Postać

B.J. Blazkowicz

B.J. Blazkowicz
{"id":"1775","linkUrl":"/character/B.J.+Blazkowicz-1775","alt":"B.J. Blazkowicz","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/17/75/1775/1626.4.jpg"}

William Joseph "B.J." Blazkowicz to główny bohater serii "Wolfenstein", występujący we wszystkich jej odsłonach od 1992 roku, z wyjątkiem przeznaczonego do rozgrywek wieloosobowych "Enemy Territory".

Blazkowicz urodził się w Stanach Zjednoczonych 15 sierpnia 1911 roku jako syn polskich imigrantów. Jego matka była Żydówką, co starała się bezskutecznie ukrywać. Podczas II wojny światowej awansował na sierżanta United States Army Rangers, a następnie został agentem Biura Tajnych Operacji, które przydzieliło go do analizy pogłosek o okultystycznych badaniach prowadzonych przez Dywizję ds. Paranormalnych SS, inspirowaną istniejącymi w rzeczywistości instytutami Ahnenerbe i Towarzystwem Thule. Działał w Europie (głównie w Niemczech) oraz w Afryce Północnej (Libia i Egipt). Podczas wojny uczestniczył w ponad czternastu operacjach.

Postać na przestrzeni lat ulegała niemałym przekształceniom, bowiem B.J. z "Return to Castle Wolfenstein" różni się od postaci wykreowanej przez studio MachineGames na potrzeby gier "The New Order", "The Old Blood" czy "The New Colossus". We wcześniejszych grach Blazkowicz mniej lub bardziej był dowcipkującym i nie pozbawionym cynizmu żołnierzem. Był sceptycznie nastawiony do okultystycznych eksperymentów nazistów i klasycznym przykładem bohatera, który jest w stanie wygrać wojnę w pojedynkę.

Jego wygląd zmieniał się nieznacznie w każdej grze, w której się pojawił. Ogólnie rzecz biorąc przedstawia się go jako muskularnego mężczyznę o rudawo brązowo-blond włosach, kwadratowej szczęce i niebieskich lub brązowych oczach. B.J. nierzadko pojawiał się bez koszuli, odsłaniając imponującą muskulaturę.

W rebootach MachineGames przedstawiany jest jako zaciekły antyfaszysta i patriota, który wierzy w amerykański sen i wartości. Jest bardzo lojalnym żołnierzem, który nie odpocznie, dopóki jego misja nie zostanie zakończona. Ponadto, B.J. okazuje współczucie wszystkim osobom, które zostały dotknięte przez nazistowski horror. Wykazuje się również poczuciem humoru pomimo swojego poważnego zachowania, zwłaszcza w grze "The Old Blood". W tej serii głosu podkłada mu Brian Bloom ("Mass Effect 3"), który służył także jako model dla postaci przy motion capture. Wkład Blooma jest niezwykle ceniony, ponieważ to za jego sprawą Blazkowicz stał się bardziej zniuansowanym bohaterem, który nie stroni od ukazywania swojej wrażliwszej strony.

Więcej Mniej
twórca John Carmack data powstania 5 maja 1992 pochodzenie USA
Wolfenstein: Youngblood
Zwiastun nr 3 - E3 2019 (polski) 1:50
Wolfenstein II: The New Colossus
Zwiastun nr 7 (polski) 1:31
Wolfenstein: The Old Blood
Zwiastun nr 3 (polski) 1:41
Coś w klimacie
Coś w klimacie Jojo Rabbit 9:29
B.J. Blazkowicz jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.