Żółty szalik

2000 59 min.
7,7 44 007
ocen
7,7 10 44007
14 588
chce zobaczyć
5,9 7
ocen krytyków
{"rate":5.857143,"count":7}
{"type":"film","id":32453,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/%C5%BB%C3%B3%C5%82ty+szalik-2000-32453/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Żółty szalik
 • leszeek17 ocenił(a) ten film na: 7

  To, co zrobił przez tę godzinę Gajos naprawdę jest bliskie mistrzostwa. Jestem pełen uznania. Te wyrazy twarzy, gdy pije, kapitalnie zagrane monologi, w ogóle przedstawienie i odwzorowanie tego, co dzieje się wewnątrz, w środku przeżywającego tego typu problemy człowieka... Panie Januszu, być może nieco przegnę, ale dla mnie to jedna z lepszych kreacji w historii polskiego kina.

  Warto wspomnieć ponadto o dobrej, klimatycznej muzyce Lorenca. W całej historii brakuje mi jednak nieco zakończenia - znając długość filmu, w trakcie seansu zastanawiałem się, w jaki sposób rozegra to reżyser. W zasadzie... nie rozegrał. Jak dla mnie wątek został nieco ucięty, nie wiemy tak naprawdę co dalej. Mam wrażenie, że przedłużenie filmu do tych standardowych rozmiarów i znalezienie lepszego zakończenia całej historii przyniosłoby temu dziełu jeszcze lepsze recenzje.

 • Kate_Bennet ocenił(a) ten film na: 7

  leszeek17 Janusza Gajosa widziałam w kilku filmach, lecz w żadnym nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak w tym. Jest tu naprawdę świetny.

  Zakończenie jest. Bohater wraca do domu matki po zapomniany szalik, to jak najbardziej optymistyczny koniec tej historii.

 • leszeek17 ocenił(a) ten film na: 7

  Kate_Bennet Myślisz, że po takich "przygodach" w przeszłości parę dni spędzonych z matką i żółty szalik sprawią, że upora się z problemem? Ciężko przypuszczać, by tak się stało. Może więc to zakończenie jest tylko pozornie optymistyczne...?;) Pozdrawiam!

 • Kate_Bennet ocenił(a) ten film na: 7

  leszeek17 Dokładnie tak myślę i skłonił mnie do tego właśnie motyw powrotu po szalik. Gdyby nie ta scena pewnie myślałabym, że Bohater nie poradzi sobie ze swoim problemem. Czasem nie trzeba dramatycznych wydarzeń, by zmienić swoje życie, czasem wystarczy kilka dni spędzonych z matką. Pozdrawiam :)

 • leszeek17 Może to taki przełom w jego myśleniu ,że zacznie na prawdę walczyć ze swoją niemocą panowania nad sobą . Zapanował pierwszy raz od lat nad tym ,że wrócił się po coś rzeczywistego ,po żółty szalik ,po coś co bardzo lubił ,,po jakiś pozytywny element zaczerpnięty ze świata. Przez lata znieczulał się, w biurze pokazał na manierkę i powiedział,że wszyscy powinni panowac nad swoimi słabościami .Wydaje mi się ,że ma na myśli min siebie ,jego słabością jest wrażliwość ,nie daje rady sobie z rzeczywistością ,nie panuje nad emocjami . "Jesteś cudowny… jesteś cudowny… A ja nie chcę być cudowny, ja nie znoszę być cudowny!!! Ja chcę być jako i wy, bracia moi i siostry. Chcę być takim samym zadowolonym z siebie kretynem, jako i wy, bracia moi i siostry moje". To słowa do społeczeństwa polskiego ,jak myślicie ? Że wolą żyć bez refleksji ,używają życia ,żyją w samozadowoleniu,obłudzie ,zakłamaniu.

 • KubaLBN92 ocenił(a) ten film na: 10

  Jaga25 Dla mnie powrót po szalik tylko wydaje się optymistyczny. Jak wcześniejsza decyzja o rzuceniu picia przed pójściem na koktajl. To jest właśnie koszmar uzależnienia, on naprawdę chce przestać, chwilami wierzy że da radę, jego matka również cały czas ma nadzieję, buduje ją nawet na czymś tak błahym jak powrót po szalik- ale absolutnie wszystko przestaje istnieć kiedy włącza się ssanie, delirka. Każdy dzień to kolejny upadek, kolejne zabite i zdeptane nadzieje, kolejne łzy wylewane przez bliskich. Piekło.

 • alinecharigot ocenił(a) ten film na: 10

  Kate_Bennet wrócił po szalik- talizman swój. Jak każdy alkoholik wstanie rano i dokona wyboru- chcę żyć w pętli choroby czy wydostać się i walczyć o siebie i swój lepszy świat- trzymam kciuki za siłę walki dla każdego kto kiedykolwiek poczuł, że zagrzebuje się w tej potwornej matni.powodzenia

 • Kate_Bennet Świetny jest w "Przesłuchanie" 1982, "Ucieczka z kina Wolność" 1990, "Psy" 1992.

 • vrubson ocenił(a) ten film na: 8

  leszeek17 Jest to prawdopodobnie najlepsza rola w historii polskiej kinematografii...

 • vrubson Jeśli chodzi o role alkoholików to jedna z najlepszych. Polecam "Krzyk" i rolę (drugoplanową) Igi Cembrzyńskiej.

 • vrubson Nie przesadzaj. Genialne role naszych to np:
  Olbrychski w Ziemia Obiecana 1974
  Olbrychski w Potop 1974
  Wilhelmi - Ćma 1980,
  Wilhelmi w serialu Kariera Nikodema Dyzmy 1980
  Wilhelmi w serialu Alternatywy 4 1983
  Stuhr w Seksmisja 1984
  Stuhr w Kiler 1997
  Janda w Człowiek z marmuru 1976
  Janda w Przesłuchanie 1982
  Zapasiewicz w Bez znieczulenia 1978
  Zapasiewicz w C.K. Dezerterzy 1985
  Holoubek w Pętla 1957,
  Holoubek w Rękopis znaleziony w Saragossie 1964
  Holoubek w Sanatorium pod klepsydrą 1973
  Cybulski w Popiół i diament 1958
  Cybulski w Pociąg 1959
  Cybulski w Rękopis znaleziony w Saragossie 1964
  Niemczyk w Baza ludzi umarłych 1958
  Niemczyk w Nóż w wodzie 1961
  Fronczewski w Ziemia obiecana 1974
  Fronczewski w Konsul 1989
  Bińczycki w Znachor 1982
  Kociniak w serialu Jak rozpętałem drugą wojnę światową 1969
  Kociniak w serialu Janosik 1974
  Czechowicz w Poszukiwany, poszukiwana 1972
  Czechowicz w serialu Janosik 1974
  Pokora w Poszukiwany, poszukiwana 1972
  Pokora w serialu Kariera Nikodema Dyzmy 1980
  Pokora w w serialu Alternatywy 4 1983
  Linda w Przypadek 1981
  Linda w Kobieta samotna 1981
  Linda w Psy 1992
  Gajos w Przesłuchanie 1982
  Gajos w Ucieczka z kina Wolność 1990
  Gajos w Psy 1992
  Frycz w serialu Ślepnąc od świateł 2018
  I wiele innych.

  Genialna rola alkoholika w polskim filmie jest w "Pętla" 1957, którą zagrał Gustaw Holoubek

 • KubaLBN92 ocenił(a) ten film na: 10

  leszeek17 Gajos tu jest lepszy od Nicolasa Coppoli z jego najlepszej roli w Leaving Las Vegas. Naprawdę mimo, że film ma słabe strony głównie od strony scenariusza (np motyw z jedzeniem kostki lodu przed ulubioną zmrożoną wódką- wtf) to sam Gajos wyciąga całość na wybitny poziom. Wybitna, poruszająca kreacja. Rzeczywiście chyba najlepsze aktorstwo w historii polskiego kina, kosmos po prostu.

 • leszeek17 Najlepsza scena pod koniec, kiedy główny bohater w skrajnym upojeniu podnosi się z podłogi i mówi do trzech kobiet swego życia "stop, stop, stop... wszystko jest doskonale opanowane..." - wyraz oczu osoby kompletnie zamroczonej. Mistrzostwo.

 • Marek_Kremer ocenił(a) ten film na: 8

  leszeek17 Niejaka Kaja jakaśtam, krytyk niezależny, daje temu filmowi ocenę 3. Nie wiem co to za krytyczka ale jak dla mnie powinna zostać usunięta bo jeżeli ten film zasługuje na ocenę 3 to ona zasługuje na minus 4. Chora baba i tyle a u was figuruje jako krytyczka? Śmiech na sali.