PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611122}
8,5 15 474
oceny
8,5 10 1 15474
Mass Effect 3
powrót do forum gry Mass Effect 3

A więc jestem fanem serii. Uwielbiam uniwersum, lubię postacie, podobały mi się wątki w
poprzednich częściach i ogólnie przed premierą byłem na ME3 tak nakręcony, że nie mogłem
myśleć o niczym innym. Grę kupiłem w pre-orderze w edycji kolekcjonerskiej, więc dostałem też
kontrowersyjny dodatek DLC z proteanem. Więc w takim razie, czemu mi się nie podobało?
Czemu nie jestem teraz zachwycony tą produkcją i nie wychwalam jej pod niebiosa?

Bo oglądałem zakończenie. Oglądałem to pierwsze, najbardziej znienawidzone oraz to drugie,
już mniej znianwidzone, ale ciągle słabe (może lepiej bym je ocenił gdyby nie niesmak po
poprzednim). To tak jakby głęboko w czeluściach siedziby EA (lub Bioware) ktoś powiedział:
"Objaśnijmy mniej więcej dziesięciolatkowi fabułę i dajmy mu dokończyć scenariusz". A
dziesięciolatek, zmajstrował trzy zakończenia, różnego koloru by podkreślić ich odmienność,
narobił poważnych dziur fabularnych, szeregów niedokończonych wątków, zapomniał o czarnej
materii i wysłał gotowy scenariusz głównemu projektantowi gry. Genialne! Dajmy jeszcze
świetną muzyczkę do gry, która zakryje naszą nieudolność i wzruszy głęboko gracza. Graj smutny
fortepianiku! Graj! Poruszaj narody!

A więc dlaczego nienawidzę scenariusza? Dobre pytanie drogi czytelniku! Zaraz ci na to
odpowiem. Łapka w górę dla tych którzy przechodzili Mass Effecta 3 bez dodatków DLC. A teraz
odpowiedzieć mi, jak powstali żniwiarze, kim jest gwiezdny dzieciak (do tego nawet nie ma DLC),
kto stworzył gwiezdnego dzieciaka (haha!), dlaczego nadal mamy prawie zerowe pojęcie o
proteanach i oczywiście najważniejsze: JAKI JEST SENS W MORDOWANIU CAŁYCH
CYWILIZACJI CO KILKANAŚCIE TYSIĘCY LAT? No tak syntetyki i organiczne formy życia kiedyś
się wymordują! Dlatego w imię pokoju galaktycznego skażemy wszystkie inteligentne rasy na
śmierć! Żniwiarze: nasi wybawcy, kosmiczni hipisi o których twórcach nic nie wiemy. Brawo
Bioware! Brawo EA! Jesteście świetni.

Ale są przecież świetne dodatki DLC. Prawda? Prawda? Jest From Ashes i Leviathan? Czy nie
sprawiają, że gra jest lepsza? Czy wątek główny nie wydaje się pełniejszy?

Sprawiają! Wątek główny jest pełniejszy (ale do pełnego jeszcze wiele mil). Dlatego nienawidzę
EA jeszcze bardziej. Dali tak ważne dla fabuły elementy w je**nym dodatku DLC. Jak inaczej
można to wytłumaczyć jak celowe wycięcie z gry? Citadel jest jeszcze dobrym dodatkiem bo nie
ingeruje zbytnio w główną oś fabularną, ale to nie poprawia tak niesamowicie wielkiego
dymania graczy, a tym bardziej oddanych fanów.

Ale przecież musi być coś dobrego w tej grze.

Ależ jest drogi czytelniku. Wiele wątków jest poprawnie poprowadzonych i zakończonych.
Kocham postacie, uwielbiam misje (chociaż gameplayowo mogłyby być lepsze), było kilka
niespodzianek (np. postać której nie widziałem od pierwszej części), ale wszystko co się
wydarzyło na Ziemi to kpina a mam na myśli też początek gry. Ale dlaczego początek gry? A czy
magiczna teleportacja Sheparda na Ziemię prosto do Przymierza, oraz wzmianki o jakichś
wydarzeniach które to spowodowały, nie wydawały się dziwne? Mnie się wydawały, a to zasługa
dodatku DLC do ME2, który najwyraźniej był obowiązkowy dla każdego, kto chciał mieć logiczny
scenariusz. A tego dodatku nie wydano w Polsce i nadal go nie można go u nas zakupić w
normalny sposób. ME2 musiało mieć dodatkowe zakończenie, którego nie mogę zobaczyć u
siebie w grze. Świetnie!

Zanim pisząc ten tekst popadnę w furię to może już go szybko zakończę tekstem. Gratulacje EA!
Dzięki wam oszczędzam pieniądze od 2012 roku.

ocenił(a) grę na 10

SPOJLER do DLC Lewiatan
SPOJLER
SPOJLER
SPOJLER
SPOJLER
SPOJLER
SPOJLER
SPOJLER








































































DLC Leviathan tłumaczy powstanie Żniwiarzy, byli oni tak jakby służącymi ( jak Gethy) Lewiatanów, potem się zbuntowały.

użytkownik usunięty
mikolaj15

Dlatego producent oraz wydawca dostają ode mnie +10 do nienawiści za wrzucenie tak ważnej dla fabuły rzeczy w DLC. Nigdy więcej gier EA. NIGDY.


Tak się nie robi fanom. Nie wycina się wyjaśnienia najważniejszego wątku w całej grze po to by sprzedawać go oddzielnie.

ocenił(a) grę na 10

EA już tak ma że jest nastawiona na kasę, co zrobisz nic nie zrobisz :(

użytkownik usunięty
mikolaj15

Zrobię. EA razem z Bioware permanentnie nie dostają ode mnie pieniędzy, ponieważ wędrują one do konkurencji a jest to CDProjekt Red, Obsidian Entertainment i Bethesda Softworks. Oni nie wyłudzają ode mnie dodatkowej kasy (dodatki są takie jakie powinny być) i to tym producentom będę płacił. Wiedźmin 3, Pillars of Eternity, South Park: Kijek Prawdy (który ma w sobie więcej elementów RPG niż Mass Effect)... Skyrim już od dawna mam. Będę miał co robić.

No i jeszcze krąży plotka o nowym Deus Ex'ie więc portfel się gotuje na wydatki.

ocenił(a) grę na 10

Nie pierdal naprawdę będzie nowy Deus Ex. Oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK KKKKKKKK F(U)cking yea ta gra jest zajobiscie zajobista po ukończeniu buntu ludzkości przez miesiąc byłem pod wrażeniem zakończenia Darrowa.
Skyrima mam ale brakuje w nim epickiej historii jaką miał ME

użytkownik usunięty
mikolaj15

Z tym Deus Ex to spokojnie. Twórcy tylko wspomnieli na razie iż pracują nad marką, ale po sukcesie trzeciej części to, że gra jest w produkcji mamy obecnie jak w banku. W międzyczasie, od tych samych ludzi wyjdzie pewnie jeszcze nowy Hitman i Tomb Raider.

ocenił(a) grę na 10

Hitman i Tomb Raider jakoś nigdy mnie nie rajcowały

ocenił(a) grę na 10
mikolaj15

Yyyyyy... Że niby kiedy żniwiarze się ZBUNTOWALI przeciwko lewiatanom? Żniwiarze się nie zbuntowali. Lewiatani zadali żniwiarzom pytanie, dali im problem do rozwiązania. W końcu żniwiarze znaleźli rozwiązanie, którym był cykl. Lewiatani po prostu nie zakładali, że mogą być częścią problemu, który chcą rozwiązać.

Analogicznie: są ludzie, którzy łamią prawo, więc budujesz robota któremu dajesz zadanie: strzec prawa. Po jakimś czasie ten robot Cię łapie, ponieważ złamałeś prawo, chociaż nawet o tym nie wiedziałeś. Czy robot się przeciwko Tobie zbuntował? Nie. Po prostu wykonywał dane mu przez Ciebie polecenie. Ty po prostu nie sądziłeś, że możesz być częścią problemu, który kazałeś robotowi rozwiązać.

Żniwiarze dostali zadanie strzec życia organicznego i to też robili przez tysiące cykli.

Oriflamme

z tego co pamiętam to, żniwiarze zostali stworzeni przez IS, którą stworzyli Leviatani, aby ta miała bronić życia organicznego - ostatnia rozmowa z "dzieckiem" na cytadeli

ocenił(a) grę na 10
moscu

I właśnie to robi - SI stworzona przez Lewiatanów studiowała zachowania inteligentnych gatunków organicznych i zauważyła istnienie deterministycznej ścieżki rozwoju każdej z nich - każdy inteligentny gatunek dąży do podwyższania efektywności z jaką działa, a więc nieuniknionym jest mechanizacja, a następnie automatyzacja. W wyniku tego drugiego procesu, gatunek tworzy roboty, które są następnie ciągle ulepszane, celem powierzenia im coraz szerszego spektrum zadań. W pewnym momencie SI zyskuje samoświadomość, a gatunek mocno uzależniony od jej de facto niewolniczej pracy, postanawia ją zniszczyć, ale że SI jest najzwyczajniej w świecie lepsza, organiki przegrywają z nimi wojnę, która kończy się ich anihilacją.

Inteligencja próbowała różnych rozwiązań, ale tylko jedno zadziałało - zahamowanie rozwoju inteligentnego gatunku zanim będzie w stanie opracować sztuczną inteligencję, która ich zniszczy. Inteligencja następnie stworzyła miniony, które egzekwowałyby to postanowienie. Dlaczego Lewiatany były celem pierwszych żniw? Ponieważ jako gatunek najbardziej rozwinięty, mogli opracować sztuczną inteligencję, która mogłaby ich zniszczyć.

ocenił(a) grę na 10

Żniwiarze nie niszczyli całych cywilizacji i ich dobytku, tylko zmieniali ich przedstawicieli w nastepnych żniwiarzy. Świadomość, historia rasy zostawała.

ocenił(a) grę na 10

>>> "A teraz odpowiedzieć mi, jak powstali żniwiarze"
> Stworzyła ich sztuczna inteligencja. (jest to co prawda DLC, aczkolwiek jaki problem, by ściągnąć je z neta, lub kupić po angielsku?)

>>> "kim jest gwiezdny dzieciak (do tego nawet nie ma DLC)"
> Nie ma żadnego gwiezdnego dzieciaka. Dzieciak jest tylko urzeczywistnieniem Cytadeli. Cytadela wykorzystała wspomnienie dzieciaka jako swoją materializację, tak samo jak lewiatan wykorzystał wspomnienie Ann do materializacji siebie w umyśle Sheparda.

>>> "kto stworzył gwiezdnego dzieciaka (haha!)"
> "Gwiezdnego dzieciaka" stworzył lewiatan.

>>> "dlaczego nadal mamy prawie zerowe pojęcie o proteanach"
> Uhm... No nie wiem, może dlatego, że ta cywilizacja nie istnieje od przeszło 50.000 lat, zaś jedyny proteanin jakie spotykamy to wojownik, któremu przyszło żyć w ostatnich dniach swego imperium? Pytania dotyczące cywilizacji protean nie mają sensu, ponieważ Javik nie jest w stanie na nie odpowiedzieć. Zagłada protean trwała przeszło 300 lat, nikt zatem już z żyjących nie pamiętał czasów pokoju, nikt z żyjących nie widział nigdy Cytadeli. Planety i układy nie miały ze sobą żadnego kontaktu, ponieważ komunikacja była jednym z pierwszych celów w inwazji żniwiarzy.

>>> "i oczywiście najważniejsze: JAKI JEST SENS W MORDOWANIU CAŁYCH
CYWILIZACJI CO KILKANAŚCIE TYSIĘCY LAT?"
> Widać ktoś tu bardzo słabo zagłębił się w fabułę. Jes to wyjaśnione - rasa lewiatana stworzyła inteligencję. Celem tej inteligencji było rozwiązanie problemu. Program przez dziesiątki lat się uczył, analizował, obserwował - ewoluował. W końcu, posiadając dostateczną ilość danych, stworzył rozwiązanie. Każda cywilizacja organiczna w końcu dochodzi do momentu stworzenia sztucznej inteligencji, która się buntuje i niszczy swych stwórców. Logicznym jest niedopuszczenie, by do tego doszło. Cofnięcie cywilizacji w rozwoju poprzez jej częściowe zniszczenie nic by nie dało, ponieważ cywilizacja po jakimś czasie znów by powróciła do danego poziomu i znów mogłaby stworzyć sztuczną inteligencję. Rozwiązaniem tego problemu był Żniwiarz - maszyna która gromadzi całą wiedzę, historię, wspomnienia, marzenia, lęki i odkrycia danej rasy. Żniwiarz jest ucieleśnieniem danej rasy, stąd jest stworzeniem biomechanicznym. Żniwa przeprowadzane co 50.000 lat mają na celu ochronę życia przed stworzeniem maszyn, które je unicestwią (żniwiarze nie unicestwiają życia, lecz je przetwarzają w inną formę, w formę żniwiarza łączącego cechy biologiczne i fizyczne).

>>> "No tak syntetyki i organiczne formy życia kiedyś się wymordują! Dlatego w imię pokoju galaktycznego skażemy wszystkie inteligentne rasy na śmierć!"
> Analogia: masz na komputerze film, który chcesz bardzo obejrzeć. Niestety, masz na komputerze jakiegoś wirusa, więc ściągasz program antywirusowy, by rozwiązać problem. Program antywirusowy usuwa film, bowiem okazało się, że to on jest wirusem. Program nie jest winien usunięcia filmu. Po prostu spełnił żądanie, jakie przed nim postawiłeś. Inteligencja także stworzyła żniwiarzy po to, by spełnić wymogi swych twórców. Twórcy po prostu nie sądzili, że mogą być częścią problemu, który chcą rozwiązać.

>>> "Żniwiarze: nasi wybawcy, kosmiczni hipisi o których twórcach nic nie wiemy."
> Faktycznie, powinniśmy wiedzieć wszystko o rasie sprzed co najmniej miliarda lat. Nie to, żebyśmy nic nie wiedzieli o ludach syberyjskich sprzed niespełna 30 tys. lat na naszej własnej planecie. Tak po prostu gdzieś na jakieś planecie powinniśmy odkryć wikipedię sprzed miliarda lat, gdzie cała rasa by była przedstawiona od A do Z...

użytkownik usunięty
Oriflamme

Moim problemem jest przede wszystkim umieszczanie ważnych fragmentów fabuły w DLC. Zauważ, że jeśli przez całą trylogię pada pytanie "kim są żniwiarze?" i całkiem sporą część odpowiedzi umieszcza się w płatnym dodatku, to chyba mam prawo narzekać. Nie mam absolutnie żadnego problemu ze scenariuszem ME3 razem z dodatkami (pozyskałem je w inny sposób niż powinienem i zaliczyłem historię jeszcze raz), ale EA permanentnie straciło stałego klienta. Największy cios tak naprawdę zadało DLC Omega o którym wiedziałem jeszcze zanim zostało zapowiedziane. Później jest Leviathan, który oddziurawiał niedorobionych żniwiarzy. W zasadzie jedynie Citadel jest akceptowalnym dodatkiem. O From Ashes wystarczy wspomnieć, że pliki dodatku były zablokowanie w podstawowej, premierowej wersji gry.

Wyobraź sobie, że autor książki wycina ze swojego dzieła określone fragmenty, bez których książka jest niekompletna, po czym sprzedaje je osobno w całkiem niemałych cenach. Sytuacja jest ta sama. Gdy ludzie narzekali na niezbyt poprawnie wykonany Trzeci Akt w Wiedźminie 2 to CDPR dało im darmowy patch uzupełniający.

Moim największym problemem jest polityka EA a ja oceniam produkt w wersji podstawowej bez dodatków oraz to jak potraktowano fanów. DLC mają osobne pozycje na Filmwebie.

ocenił(a) grę na 10

"JAKI JEST SENS W MORDOWANIU CAŁYCH CYWILIZACJI CO KILKANAŚCIE TYSIĘCY LAT?" Sens jest prosty - Każda cywilizacja dąży ku zagładzie ale nie jest w stanie kontrolować. Aby zapobiec przypadkowemu wymieraniu powstali Żniwiarze, którzy jak wirus - nie mają własnego ewolucyjnego celu w istnieniu - kontrolują daną populację przed niszczycielskim wpływem na inne. Zapobiegają wymarciu całego życia, poprzez zniszczenie tych cywilizacji, które to życie zmieniają na własną rękę.

Dodatkowo nie jest rzadką myśl, że "stworzenie sztucznej inteligencji będzie naszym ostatnim wynalazkiem" tutaj przedstawiona w kosmicznej skali. Maszyny kiedy zrozumieją, że są mniej wadliwe, mniej szkodliwe i ogólnie lepsze od zwierząt wszelakiego rodzaju mogą zechcieć nas zniszczyć - po prostu.

Choć trudno jest to zrozumieć sam zamysł Żniwiarzy jest dobry - jednak środki i sposób zdecydowanie nieprzystępne. Sam wybrałem ich zniszczenie.

użytkownik usunięty
kordrum

"Maszyny kiedy zrozumieją, że są mniej wadliwe, mniej szkodliwe i ogólnie lepsze od zwierząt wszelakiego rodzaju mogą zechcieć nas zniszczyć - po prostu. "

Cały problem polega na tym, że ludzie tworzą maszyny, żeby zastępowały ludzi, więc jeśli kiedykolwiek jakaś maszyna dojdzie to tego prostego wniosku to część z nich może po prostu przyśpieszyć ten proces :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones