Wolfgang Becker II

7,9
86 ocen pracy reżysera
Wolfgang Becker II
Wolfgang Becker urodził się w 1954 roku w Westfalii, w Zachodnich Niemczech. Studiował germanistykę, historię i amerykanistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 1980 roku rozpoczął studia w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie. Już w 1983 roku zaczął pracować jako asystent operatora i operator na planie filmów fabularnych.



Studia w Berlinie zakończył w 1986 roku, wieńcząc je wspaniałą pracą dyplomową - opowieścią o chłopaku, który czekając na przesłuchanie w sprawie utonięcia dziewczynki przypomina sobie całe swoje życie. Jego "Motyle" ("Schmetterlinge") zdobyły w 1988 roku m.in. Student Academy Award, Złotego Lamparta w Locarno i Saarland Prime-Minister's Award na Ophuels Festival w Saarbruecken. Kolejne jego filmy, telewizyjny odcinek serii "Tarot" i dramat "Dziecięce zabawy" ("Kinderspiele") nie przyniosły mu już takiego rozgłosu, choć ten drugi otrzymał Nagrodę Jury w Locarno i wyróżnienie w Monachium. Później, na kilka lat właściwie zapomniano o Wolfgangu Beckerze.



Dopiero swym filmem "Życie to plac budowy" ("Das Leben ist eine Baustelle") z 1997 roku reżyser ponownie zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków. Jest to opowieść o Janie i Verze, którzy spotykają się w przypadkowych okolicznościach i zakochują w sobie. Ale bohaterowie Beckera nie będą ze sobą szczęśliwi, każdy ukrywa bowiem swoją tajemnicę. Jego film nominowany był do najważniejszych nagród filmowych, zdobył nominację do Złotego Niedźwiedzia i specjalne wyróżnienie na MFF w Berlinie, Film Award in Silver jedno z najważniejszych wyróżnień niemieckiej kinematografii i przyniósł Beckerowi Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na festiwalu w Valladolid.



W 2003 roku powstał komediodramat "Good bye, Lenin!", który cieszył się niesamowita popularnością w całej Europie. Wolfgang Becker otrzymał kolejne nagrody, "Blue Angel" na MFF w Berlinie, Film Award in Gold (najważniejszą nagrodę niemieckiej kinematografii, o którą ubiegały się już jego poprzednie filmy), a scenariusz "Good bye, Lenin!" uznano najlepszym niemieckim scenariuszem roku. Bohaterowie filmu, starają się odtworzyć współcześnie realia NRD, aby nie zrobić przykrości kobiecie, która zapadła w śpiączkę i przespała najważniejsze przemiany na drodze do zjednoczenia Niemiec.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 czerwca 1954

miejsce urodzenia: Hemer, RFN, (obecnie Niemcy)

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Zdobył Europejska Nagroda Filmowa (od 1997), 9 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Był członkiem jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2004 roku.
W 1979 roku ukończył germanistykę, historię i amerykanistykę na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim w Berlinie (RFN, obecnie Niemcy), a w 1986 roku studia operatorskie w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie (RFN, obecnie Niemcy).
W 1994 roku wspólnie z Tomem Tykwerem, Danim Levym i Stefanem Arndtem założył wytwórnię filmową X Filme Creative Pool.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Good bye Lenin to mu naprawdę wyszedł! Brawo!

Czy to jakieś pokrewieństwo z Zimmerem ? Bardzo podobni.