plakat - Good Bye Lenin! (2003)

opisy filmu

(4)
 • Nagrodzony "Niebieskim Aniołem" na MMF w Berliie w 2003 roku i nagrodą dla najlepszego niemieckiego scenariusza 2002 roku film Wolfganga Beckera, wybitnego niemieckiego reżysera, pokazuje na czym może polegać nostalgia za komunizmem.

  Bohaterka filmu traci przytomność, kiedy widzi jak policjanci pałują jej syna podczas obalania berlińskiego muru i przez kilka miesięcy leży w śpiączce. Kiedy się budzi, nie ma już NRD, ale ona o tym nie wie, nadal unieruchomiona w swoim łóżku.

  Narratorem obrazu jest jej syn Alex. Wychowany przez matke, komunistkę-aktywistkę, chadzający na pochody, wychowywany na dobranocce o Piaskowym Dziadku. Alex kocha matkę i w obawie o jej zdrowie tworzy przed nią iluzję dawnego świata. Cała kamienica daje się wciągnąć w tę zabawę - powszechnie lubiano energiczną szefową lokalnej organizacji partyjnej, do której wszyscy należeli.

  Ale odtworzyć NRD wcale nie będzie tak łatwo...

 • Pewnego wieczoru, podczas obalania muru berlińskiego Alex zostaje spałowany i schwytany przez policjantów. Całemu wydarzeniu przygląda się przechodząca obok jego matka. Przerażona całym wydarzeniem traci przytomność i zapada w śpiączkę. Po kilku miesiącach budzi się. Nie wie jednak, że NRD już nie ma. Alex, zdaje sobie sprawę z tego, w jak złym stanie jest jego matka. Wie, że nie może jej denerwować, bo to mogłoby ją zabić. Stara się więc ukryć przed nią prawdę dotyczącą zmiany utroju - próbuje stworzyć wizję dawnego świata. Początkowo pomaga mu w tym kolega z pracy, później jednak cała kamienica daje się wciągnąć w tą zabawę. ..

 • Ciepła i pełna humoru opowieść o tym, jak z miłości, dla dobra kochanej osoby można zmieniać świat..
  Matka Alexa leży w śpiączce - gdy na nią zapadła, istniało jeszcze NRD. Kiedy się budzi, nie wie, że runął mur berliński i życie w Niemczech wygląda zupełnie inaczej. Alex i jego przyjaciele próbują odtworzyć stan sprzed choroby matki, obawiając się o jej zdrowie. Ich pomysłowość i poświęcenie nie mają granic...

 • Jest jesień roku 1989. Christine jest wielką zwolenniczką komunizmu. Podczas obchodów 40-lecia NRD, dochodzi do wielkich manifestacji. Christin widzi na nich swojego syna, krzyczącego " wolność prasy!', za co jest pałowany przez milicję. Na skutek wstrząsu tym spowodowanego, Christine traci przytomność i zapada na kilkumiesięczną śpiączkę. Kiedy się z niej wybudza NRD już nie ma. Lekarze ostrzegają jej syna, że kolejny wstrząs może skończyć się tragicznie. Alex postanawia nie informować matki o radykalnych zmianach jakie zaszły. W tym celu stwarza świat, który jeszcze kilka miesięcy temu był rzeczywistością.