film

Żółty szalik

2000
59m
7,7 48 tys. ocen
7,7 10 1 48272
7,1 23 krytyków
Szanowany dyrektor firmy od lat zmaga się z nałogiem alkoholowym. Zobacz pełny opis
Żółty szalik

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Akcja filmu rozgrywa się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Mężczyzna w średnim wieku (Janusz Gajos), dyrektor firmy, obiecuje aktualnej kobiecie jego życia (Krystyna Janda), że od teraz nie będzie pił. Niestety, po raz kolejny nie udaje mu się dotrzymać obietnicy. Nieprzytomny zostaje odwieziony do matki (Danuta Szaflarska), podAkcja filmu rozgrywa się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Mężczyzna w średnim wieku (Janusz Gajos), dyrektor firmy, obiecuje aktualnej kobiecie jego życia (Krystyna Janda), że od teraz nie będzie pił. Niestety, po raz kolejny nie udaje mu się dotrzymać obietnicy. Nieprzytomny zostaje odwieziony do matki (Danuta Szaflarska), pod której troskliwą opieką trzeźwieje. Wieczór wigilijny spędzają tylko we dwoje, w prawdziwie świątecznej atmosferze. W prezencie od matki bohater dostaje żółty szalik, który ma stać się talizmanem, chroniącym przed jego największym przeciwnikiem - alkoholowym nałogiem.

premiera

studio
Studio Filmowe Perspektywa (produkcja wykonawcza) / Agencja Filmowa Telewizji Polskiej
tytuł oryg.
Żółty szalik
inne tytuły
The Yellow Scarf Międzynarodowy
więcej
Film nakręcono w Konstancinie-Jeziornie i Warszawie (Polska).
"Żółty szalik" Janusza Morgensterna jest najlepszym przykładem, że filmy telewizyjne kręcić warto. Przypomnę tylko, że "Dekalog" Kieślowskiego był właśnie cyklem telewizyjnym. Seria "Święta polskie" zapoczątkowana w 2000 roku filmem "Cud purymowy" była cyklem różniącym się od "Dekalogu" tym, że każda produkcja była realizowana przez innego... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gajos mistrz.

Jaki aktor mógłby lepiej wypowiedzieć te słowa. Chyba żaden.

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

To zdanie zdaje się być esencją całego filmu. A tak na marginesie, czy to zdanie nie pochodzi z literatury? Teraz wszędzie go pełno, ale czy po raz pierwszy użyto go w "Żółtym szaliku?"

Fantastyczny

ocenił(a) film na 8

By przedstawić problem alkoholu nie trzeba pokazywać wymiocin, szczyn, robienia pod siebie i przeklinania co minutę.