PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624440}
8,9 47 093
oceny
8,9 10 1 47093
Grand Theft Auto V
powrót do forum gry Grand Theft Auto V

10/10

ocenił(a) grę na 10

Dla mnie to może być najlepsza gra, w jaką kiedykolwiek grałem.

GTA to dla mnie od kilkunastu lat wyznacznik jakości. Każda kolejna część wnosi coś nowego i większość z nich stanowi pewien przełom w grach. A oczekiwanie na kolejny tytuł czy liczba graczy tylko to potwierdzają. GTA V to dla mnie największe osiągnięcie w całej serii, jej najlepszy tytuł.

Tutaj po prostu wszystko gra. To jedna z tych niewielu gier, gdzie niemal każdy gracz może znaleźć coś dla siebie. Ogrom tej produkcji jak na swój rocznik powala. Mapa jest naprawdę duża, a poziom szczegółów poraża - nie ma tu wtórnych tekstur, każda dzielnica, każde miejsce jest charakterystyczne i unikalne. Świat tętni życiem. Można wręcz powiedzieć, że radziłoby sobie i radzi sobie świetnie również bez obecności w nim gracza. Oczywiście czuć postęp na przestrzeni lat w stosunku do poprzedników z serii - tutaj jeszcze bardziej możemy sobie wmawiać, że żyjemy w alternatywnym, ale jakże autentycznym (choć, rzecz jasna, przerysowanym) świecie. Poza tym ten świat jest piękny. Gracz spędzić może tu bez problemu kilkadziesiąt godzin nie odbywając żadnych misji, a zwyczajnie eksplorując świat i jego ciekawe zakątki. Oglądając zapierające dech w piersiach krajobrazy, robiąc im zdjęcia, nagrywać filmy, albo po prostu urządzać sobie przejażdżki w swoich ulubionych rytmach po swoich ulubionych terenach. To ostatnie było w sumie od zawsze wielkim plusem serii, ale tutaj wzniesiono to na jeszcze wyższy poziom. Grafika naprawdę dawała czadu i nawet dziś potrafi cieszyć oko. No i moje ukochane zachody słońca, które w niektórych miejscach wyglądają wręcz zjawiskowo.

Piąta część Grand Theft Auto to również zdecydowanie najlepiej rozwinięta warstwa fabularna spośród wszystkich części. To nie tylko sam główny, jakże ciekawy, wątek, ale również masa pobocznych. Każda postać ma swoje życie i swoje problemy. I wszystkie te historie tak często się przeplatają. Oczywiście przede wszystkim w przypadku trójki głównych bohaterów. To akurat coś zupełnie nowego dla tej serii. Od pewnego momentu gry możemy poruszać się trzema postaciami. To w jaki sposób połączono ich losy zasługuje na uznanie. Moim faworytem jest Trevor, ale pewnie nie jestem tu wyjątkiem. Fajnym smaczkiem jest przełączanie się między postaciami i cutscenki, jakie możemy wówczas oglądać. To jeszcze bardziej nadaje tej grze realizmu.

GTA V to dalej mocno gangsterska rozgrywka, cieszy, że zachowano esencję serii. Nie inaczej jest z poczuciem humoru. To prawdopodobnie najzabawniejsza ze wszystkich części. Nie utracono tego wspaniałego dystansu charakteryzującego franczyzę. Dalej jest ten komentarz społeczny, brak tematów tabu i naśmiewanie się z reguł rządzących światem, szczególnie showbiznesu, polityki. Jest w tym wszystkich niebywały luz, ale moim zdaniem tylko tak można wykreować też prawdziwe poczucie zagrożenia, a takich misji tutaj bez wątpienia nie brakuje.

Jazda samochodami jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej (poza tym znacznie wzrosła ilość modeli aut), bardzo przyjemnie się też lata czy pływa. Czuć tutaj też faktyczną przyjemność ze strzelania (nie zrozumcie mnie źle), a i arsenał broni również uległ znacznemu rozszerzeniu.

Ostrzegam, gra potrafi porządnie pochłonąć. Ja ukończyłem ją na 100%, co wcale łatwe i szybkie nie było. Mnóstwo poukrywanych przedmiotów, skoków kaskaderskich do wykonania, przelotów pod mostami czy między budynkami, mnóstwo wszystkiego... to wymaga cierpliwości, ale w tym samym czasie jest wspaniałą rozrywką.

Na pewno na temat gry można się rozpisywać długo. I na pewno miliony osób przede mną zrobiły to już w ciekawszy sposób, dlatego nie chcę zabierać zbyt dużo waszego cennego czasu. GTA V to gra, w którą prawdopodobnie już grałaś, lub grałeś, a jeśli nie, to pewnie prędzej czy później zagrasz lub przynajmniej docenisz.

Moja ocena: 10/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones