1917

2019 1 godz. 59 min.
7,9 9 978
ocen społeczności
7,9 10 1 9978
24 882
chce zobaczyć
7,1 18
ocen krytyków
{"rate":7.11111,"count":18}
powrót do forum filmu 1917
  • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

To nie idylliczna misja. To prawdziwe spotkanie z okrucieństwem wojny, jej bezsensem. Zdjęcia i reżyseria mistrzowskie. Czułam, że idę przez te błota, że chowam się w ruinach, że bardzo się boję. Ale też czułam, że muszę iść. Wszystko to tak realne, tak odczuwalne. film i obrazy z niego płynące do zapamiętania na zawsze.

• Agatonik Już grają?

mistan333 To był pokaz przedpremierowy, na który się załapałam:))

• Agatonik A gdzie był ten pokaz?

mistan333 Wrocław, kino Nowe Horyzonty

• PiotrHulek ocenił(a) ten film na: 5

Agatonik Takie było pierwsze pół godziny, potem zrobił się wyciskacz łez, aż do mdłości.

• PiotrHulek zgadzam się, scena z Francuską była patetyczna i żałosna. ,,Muszę odejść, żegnaj.......'' czasem zaczynało się robić groteskowo, ,,gdzie jest Mackenzie?''

• PoppinTom ocenił(a) ten film na: 8

julia_kazimierska Poza naszym okopem, za naszymi zasiekami i ziemią niczyją, za linią wroga, w zrujnowanym mieście, pod jego stopami w głuchą noc, w ciemnej piwnicy symbolicznie tlą się dwa światła. Jedno domowego ogniska "rodziców" a drugie w najdalszym kącie w szufladzie, iskierka którą widać tylko gdy rozkręcisz lampę.

Starszy szeregowy szukający doraźnego ukojenia w kobiecym dotyku i ogromna siła tej sceny. Tam nie ma nic uroczystego. Pod względem znaczeniowym to chyba najlepsza scena.

• tzn_xenna ocenił(a) ten film na: 5

PoppinTom śmiechłem, piękna grafomania, propsy

• PoppinTom ocenił(a) ten film na: 8

tzn_xenna Czy ty właśnie przyrównałeś luźny komentarz na lewackim portalu do literatury? Grubo.

• Agatonik Kompania braci to to nie jest. KB wciąż sie trzyma swietnie po tylu latach i nic wojennie lepszego po niej nie powstało.

• olson80 ocenił(a) ten film na: 10

cool_2 Bardzo lubię "Kompanię Braci" ale tak samo podobał mi się "The Pacific" i "Szeregowiec Ryan" . Te trzy filmy uważam za najlepsze filmy wojenne jakie do tej pory powstały. To w nich ukazana jest wojna w sposób niespotykanie prawdziwy. Oczywiście jest też "Pluton", "Cienka czerwona linia", "Byliśmy żołnierzami", "Stalingrad" i kilka innych ale to już inny poziom, inna realizacja. Wracając do Kompani... Tak, doskonałe kino wojenne.

• pinang ocenił(a) ten film na: 10

olson80 Kompania Braci i Pacyfik to kino wojenne?! to zes dowalil z grubej rury

pinang No a jakie? Komedia obyczajowa? Science-fiction? Horror? Kompania Braci i Pacific to mini serial wojenny. Pewnie, że znajdziemy tam wątki obyczajowe i dramat ale przede wszystkim to kino wojenne. Jeśli znasz inne określenie tych filmów to napisz.

olson80 czlowieku to sa seriale a nie filmy i nie kino. chyba ze domowe jak Cie stac

pinang Czepiasz się. Serial to powszechnie też film czy tego chcesz czy nie. Zwłaszcza w czasach teraźniejszych kiedy mini serial realizowany jest technicznie niekiedy lepiej niż dwugodzinny film w kinie. Co więcej z powodzeniem serial taki jak "Pacific" czy "Kompania Braci" mógłby być wyświetlany w kinie. Pewne pojęcia wykraczają poza schematy. Mówiąc "kino wojenne" miałem na myśli tematykę a wojna ukazana w tych dwóch serialach przewyższa to co mogliśmy zobaczyć do tej pory. Świat idzie do przodu. Serial to już nie jest "Dynastia" z lat 80/90. To coś więcej. Wszyscy zrozumieli o co chodzi i nikt nie zwrócił na to uwagi . Oprócz Ciebie. Człowieku... Co skłania takich typów jak Ty, żeby poprawiać innych w kwestii nazewnictwa? To musi być dla Ciebie bardzo ważne. Można by podziwiać Twoją skrupulatność ale bardziej wywołujesz uśmiech i zażenowanie. Skup się na ocenianiu filmu a nie wyłapywaniu słówek.

olson80 ulzylo ci? moze jeszcze podciagnij sobie teledyski i teatr pod kino bo 'swiat idzie do przodu'.. Jesli to sprawia ze czujesz sie lepiej i bardziej podziwiany na filmwebie to prosze wypisuj sobie kazda glupote.

pinang To nie kwestia ulgi lecz wyjaśnienia takiemu ideałowi jak Ty, że każdy rozumie czym jest serial a czym film i kino. Każdy potrafi odróżnić teledysk od filmu itp. i nie musisz wypisywać swoich złotych myśli. Nie urodziliśmy się wczoraj. Wyjaśniłem Ci co miałem na myśli mówiąc " kino wojenne" odnośnie Kompani i Pacyfiku - tematyka wojenna. Uogólniłem i to tyle. Jak wrednym trzeba być, żeby to wyłapać? W życiu prywatnym tez taki jesteś? Czasy się zmieniają, tak. Przykładem jest HBO i platforma Netflix. Seriale wyglądają jak 8 godzinne filmy. Nie ma już podziału na aktorów grających tylko w serialach. To samo tyczy się reżyserów itd. Nie ma potrzeby sztywnego trzymania się schematów i szkolnych pojęć. Kto Ci dał prawo do oceniania innych i określania co jest głupotą a co nie? Przecież to Filmweb a my nie jesteśmy recenzentami. Jesteśmy zwykłymi "oglądaczami" . Szkoda czasy na dyskusję z człowiekiem idealnym... "Człowiekuu, człowiekuuu, weź się człowieku... , żałosne człowieku" . Ciepłe to bardzo. Miałem okazję kiedyś przeczytać Twoje wpisy. Nie oceniasz co myślisz o danym filmie/serialu. Twoim ulubionym zajęciem jest czepialstwo. Może to jednak z Tobą jest coś nie tak?? Przemyśl to.

olson80 kolego o czym ty mowisz. ja chcesz kogos obrazac do pojdz sobie do pubu i tam sobie mozesz ulzyc.

• pinang Słownik się kłania

pinang Koniec tej rozmowy.

• Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Ybor czyli wedlug ciebie wino to wodka. gratuluje glupoty idioto

• pinang Nie imbecylu, szkoda czasu na pisanie z taką trąbą jak ty, do szkoły dokształć się, to są alkochole, w ogóle rozumiesz jak ktoś pisze do porównań? Jednak jak widać nie.

Ybor nie, idiotow nigdy nie rozumiem. sam jestes chyba takim alkocholem

• pinang pinang z twoim IQ lepiej wracaj na forum Disneya, nie dośc , że twój wrodzony kretynizm nie pozwala tobie spojrzeć dalej niz 2 metry przed twoim nosem, to jeszcze z głupoty zaczeły wypadać tobie włosy z nosa. Może to i nawet lepiej, bo poczujesz logikę, skoro twój pseudo móżdżek tego nie jest w stanie rozkminić.

• BlueSky_on ocenił(a) ten film na: 6

olson80 aaaa "Przełęcz ocalonych"?

BlueSky_on 'Przełęcz ocalonych" też dobry film ale nie jest moim ulubionym. Jednak na pierwszym miejscu stawiam zawsze "Szeregowca Ryana".

olson80 Szeregowiec to jest TOP bezapelacyjnie, ale Przełęcz Ocalonych to historia prawdziwa i NIEPRAWDOPODOBNA :) Czytałem sporo o II wojnie, oglądałem setki filmów, rozmawiałem z moim dziadkiem z AK.... i Przełęcz jest wciąż dla mnie niewiarygodna.

BlueSky_on Doceniam "Przełęcz", jestem też fanem Mela Gibsona ale sceny batalistyczne są tutaj nie tak realistyczne jak w "Szeregowcu" czy "Pacyfiku" i "Kompani Braci" . Inny poziom. Jest oczywiście rozmach, krew i flaki ale... Oglądając "Ryana" wiele lat temu w kinie nie wiedziałem co ze sobą zrobić. Pierwszy raz byłem tez świadkiem jak na napisach końcowych widzowie nie wychodzą z kina. Nikt nie wstał z fotela. Myślałem wtedy, że to przypadek ale poszedłem na ten film jeszcze 3 razy :) I to samo. Szok, cisza, skupienie. Przeżycie. "Przełęcz ocalonych" bardzo mi się podobała ale już nie doznałem takich wrażeń.

olson80 Ja też uwielbiam filmy kiedy widząc napisy końcowe myślę... kur#$%^#a serio? to naprawdę koniec, a w sercu... rozżalenie :)

Agatonik na PLUS jeszcze dodałbym ścieżkę dźwiękową. Zdjęcia faktycznie robią wrażenie. Ale całość filmu jakaś... nijaka. I kilka naprawdę słabych scen.

• Slayer ocenił(a) ten film na: 7

Agatonik Na plus: są takie rzeczy jak kuchnie polowe i lanie pod murem - bo jakoś tak często reżyserom umykają takie rzeczy, że wojna to nie przygody paru chłopa z psem, tylko wielka wyprawa logistyczna. Deakins i monumentalne ujęcia, scenografia, szczury, brud, trupy - rewelacja.
    Na minus: fabularnie to żaden hit, a im dalej w film, tym banalniej. Scena z Francuzką jest tak fatalna, że chce się napisać do reżysera list z pytaniem "Sam, why?". Jeżeli porównamy ten film z klasyką kina wojennego - "Cienka Czerwona Linia", "Szeregowiec Ryan", "Czas Apokalipsy" (litościwie nie dodam filmów z ZSRR) - to jest słabo. Za to jest Hindus w ciężarówce, a potem jeszcze Murzyn.

Slayer Tą scenę z Francuzką można było zagrać bez słów, bez jednego słowa i mogła być perełka

• Agatonik A co sądzisz o filmie" Do zobaczenia w zaświatach " z 2017 ? To przejmujący film pokazujący wpływ I Wojny Światowej na jej uczestników ...na mnie zrobił wrażenie.

kinomaniak_1211 Jeszcze nie widziałam, ale mam w bliskich planach:))

• Czarny_Bizon ocenił(a) ten film na: 8

Agatonik Zgodzę się z tym że wojna jest bezsensowna i oby nigdy nie powtórzył się taki albo gorszy scenariusz.

• Agatonik Problem w tym, że to film pochłonięty symulacją, obietnicą rodzaju "poczujesz się tak, jakbyś tam był". W przypadku filmu wojennego, jest coś nie tak w zamienianiu kina na rollercoaster wrażeń, zwłaszcza że czuć jak cały ten chaos wojenny jest kontrolowany, upchany atrakcjami i spektaklem. Owa odczuwalność i namacalność niewiele ma wspólnego ze sztuką, to wartości odpowiednie bardziej dla gierki, którą zresztą ten film przypomina (ciąg incydentów jak z mechaniki rozgrywki, przebieg misji i przeszkody też). Sposób w jaki osiąga to "Czułam, że idę przez te błota, że chowam się w ruinach" też jest prosty i niezbyt zmyślny - sztuczka jednego ujęcia, kamera blisko postaci. I mimo sztuczności (samolot rozbija się akurat tam, gdzie są; po wejściu do lasu bohater akurat trafia na poetycką scenę śpiewu, a wcześniej na rzece jak śnieg padają płatki wiśni, jakże symboliczne nawiązanie do rozmowy z poległym kolegą) to faktycznie stawia widza w środku wydarzeń. Tylko to nadal rozrywkowe widowisko, które gwarantuje wygodne napięcie, co chyba jest dość niepoprawne w kontekście tego, czym była prawdziwa wojna.

M0RiARTY Oczywiście jest sporo racji w tym, co piszesz i jak odbierasz ten film. Mam świadomośc tych zabiegów, ale jednocześnie absolutnie mi one nie przeszkadzają w odczuwaniu autentycznych emocji. Każdy ma swoje, czasami nawet nie nazwane kryteria, dlaczego jeden film jest dla niego wartościowy, a inny mniej. Dla mnie na pewno jest to możliwość emocjonalnego zanurzenia się w historię. A jakimi środkami to zostało osiągnięte ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.

• SlimShady85 ocenił(a) ten film na: 9

Agatonik Czułem to samo i to długo po seasie. Nie nazwałbym bym tego do końca filmem a niesamowitym doznaniem. Przez ten big one shot czułem się jakbym był z nimi cały czas, ryzyko się Mendesowi opłaciło bo wyszło coś wielkiego. Żeby taki ofekt osiągnąć trzeba mega operatora i montazyty, na szczęście dostał najlepszych. Deakins tylko potwierdza że jest najlepszy w swoim fachu a Mendesowi nie straszny żaden gatunek filmowy, jak się jest wielkim reżyserem to każdy film jest udany