elementy za które odpowiada netflix są fatalne - od castingu, poprzez efekty, scenografię, poprawność polityczną, scenariusz i ogólną wizję serialu.

hokuspokus2

Zachwycają się bo Netflix zrobił serial na podstawie powieści polskiego pisarza. Oni biedni, niedoceniani gotowi są teraz włodarzy Netflixa i panią Hirisch całować wszędzie za ten zaszczyt :D

ocenił(a) serial na 3
BlackPiterback

Właśnie chyba to mnie najbardziej boli, ze polakom się to podoba. Jakoś jak amerykanie tworzą film o feudalnej japonii, lub z akcją toczącą się w afryce np. "black panther", nie ma tam miedzy "miejscowymi", aktorów z wyraźne innymi rysami twarzy, czy o innym kolorze skóry - nie pasującymi do pozostałych i do całego settingu filmu. Jeżeli są wprowadzeni to wynika to ze scenariusza, gaijin - "47 roninów" i "tokio drift". Chyba polakom nie przeszkadza opluwanie ich i ich kultury przez amerykanów i panią Hirsch, a jak napisałeś wręcz są gotowi ucałować jej cztery litery za te rzygowiny.

ocenił(a) serial na 3
hokuspokus2

Myślę, że nie wdając się zanadto w szczegóły, uchwyciłeś sedno. Ja ten film oglądałem kompletnie bez jakiegokolwiek zaangażowania emocjonalnego, tylko na zasadzie: aktor 1 wchodzi i wypowiada kwestię, odpowiada mu aktor numer 2 itd - prawie jakbym uczestniczył w próbie.
To jest po prostu dramatycznie źle zrobiony film pod względem warsztatowym: przede wszystkim scenariuszowym, a dalej aktorskim, zdjęć, scenografii. Dysonanse w stylu: dziwaczny dobór statystów, absurdalne wymyślone wątki oraz groteskowe postacie (doppler) tylko przypieczętowały jego los.
Po prostu amatorszczyzna pełna gębą. Ale gawiedzi się podoba.

ocenił(a) serial na 3
marekskiba

Zgadzam się z twoim przedstawieniem konstrukcji tego serialu. Aktor 1 wypowiada byle jak swoją kwestię, wchodzi 2 i coś tam też gada. Coś takiego jest ok w "koronie królów", lub w "m jak miłość", ale nie tu. I dobrze wiemy, że są filmy w których dwójka ludzi umieszczonych w jednym pomieszczeniu z dobrą grą aktorską i przede wszystkim z pasującym scenariuszem, może pociągnąć taki film. Ale to ani nie ten gatunek, ani nie taki scenariusz i nie taki poziom aktorstwa.

ocenił(a) serial na 2
hokuspokus2

Widzę, że jeszcze ktoś myśli podobnie do mnie. Nawet lepiej i zwięźlej wyraziłeś(aś?) to, co napisałem w swoim wątku. Ale tak, czy owak, zapraszam do komentowania:

https://www.filmweb.pl/serial/Wied%C5%BAmin-2019-724464/discussion/Yennefer+Femi nazi,3134603

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones