Najbardziej podobają mi się moje własne filmy. - Czat z Mamoru Oshii, reżyserem "Avalon" oraz "Ghost in the Shell".

  • -
  • autor: Marcin Kamiński
  • Wywiad
Mamoru_Oshii Witam wszystkich.

wojtek Dlaczego zdecydował się Pan nakręcić film w Polsce?
Mamoru Oshii Nie było powodów, żebym taki film realizował w Japonii.

Stawsky Czy Avalon jest dokładnie taki jaki był pana zamysł i czy dziś z perspektywy czasu cos by pan zmienił?
Mamoru_Oshii Treść jest taka sama. Natomiast w trakcie prac zmieniła się płeć głównego bohatera i ogólnie cały film w związku z tym.

Nolava Czy zastanawiał się Pan kiedyś nad scenariuszem, filmem umiejscowionym w Europie Centralnej, bądź nawiązującym bliżej do naszej kultury?
Mamoru_Oshii Mniej więcej 25 lat temu zdarzyło mi się pomyśleć o czymś takim. Przy czym nie odnosiłbym tego tylko i wyłącznie do Europy. Myślałem o realizacji filmu opowiadającego o Dżyngis-chanie.

SonBubu Czy planuje Pan realizację drugiej części "Ghost In The Shell"?
Mamoru_Oshii Nie mogę jeszcze mówić na ten temat.

katsuYa Czy ma pan w planach kolejne filmy fabularne, aktorskie?
Mamoru_Oshii Tak. Po zakończeniu aktualnie realizowanego projektu zamierzam ponownie nakręcić film aktorski. Jeszcze nie mogę powiedzieć jednak, co to będzie za film. Nie wykluczone jednak, że będzie realizowany w Polsce.

Sejuro Czy dobrze się Panu pracowało z ekipą filmową z Polski ?
Mamoru_Oshii Bardzo dobrze. Było to dla mnie szczególne doświadczenie. Nigdy wcześniej tak dobrze nie współpracowało mi się z ekipą.

Nolava Jak odebrano "Avalon" w Japonii (jak w innych krajach)?
Mamoru_Oshii W Japonii i Korei odbiór był podobny. Bardzo wiele osób oglądało ten film z olbrzymim zainteresowaniem, ale byli również i tacy, którzy nie mogli znieść tego obrazu. Reakcje były skrajne. 8% publiczności w Japonii kupiło płyty DVD i kasety VHS z filmem. Jestem bardzo szczęśliwy, że widzowie przychodzą do kina, ale też bardzo się cieszę, jeśli kupują sobie DVD i VHS z moimi filmami.
W Francji recenzje prasowe były bardzo dobre. Bardzo dużo ludzi obejrzało ten film we francuskich kinach.
Odnoszę wrażenie, że ten film odniesie większy sukces w Europie niż w Japonii.
W USA "Avalon" wejdzie jesienią, ale trudno mi w tej chwili przewidywać, jak zostanie odebrany.

Mushi Jak Japończycy skomentowali polski język i w ogóle Polaków oglądając "Avalon"?
Mamoru_Oshii Na to pytanie odpowiedzieć nie potrafię, natomiast obawiam się reakcji polskiej publiczności, a to z tego powodu, ze Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie ten film będzie pokazywany bez napisów.

Kameh Jak Pan myśli dokąd zmierza technika animacji, czy będzie to połączenie 2D z 3D czy samo 3D?
Mamoru_Oshii Moim zdaniem, 3D będzie coraz bardziej popularne i z czasem filmy animowane będa realizowane tylko w tej technologii. Wszystko wskazuje na to, że animacja pójdzie w tym kierunku.

prey Czy manga i anime zaistniałyby bez amerykaśskiej i europejskiej fantastyki filmowej, czy jest to gatunek, który zyje wyłącznie dzięki eksploatowaniu gotowych schematów?
Mamoru_Oshii Część animacji japońskich jest do pewnego stopnia wzorowana, tworzona pod wpływem animacji amerykańskich. Natomiast manga powstała w Japonii i myślę, że zawsze będzie japońska, niezależna od twórczości z innych krajów.

Psujek Dlaczego Małgorzata Foremniak została obsadzona w roli głównej?
Mamoru_Oshii Jest to aktorka, która idealnie nakłada się na wizerunek przeze mnie wymyślony, na wizerunek Ash. Bardzo mi się podobały jej oczy, ostre rysy twarzy oraz broda. Zobaczyłem w niej człowieka bardzo zdecydowanego, silnego.

wojtek Czy praca reżysera nad anime różni się od pracy z aktorami? Jest łatwiejsza, czy trudniejsza?
Mamoru_Oshii Oba rodzaje pracy są bardzo trudne i oba dają mi dużą satysfakcję. W przypadku filmu fabularnego, aktorskiego najtrudniejszą rzeczą jest wstawanie o 7 rano.

Mushi Słyszałem, że w "Avalonie" poprawiane były komputerowo nawet takie drobiazgi, jak mruganie powiekami. Dlaczego?
Mamoru_Oshii Każdy aktor nie jest w stanie zapanować nad wszystkimi swoim naturalnymi odruchami. Te naturalne odruchy na ogól są sprzeczne z tym, czego oczekuje od aktora reżyser. Ten problem nie istnieje w przypadku filmów animowanych. Dawniej, kiedy technika nie była tak bardzo zaawansowana, jak teraz tego typu poprawki nie były możliwe. W tej chwili dzięki technologii można poprawić to tak, aby dokładnie odpowiadało wymaganiom reżysera.

dominos Jak wytłumaczy pan podteksty polityczne w filmie?
Mamoru_Oshii Moim zdaniem w "Avalon" nie ma takich aluzji. Filmem tym starałem się raczej przekazać myśl filozoficzną, uniwersalną.

trufla Dlaczego zatytułował Pan film "Avalon"? Czy to ma jakiś związek z legendami o królu Arturze?
Mamoru_Oshii W legendzie o królu Arturze pojawia się wyspa o takiej nazwie. Jest to wyspa, na której zamieszkują dusze zmarłych bohaterów. W ten sposób chciałem symbolicznie odnieść to do faktu, że w grze komputerowej - "Avalon", gracze mogą wielokrotnie umierać.

Vegosia Oshii-sensei czy polubił pan Polskę?
Mamoru_Oshii Bardzo. Z wyjątkiem tego, że brakowało mi tutaj własnego domu to wszystko mi się podobało. Gdyby to było możliwe to chętnie bym tutaj przyjeżdżał latem. Jestem 'zmarźlakiem' więc zima nie bardzo mi odpowiada.

Enemy Czy gra Pan w gry komputerowe?
Mamoru_Oshii Przez ostatnich kilka lat prawie wcale nie grałem. Jak się zabieram za gry to natychmiast schodzą się moje psy, które za wszelką cenę chcą mi przeszkodzić w graniu. Musiałem dokonać wyboru. Gra, komputer, czy psy. Wybrałem psy. :)

Hurricane Jakie jest pana ulubione anime?
Mamoru_Oshii "Tenshi no tamago". Najbardziej podobają mi się moje własne filmy.

fmar Jak się zostaje reżyserem anime? Czy trzeba ukończyć specjalną szkołę?
Mamoru_Oshii Nie. Nie pobierałem żadnych specjalnych nauk w tej dziedzinie. Ważne jest, żeby czytać dużo książek, oglądać dużo filmów. Codziennie czytać gazety. To są podstawowe warunki, które trzeba spełnić aby robić filmy animowane.

prey W naszym kraju powstają juz filmy amatorskie oparte na "Avalon", czy uważa Pan, ze film stał się kultowy (przynajmniej w Polsce)?
Mamoru_Oshii Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć, ale bardzo chciałbym zobaczyć taki amatorski film.

trufla U nas w Polsce mimo wszystko japońska animacja kojarzona jest najbardziej z filmami dla dzieci, np. "Pokemonami"... Jak to jest w Japonii? Dużo jest wielbicieli 'dorosłych' kreskówek?
Mamoru_Oshii W Japonii jest rozróżnienie między filmami animowanymi dla dzieci i dla dorosłych. Można to porównać do mangi. Są też utwory przeznaczone tylko dla młodych kobiet. Nie ma tylko animacji adresowanych wyłącznie do ludzi starych.

Enemy Jaką część budżetu "Avalon" stanowiły zdjęcia, a jaką efekty i obróbka komputerowa?
Mamoru_Oshii Pieniądze, które zostały przeznaczone na postprodukcję przewyżyszyły ponad 2 razy budżet przeznaczony na realizację zdjęć w Polsce.

dominos czy kwestia "Avalon" jest zamknięta, czy też możemy spodziewać się kontynuacji?
Mamoru_Oshii Na razie nie mam takich planów. Napisałem jednak powieść, która jest kontynuacją filmowej historii. Nie zamierzam jednak przenosić jej na duży ekran.
Proszę ją przetłumaczyć i wydać w Polsce. :)

Mushi Gdzie można przeczytać tą powieść? Czy jest, będzie w internecie?
Mamoru_Oshii Niestety. Powieść można, jak na razie kupić jedynie w japońskich księgarniach. Wszystkie prawa są wyłącznie na Japonię. Nikt na razie nie zdecydował się jej wydać w innym kraju.

Vegosia Czemu w Pańskim "Tenshi no Tamago" mężczyzna rozbija jajo, na którym tak zależało dziewczynce?
Mamoru_Oshii Jajko jest dla mnie w tym przypadku symbolem świata, zatem jego rozbicie symbolizuje zniszczenie świata. To właśnie chciałem pokazać.

mades Czy nauczył się Pan w Polsce chociaż trochę tak trudnego języka jakim jest język polski ?
Mamoru_Oshii Dzień dobry, dziękuję, do widzenia, uwaga, ujecie - to chyba wszystko, czego się nauczyłem. Zapomniałem już jednak wiele po powrocie do Japonii.
Nigdy nie lubiłem uczyć się języków i w szkole zawsze miałem z nich najgorsze stopnie.

Hotaru Jaką część swojej pracy lubi Pan najbardziej? Pracę nad filmem? Promocje? Festiwale? Czy właśnie takie spotkania z fanami?
Mamoru_Oshii Najbardziej lubię robić filmy. Oprócz tego lubię odpoczywać.

Stawsky Czy jest szansa na angielską wersję strony www.oshiimamoru.com?
Mamoru_Oshii Był pomysł, żeby przetłumaczyć stronę. Brak funduszy nie pozwoli mi chyba na realizacje tego pomysłu. Szukam sponsora, ale na razie bez efektów. ;(

Mushi Czy lubi Pan twórczość Hayao Miyazakiego?
Mamoru_Oshii Lubię jego wczesne filmy. Nie bardzo podobają mi się jego ostatnie osiągnięcia. Jestem z nim zaprzyjaźniony, ale zawsze się kłócimy, kiedy dochodzi do rozmów na temat naszej twórczości.

Hotaru Czy postrzega Pan siebie jako artystę? Czy w Pana oczach jest Pan taki sam jak każdy inny zjadacz chleba?
Mamoru_Oshii Jest jak najbardziej normalnym człowiekiem.

ORTOPEDA Jakie są pańskie ulubione mangi?
Mamoru_Oshii Moroboshi Dajciro - to mój ulubiony autor i jego prace lubię najbardziej. W Polsce nie jest on chyba jednak znany. W samej Japonii jest niewiele osób, które naprawdę doceniają jego twórczość.

Biegan Co Pana urzekło we Wrocławiu?
Mamoru_Oshii To, że jest to stare miasto. Jednocześnie jest to miasto, w którym czuje się, że żyje, że pulsuje. Oprócz tego sąsiadują w nim budynki stare i nowe. Tego typu miasta bardzo lubię.

RaTi Co się najbardziej Panu podoba w Polakach a co nie?
Mamoru_Oshii Podoba mi się to, że Polacy są niezwykle odpowiedzialni. Poważni. Są jednak troszkę nerwowi i pod tym względem podobni do Japończyków.
Natomiast wszystkie Polski to piękne kobiety, a starsi mężczyźni są tacy, jak na całym świecie.

Sejuro Czy miał Pan okazję skosztować polskiej kuchni ? Jeżeli tak to czy Panu smakowała ?
Mamoru_Oshii Tak, oczywiście. Bardzo smakował mi żurek. Codziennie go jadłem. :)
Bardzo smakował mi też polski chleb. Ma wyjątkowy smak.

RaTi Czym nas Pan jeszcze zaskoczy w swojej karierze?
Mamoru_Oshii W tej chwili pracuję nad kolejnym filmem animowanym i jestem przekonany, że zaskoczę nim swoich fanów. Będzie to bowiem zupełnie inny film od tego, co zrobiłem do tej pory.

Mamoru_Oshii Dziękuję bardzo za rozmowę. Zapraszam wszystkich do obejrzenia "Avalon" i proszę kupować taśmy i płyty z moimi filmami.

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię