film

Świteź

2010
21m
6,8 2 136
ocen
6,8 10 1 2136
6,8 4
oceny krytyków
Uciekający przed ruskimi wojskami młodzieniec cofa się w czasie i obserwuje losy dawnego grodu. Zobacz pełny opis
Świteź zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącą tkankę faktury malarskiej. XIX wiek - epoka romantyzmu. W burzową noc przez rozległy step mknie powóz z młodym Podróżnikiem. Błyskawice zatrzymują go w środku lasu. Woźnica i konie zapadają w tajemniczy sen. Oszołomiony Podróżnik wychodzi z powozu. Z ciemności wyłaniają się złowieszcze postaci. Nagle bohater znajduje się w środku pędzących na czarnych wierzchowcach żołnierzy, którzy wypuszczają nad jego głową ogniste strzały. Uciekając przed niebezpieczeństwem trafia nad brzeg pogrążonego w ciszy i spokoju jeziora. Mężczyzna niepostrzeżenie wpada do jeziora, które w niezwykły sposób przenosi go do pradawnego grodu. Staje się świadkiem ostatnich dni miasta Świteź, splądrowanego przez najeźdźców, których widział w lesie. Kiedy miasto staje w płomieniach, jego mieszkańcy szukają schronienia w kościele i modlą o cudowne ocalenie do Boga. Wybawienie przychodzi # woda pochłania miasto wraz z jego mieszkańcami i najeźdźcami. Rankiem okazuje się, że gród zniknął, a bohater unosi się na powierzchni wody, otoczony przez setki nenufarów - zaklętych mieszkańców Świtezi.

na podstawie
studio
Archangel (koprodukcja) / Denis Friedman Productions (koprodukcja) / National Film Board of Canada (NFB) (koprodukcja) / więcej
tytuł oryg.
Świteź
inne tytuły
The Lost Town of Switez Międzynarodowy
więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gdzie mogę to obejrzeć? Jest gdzieś na internecie?

Zaskoczenie

ocenił(a) film na 7

Fajna adaptacja ciekawej ballady Adama Mickiewicza. Bardzo klimatycznie. Pozytywne zaskoczenie.

Niezwykły pomysł połączenia klasycznej animacji z zastosowaniem specjalnych technik...malowniczość obrazu olejnego, komputerowej animacji i majstersztyku z podkładem muzycznym orkiestry symfonicznej i chóru.
Średniowieczne miasto zalane wodą - Świteź opowiada swoja historię i wciąga nas nenufarami od pierwszej...

re:mini.scencje

ocenił(a) film na 4

nie wiem, jak to się tam ma do adasia m. (nie mylić z miauczyńskim), chociaż trochę miauczenia też się tu znajdzie, więcej jest podnudzania, najwięcej - ziewania

film ciekawy plastycznie i muzycznie. Zgrabna animacja z lekkim nawiązaniem do stylistyki ikon, bez dosłowności jednakowoż.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones