PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104722}

Żegnaj przyjacielu

Adieu l'Ami
7,0 770
ocen
7,0 10 1 770
Żegnaj przyjacielu
powrót do forum filmu Żegnaj przyjacielu

Nie...

ocenił(a) film na 3

...rozumiem - super zdjęcia, dobra muza, świetne aktorstwo, intrygująca fabuła, więc czemu film był dla mnie praktycznie nieoglądalny? Może to przez to postmodernistyczne podejście, wytwarzające nieznośny w tym wypadku verfremdungseffekt? Kręciło mnie to w liceum, ale z wiekiem jakoś mi przeszło... podchodząc do filmu nie sprawdziłem reżysera, i oglądając miałem wrażenie, że to Joseph Losey, jak w mordę strzelił - kojarzyło mi się z Panem Kleinem lub Zabójstwem Trockiego, choć ten film był dużo bardziej pastiszowy... Co do Jeana Hermana, to np. Jeff mi się dużo bardziej podobał. Może to silenie się na oryginalność wydało mi się tu drażniące.

washack


bycie DURNIEM nie jest zabronione, ale czy koniecznie trzeba sie tym chwalić?

washack

Joseph Losey po filmie Służący z 1963 roku i Wypadek 1967 wiem, że to zdecydowanie moje klimaty, Natomiast możesz, wyjaśnić co rozumiesz, przez hasło postmodernistyczne podejście?

ocenił(a) film na 3
buterfly

Losey jak najbardziej - Służący czy Wypadek to rzeczy wybitne. Pan Klein też jest świetny, natomiast Zabójstwo Trockiego to jakieś nieporozumienie - nie wiem, czy się zgodzisz. Zdecydowanie nadużywam słowa "postmodernizm", za co przepraszam, film Żegnaj przyjacielu nie jest wprost filmem postmodernistycznym, jak np. Body Double de Palmy, ale chodziło mi o pewien dystans autora do opowiadanej historii, jakby nie do końca traktował ją poważnie i brał w nawias. Ale nie jestem pewien, muszę to obejrzeć raz jeszcze, film intrygujący, choć nie do końca do mnie dotarł, zdecydowanie bardziej ujął mnie Jeff.

washack

Przyznam, że Zabójstwo Trockiego jeszcze mam do nadrobienia dlatego pozwolisz, że jak nadrobię, to wtedy wypowiem się co do jakości tego filmu. Natomiast po wyjaśnieniu zagadnienia w pełni się zgadzam, że Jean Herman w przypadku tego filmu potraktował go z dystansem, zwłaszcza można to zauważyć w zrachowaniach bohaterów. Nie wiem, czy pamiętasz ostatnią scenę w niej Alain Delon, wręcz do kamery tworzy z przymrużeniem oka zaskakujący wyraz twarzy, nie sądzę, aby była improwizacja, ponieważ przez większość czasu odczuwalna był pewna umowność w tej historii, co mi akurat nie wadziło wręcz przeciwnie dzięki temu, uważam, wyróżnia się do innych kryminałów.

ocenił(a) film na 3
buterfly

Dzięki wielkie za wymianę opinii, na pewno jeszcze raz obejrzę ten film! Pozdrawiam!

washack

Jest na cda, jeżeli obejrzysz ponowie, daj znać, co myślisz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones