PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611122}
8,5 15 520
ocen
8,5 10 1 15520
Mass Effect 3
powrót do forum gry Mass Effect 3

Jak już pisałem, gra miała premierę w kilku azjatyckich krajach dzisiaj o 16.00 naszego czasu, co umożliwiło unlock cyfrowej wersji z Origin.

8 godzin przegrane. Moim zamiarem jest przebicie się w środę przez 30 i zapewne zakończenie gry.

Jest świetnie.

+ Relacje między postaciami, na które składają się liczne dialogi, interakcja - spora różnica w porównaniu do poprzednich odsłon. Przykładowo członkowie teamu i niektórzy załoganci przy okazji wizyty w Cytadeli rozchodzą się do swoich spotów i można z nimi konwersować, a podczas przechadzek po Normandy widzimy jak rozmawiają między sobą przez interkomy itd. Więcej do powiedzenia mają także w trakcie misji.
+ Lokacje są rozległe i okazałe, a jednocześnie wycyzelowane, chwilami jakby inna jakość niż to, co możemy pamiętać
+ Side-questy wyglądają póki co na bardziej dopracowane i jakby komplementarne względem głównego wątku
+ Eksploracja kosmosu - co prawda nadal ograniczamy się do skanowania, przez które teraz możemy odnajdywać artefakty czy ponoć nawet eskrotować ludzi, ale sama wędrówka międzygalaktyczna usłana jest większymi trudnościami, musimy trzymać "low-profile" i umykać przed patrolami Reaperów, gdy niekoniecznie się nam to uda. Jakoś nie brakuje mi pojazdów
+ Walka - bardziej mobilna, bardziej dynamiczna, bardziej wymagająca. Gram na Hardcorze (4/5), a przypomina mi Insanity (5/5) z ME2. Poza tym czasami mamy okazję do organizowania zasadzek, a i walka melee jest rozwinięta. No i kilka świeżych elementów - pościg, strzelanie z działka i inne
+ Różnorodność wrogów, póki co natykam się tylko na żołdaków Cerberusa i posępne dzieło Reaperów, a i tak jest na tym etapie dużo lepiej niż w poprzednich częściach.
+ Sporo cieszących oko przerywników filmowych
+ Ogólny RPG-feel naprawdę najlepszy w trylogii, mimo większej ilości auto-dialogu i mniejszego wyboru wypowiedzi. Składają się na to powyższe i klimacik będący mieszanką najlepszego z poprzednich odsłon.
+ Niektóre nowe postacie są fajne - Samantha, czyli nasza nowa sekretarka i bodaj pani podoficer sygnalizacyjna? Wzorowali się nieco na Rashidzie Jones? Cortez, latynos homoseksualista i shuttle driver - nie wadzi; Vega - jarhead mind, ale zadziorny i spoko nakreślony. Inną zaletą są chwilowi pasażerowie na Normandii - dla przykładu, obecnię goszczę Primarcha Turian (BTW - "Garrus poszedł na dół pomajstrować przy uzbrojeniu. Wspominał coś o jakiś kalibracjach" - "Yeah, sounds like him".)
+ Galatyka może i umiera, ale stężenie subtelnego i niegłupiego humoru jest przeolbrzymie

Proteanin jakoś większego wrażenia na mnie nie robi, to wszystko wyszło jakoś tak zbyt zwyczajnie, bez pompy. EDI w nowym wcieleniu również - obecne dialogi z nią, motywacje są przedstawione z głową, ale nie kupuję tego. Można się też przyczepić do nierównych jakościowo tekstur (choć zadbano o oświetlenie!) i niedoróbek technicznych (pierwsza crashująca gra BW, poza tym chwilami dziwne przestery w animacji/modelach postaci), ale ogólnie, wow. To JEST najlepsza część. I może wylądować w moim top 3-5 of all time. Seriously.

Co tam jeszcze? Ważniejszy niż system Paragon/Renegade jest system reputacji i oczywiście kolekcjonowanie war assets odzwierciedlających galaxy readiness na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii Reaperów. It's fun.

They actually got it right.

Galadh

Tzn, wczoraj, nie dzisiaj.

użytkownik usunięty
Galadh

Obyś sczezł w piekle, za to co robisz wszystkim czekającym na polską premierę, tym którzy gryzą fotele, poręcze i rynny od kilku tygodni z niecierpliwości, którym się ME3 po nocach śni...

A tak serio to duże dzięki za ten wpis, czegoś takiego szukałem :)

ocenił(a) grę na 10

I tak jest w miarę mało spojlerów. Ja się ledwie powstrzymuję prze obejrzeniem godzinnego gameplayu na gram.pl i wszystkich tych filmikach na YT :)

użytkownik usunięty
Sherem

Nie chodziło mi nawet o spojlery, ale po prostu o zwykłą zazdrość, że niektórzy już grają a ja muszę czekać ;P (ale jak pisałem później to nie na serio przecież, bo mi się ten opis podobał).

Co do filmików, newsów, trailerów itd. to znam i rozumem ten ból o którym piszesz. To tak jak będąc dzieckiem oglądało się horror i zasłaniało ręką oczy.. ale tak żeby trochę przez palce zobaczyć ;) coś podobnego jest z ME3.

Po co czekać, skoro od poniedziałku każdy może legalnie znieść sobie blokadę regionalną przez serwer proxy i grać? :D

ocenił(a) grę na 10
Galadh

Mi na przykład nie pójdzie na blaszaku :)

ocenił(a) grę na 8
Galadh

Może powiem o moich pierwszych wrażeniach. Póki co mam na koncie jakieś 11 godzin (od wtorku) w ME3, choć jedynie niecałą połowę tego czasu spędziłem w trybie single player, w stosunku do którego mam mieszane uczucia. Na dobrą sprawę jest to powtórka z rozrywki z ME2, tylko z dynamiczniejszym systemem walki - tym razem można równie dobrze zginąć, będąc za osłoną, bo wrogowie z lubością częstują nas granatami. Broń też lepiej wygląda, brzmi i ogólnie lepiej się ją czuje. No i jest jej całkiem sporo. Jedynym problemem jest to, że czasem gra wystawia przeciwko nam całe hordy wrogów, których pokonanie jest bardziej uciążliwe niż satysfakcjonujące (przykład: siły Cerberusa w Grissom Academy). Dodajmy do tego moby, na które można zmarnować 4 magazynki z karabinu szturmowego (np. te cholerne wieżyczki stawiane przez inżynierów) i naprawdę nie chce się człowiekowi powtarzać walki po którymś z kolei zgonie. Dialogi w ME3 mają jeszcze bardziej marginalne znaczenie niż w dwójce. Nie dość, że najczęściej mamy całe dwie nieróżniące się merytorycznie opcje do wyboru, to jeszcze sporo dialogów toczy się całkowicie bez naszego udziału. To już nie dialogi, a zwykłe cut-scenki. Multi z kolei to po prostu siekanie kolejnych fal wrogów (do wyboru żołnierze Cerberusa, gethy albo siły naziemne Reaperów) na kilku mapach ze znajomymi, albo bez, bo w pojedynkę też można. Proste i całkiem relaksujące. Podobno kampania zyskuje z czasem, więc dam jej jeszcze szansę, choć średnio mnie do niej ciągnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones