Dane personalne:

wiek:

data urodzenia:

22 czerwca 1954

miejsce urodzenia:

Hemer, RFN (obecnie Niemcy)
nagrody: Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Nagroda publiczności - najlepszy europejski reżyser za film Good Bye Lenin! w roku 2003 Cezar Najlepszy film z Unii Europejskiej za film Good Bye Lenin! w roku 2004 Goya Najlepszy film europejski za film Good Bye Lenin! w roku 2004 oraz 7 innych nagród i 9 nominacji
Wolfgang Becker II
Wolfgang Becker - galeria zdjęć - filmweb
Wolfgang Becker - galeria zdjęć - filmweb

Wolfgang Becker urodził się w 1954 roku w Westfalii, w Zachodnich Niemczech. Studiował germanistykę, historię i amerykanistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 1980 roku rozpoczął studia w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie. Już w 1983 roku zaczął pracować jako asystent operatora i operator na planie filmów fabularnych. Studia w Berlinie zakończył w 1986 roku, wieńcząc je wspaniałą pracą dyplomową - opowieścią o chłopaku, który czekając na przesłuchanie w sprawie utonięcia dziewczynki przypomina sobie całe swoje życie. Jego "Motyle" ("Schmetterlinge") zdobyły w 1988 roku m.in. Student Academy Award, Złotego Lamparta w Locarno i Saarland Prime-Minister's Award na Ophuels Festival w Saarbruecken. Kolejne jego filmy, telewizyjny odcinek serii "Tarot" i dramat "Dziecięce zabawy" ("Kinderspiele") nie przyniosły mu już takiego rozgłosu, choć ten drugi otrzymał Nagrodę Jury w Locarno i wyróżnienie w Monachium. Później, na kilka lat właściwie zapomniano o Wolfgangu Beckerze. Dopiero swym filmem "Życie to plac budowy" ("Das Leben ist eine Baustelle") z 1997 roku reżyser ponownie zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków. Jest to opowieść o Janie i Verze, którzy spotykają się w przypadkowych okolicznościach i zakochują w sobie. Ale bohaterowie Beckera nie będą ze sobą szczęśliwi, każdy ukrywa bowiem swoją tajemnicę. Jego film nominowany był do najważniejszych nagród filmowych, zdobył nominację do Złotego Niedźwiedzia i specjalne wyróżnienie na MFF w Berlinie, Film Award in Silver jedno z najważniejszych wyróżnień niemieckiej kinematografii i przyniósł Beckerowi Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na festiwalu w Valladolid. W 2003 roku powstał komediodramat "Good bye, Lenin!", który cieszył się niesamowita popularnością w całej Europie. Wolfgang Becker otrzymał kolejne nagrody, "Blue Angel" na MFF w Berlinie, Film Award in Gold (najważniejszą nagrodę niemieckiej kinematografii, o którą ubiegały się już jego poprzednie filmy), a scenariusz "Good bye, Lenin!" uznano najlepszym niemieckim scenariuszem roku. Bohaterowie filmu, starają się odtworzyć współcześnie realia NRD, aby nie zrobić przykrości kobiecie, która zapadła w śpiączkę i przespała najważniejsze przemiany na drodze do zjednoczenia Niemiec.

znany z

ocena pracy reżyserskiej Wolfgang Becker

8,0 60 ocen

filmografia Wolfgang Becker

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

reżyser
zwiń
2015 6,4
Kaminski i ja(2015)
Ich und Kaminski
2009 6,9
Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation(2009)

"Krankes Haus"

  • (reżyser segmentu)
2004 5,5
Bem-Vindo a São Paulo(2004)
2003 7,4
Good Bye Lenin!(2003)
1997 7,3
Życie to plac budowy(1997)
Das Leben ist eine Baustelle
1992 6,0
Dziecięce zabawy(1992)
Kinderspiele
1988 1,0
Motyle(1988)
Schmetterlinge
1970 7,2
Miejsce zbrodni(1970)
Tatort (serial 1970 - )
scenarzysta
rozwiń
aktor
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
zdjęcia
rozwiń
montaż
rozwiń
  • Był członkiem jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2004 roku.
  • W 1979 roku ukończył germanistykę, historię i amerykanistykę na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim w Berlinie (RFN, obecnie Niemcy), a w 1986 roku studia operatorskie w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie (RFN, obecnie Niemcy).
  • W 1994 roku wspólnie z Tomem Tykwerem, Danim Levym i Stefanem Arndtem założył wytwórnię filmową X Filme Creative Pool.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej