postać

Damien

Antychryst wcielony, Szatan w ciele małego chłopca i główny bohater franczyzy zapoczątkowanej brytyjsko-amerykańskim horrorem Richarda Donnera "Omen", z 1976 roku. W dorosłym życiu dąży do przejęcia władzy w korporacji wuja i startu w wyborach prezydenckich.

Damien, jako noworodek, zostaje adaptowany we Włoszech przez ambasadora Roberta Thorna i jego żonę. Kiedy chłopiec ma pięć lat, rodzina zostaje przeniesiona do Wielkiej Brytanii, co staje się początkiem dziwnych i przerażających zdarzeń. Kiedy Robert wraz z włoskim fotografem, Jenningsem, odkrywa, że chłopiec w rzeczywistości jest Antychrystem, a śmierć dziecka Thornów, po której adaptowali chłopca, została zaaranżowana. Thorn wraz z Jenningsem zostają zabici zanim udaje im się zabić Damiena – chłopiec trafia pod opiekę wuja, Richarda.

Później Damien jako nastolatek pobiera nauki w szkole wojskowej wraz w Markiem, synem Richarda i kontynuuje swoją drogę ku władzy nad światem. W końcu staje się prezesem dawnej firmy wuja i amerykańskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii. Zamierza zapobiec Drugiemu Wstąpieniu, które osłabiłoby jego wpływy – dąży do wymordowania wszystkich mężczyzn urodzonych 23 marca, zgodnie z proroctwem. Zarazem udaje mu się doprowadzić do śmierci sześciu z siedmiu mnichów, którzy znają prawdę o jego jestestwie. Jednak nieświadomie Damien sam sprowadza na siebie nieszczęście poprzez związek z dziennikarką, Kate Reynolds. Śmierć Damiena jest tylko tymczasowym upadkiem Antychrysta.

W czwartym i ostatnim filmie zwolennicy Damiena zorganizowali dla jego biologicznej córki, Deli, adopcję dokonaną przez dwójkę prawników. Mimo że dziewczynka nie wydaj się tak demoniczna, jak jej ojciec, od początku jest świadoma swojego przeznaczenia. Jej sterroryzowana, przybrana matka, Karen, wynajmuje detektywa by odkryć tajemnice pochodzenia Deli. Kobieta jest w ciąży i boi się o swojego nienarodzonego syna, Alexandra - jak się okazuje, prawdziwego brata Deli. Kobieta nie potrafi skrzywdzić dzieci, mimo że wie, iż razem w pełni posiądą moc Antychrysta. Popełnia samobójstwo, pozwalając by dokonywali swoich czynów.

W 2006 roku powstał remake pierwszej części serii. W 1995 roku dla telewizji Fox podjęto próbę przeniesienia franczyzy na metraż telewizyjny – pilot serialu, będący rozbudowaną wersją filmowego scenariusza, nigdy nie przerodził się w pełen serial. W 2014 Lifetime zdecydowało się na wyprodukowanie własnego. Powstała również seria powieści rozwijająca poszczególne wątki "Omena".

Więcej Mniej
data powstania 6 czerwca 1976 pochodzenie Wielka Brytania znany też jako Antychryst
Damien
Zwiastun nr 1 (sezon 1) 1:10
Omen
Zwiastun nr 3 1:31
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najbardziej przerażające horrory 11:50
Damien jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.