Kaja Klimek i Łukasz Muszyński rozmawiają o największym serialowym fenomenie tego roku.

komentarze 43

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
Loucyphre80
Pani Kaju, jak bardzo trzeba być odklejonym od rzeczywistości żeby popularności tego serialu upatrywać w zaburzeniach kompulsywnych sierot po „Grze o tron”? Naprawdę uważa Pani, że wysoka oglądalność „Czarnobyla” to zasługa fanów produkcji fantasy, którzy masowo rzucili się na miniserial o katastrofie nuklearnej w ZSRR, bo akurat skończyła się im bajka o smokach i nie mieli co zrobić z wolnym czasem? Błagam… Czy Pani czasem siebie słucha? Takie hipotezy można snuć w gronie ZJARANYCH znajomych, podczas wspólnego seansu o trzeciej nad ranem, a nie na portalu filmowym aspirującym do miana poważnego i opiniotwórczego medium. Jeszcze żeby się to Pani wymsknęło mimochodem, ale nie. Na tej brawurowej tezie oparła Pani cały swój wywód. To dowodzi całkowitego niezrozumienia fenomenu tego serialu.
109
belmont33
Ten serial otwiera oczy, przeraża, bo uświadamia jak mało wiedzieliśmy, jak blisko byliśmy tej katastrofy, i że jej rozmiary mogły być większe, przeraża że takie elektrownie mogły funkcjonować w kraju, systemie i okolicznosciach, w których nikt tak naprawdę nie był przygotowany mentalnie ale też infrastrukturalnie do takich tragedii. Polityka, zamknięcie na świat, bieda, brak kompetencji, prowizorka i improwizacja - to mogło się skończyć o wiele gorzej, a Europy w obecnym kształcie mogłoby nie być
45
obleh
5 godzin, które zmiotło wszystkie rankingi serialowe świata.
33
elkolo
Znowu ta zakomplesiona feministka? Ciekawe co tym razem wymyśli :)
46
basslola
Nie ogarniam jakiegokolwiek porównywania GOT do Czarnobyla. Jaki to w ogóle ma związek? To są dwie różne produkcje, gdybyśmy tak mieli oceniać seriale netflixa to chyba byśmy oszaleli. Wg tej pani absolutnie każdy ogląda GOT i Czarnobyl nie wypuszczono bo jakaś tam rocznica, czy coś... NIE BO GRA O TRON się skończyła i cały świat tym żyje, a HBO jedne co w życiu osiągnęło to gra o tron. Właśnie dlatego wypuścili Czarnobyl w maju, zaraz po rocznicy, a nie we wrześniu, gdy nikt o tym wydarzeniu w mediach by nic już nie mówił. Mieli już marketing za darmo, ale nie GRA O TRON się skończyła! Jakimś cudem nawet nie oglądałam produkcji HBO, gra o tron mi akurat nie podeszła, (nie mówię że jest zła)a na Czarnobyl jakimś cudem trafiłam i myślę że nie tylko w moim przypadku GOT nie miał tu absolutnie żadnej roli, bo czy by Czarnobyl wypuścił Netlix, HBO, czy Amazon w takiej formie odniosłaby sukces, bo jest dobrym serialem a nie kontynuacją po GOT.
20
P_a_b_l_o_s_z
Łał, Pani Klimek i ani razu nie pada słowo "feminizm"? Szanuję. Widzę że po ostatnich pani wyczynach i chwilowym zniknięciu z "wideołamów" FW miała miejsce miejsce jakaś "personal-ewaluacja" i wdrożono "develpment-plan". Pierwsze efekty zdrowienia już widać. Brawo dla pani i tak trzymać.
25
sokolowskiilustrator
Co ty kobieto gadasz za pierdoły? Oglądany nie przez dobre recenzje, opinie znajomych tylko dlatego, że ludzie skończyli oglądać Grę O Tron?! Ludzie...
14
grucha92
z chęcią bym obejrzał cały materiał , ale po 5 minutach słuchania tej pani odpuszczam...skąd oni ją wzięli O.o
15
michal.2907
Nie mówi się 'fakty autentyczne' droga pani. A Jared Harris niedawno błysnął główną rolą serialową, też świetną. Chodzi mi o 'Terror'. Był o tym odcinek serial killers? Jeśli nie, to polecam zrobić.
15
pawel_baloo
Puste miejsce i dlatego Czarnobyl? O rany!!! Co Pani plecie!!!
11
michal.2907
Kraje wam się pomyliły. Pani Gudnadottir pochodzi z Islandii, nie z Finlandii. Nawet nazwisko w typowo islandzkim stylu.
11
olka0207
Hahahahaha, dawno się tak nie uśmiałam... Luka po "GoT" zdefiniowała fenomen "Czarnobyla"? A może po prostu serial tak zainteresował ludzi, bo otwiera oczy na coś co wydarzyło się naprawdę praktycznie tuż za rogiem ale mało kto zdawał sobie skalę zniszczenia i opłakane skutki tej katastrofy? Coś, co o mały włos nie zakończyłoby się wymarciem Europy.Coś, ze skutkami czego mierzymy się nadal i z czym będą żyć kolejne pokolenia? A że serial jest bardzo dobrze zrobiony to już kolejna kwestia.
10
forek23
Zagadka: czy ktoś wie dlaczego w najnowszym filmie z serii X-men Dark Phoenix zrezygnowano w oryginalnym, angielskim tytule z członu x-men? Odpowiem: ponieważ według feministycznego, wąskiego kręgu twórców nazwa X-men jest przestarzała i dyskryminuje kobiety. Tak, takie słowa niestety padły w trakcie wywiadu jakiego udzielała jedna z ważniejszych osób zaangażowanych w produkcję filmu. To pokazuje, że feministki nie powinny chyba zajmować się branżą filmową, bo nie wiedzą same o czym mówią. Dlaczego o tym wspominam? Wystarczy posłuchać pani Kaji powyżej i jej argumentacji odnośnie popularności Czarnobyla.
8
alex69go2
"Czarnobylska modlitwa" Swietłana Aleksijewicz ... ludzie czytajcie książki
6
5
Nadgnity
Nie razi Pani, że w serialu są tylko biali aktorzy?
3
Sajgoniarz
Wow. Jak byłem dzieciakiem, to z przerażeniem słuchałem opowieści rodziców o tym jak to było żyć w cieniu Czarnobyla. Nie chcę nikogo obrażać, ale nie wierzę, by zwłaszcza po naszej słowiańskiej Ziemii chodzili jedynie debile wypatrujący smoków na Niebie. Przez cały cykl nauczania jedynymi lekturami, którymi moja klasa wykazywała zainteresowanie była literatura faktu. W technikum nie miałem w klasie nikogo, kto nie grałby w STALKERa. Słyszę jak na około ludzie podniecają się serialami z Netflixa czy HBO, ale z tego co słyszę, to są to same tytuły rozrywkowe, pozbawione przekazu, czyli dla mnie (i wierzę, że dla sporej rzeszy ludzi) stanowią one po prostu stratę najcenniejszego zasobu we Wszechświecie. Czarnobyl jest ostrzeżeniem, pokorą, który każdy z Nas powinien nosić w sercu, a Ci gówniarze i nastolatki chodzące z "dupą na wierzchu" zamiast robić zdjęcia na Instagrama i chwalić się swoim nic nie znaczącym żywotem, powinny nadać mu wartość.
3
dave_21
Pani Kaju, bohaterzy? Bój się Boga...
4
2
iooo3000
A jest ktoś kto uważa, że ten serial jest co najwyżej dobry, ale na pewno nie wybitny. Bo ekspozycja momentami jest wręcz bezwstydna. Nie pamiętam normalnego dialogu między Legasovem a Shcherbiną w pierwszych epizodach. Dużo deklaratywnych dialogów. Stereotypy o Rosjanach. Jeśli coś ociera się o wybitność to ostatni odcinek.
3
MrAdamskyy
W trakcie oglądania wstrząsnęło mną to, że urodzę się za niecałe 13 lat od tegowydarzenia, moja siostra za 4 lata, a moi rodzice w trakcie tej katastrofy byli w późnej dwudziestce. Wydaje się to być czymś absurdalnym, odległym od nas o wieki, a jednak miało miejsce tak niedawno. Myślę, że wiele osób w moim wieku miało podobne przemyślenia - to jest sukcesem tego miniserialu.
2
SidLeniwiec
Super serial polecam wszystkim. Dyszka należy sie hbo jak psu zupa.
2
faana_2
Każde kłamstwo to dług zaciągnięty wobec prawdy! Gdy prawda jest niewygodna kłamiemy , kłamiemy aż nie pamiętamy że ona istnieje ale istnieje. Narażeni z powodu tajemnic i kłamstw one nas definiują. Prędzej czy później ten dług zostanie spłacony!
1
rasiakgrzechu
Fakty są zmyślone i dzieją się na niby, autentyczna jest natomiast fikcja i wbij to sobie do tego pustego, rudego łba, proszę. Nie tłumaczą Cię nawet, moja panno śmieszne ruchy paluszkami jakie co chwila wykonujesz. Rozejrzyj się też lepiej za jakąś pryszczatą babą bo o Robercie Pattinsonie możesz raczej zapomnieć. A do Pana, Panie Muszyński mam pytanie: Skąd wytrzasnęliście tego imbecyla?
rasiakgrzechu
"fakty autentyczne, które wydarzyły się naprawdę"
ki7er
Świetny, obejrzę jeszcze raz na spokojnie bez emocji.
Artur_Lukaszek
https://www.polityka.pl/tygodn ikpolityka/nauka/1514110,1,zab ojczy-mit-czarnobyla.read?fbcl id=IwAR3x6cZcmH4DILHHukHX9zWLI uzJCSgIVPSvsEcZpiWXPsQiCUwOCS9 yi_A
Slimak_6
@michal.2907 A mówi się "fakty zmyślone"? :) Prowokuję, bo rzeczywiście się tak NIE mówi, ale niektórym wbijano takie zwroty do głowy na studiach. Prawnikom, lekarzom. Mam przyjaciółkę prawniczkę, której już nawet nie próbuję tego oduczyć, bo tylko patrzy na mnie wielkim oczyma "ale o co ci chodzi człowieku" :) Masz: https://sjp.pwn.pl/szukaj/konf abulacja.html :)
1
Woooo
Miałem pisać o entuzjazmie, to piszę. Brnę od początku przez GoT przed ostatnim sezonem. Po tej rozmowie toczę właśnie ciężką walkę: oglądać dalej 5 sezon czy rzucić się na Czernobyl. Wszystko co powiedzieliście trafia idealnie w moje gusta filmowe. A zwłaszcza te skandynawskie emploi. Nie martwcie się spoilerami, od początku wiedziałem, jak to się skończy :)
waskimarcin
Gorbaczow nie pasował tam jakoś, ale i tak serial 10/10 jak dla mnie,dawno mnie tak nie wgniotło w fotel.

zwiastuny