PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163597}

300

7,5 398 187
ocen
7,5 10 1 398187
6,5 30
ocen krytyków
300

Film "300", oparty na epickiej powieści graficznej Franka Millera, jest okrutną relacją bitwy pod Termopilami, w której król Leonidas (Gerard Butler) i tytułowych 300-tu Spartan walczą do ostatniej kropli krwi z Kserksesem (Rodrigo Santoro) i jego ogromną armią perską. Mimo iż sytuacja Spartan była beznadziejna, ich męstwo i poświęcenie zmotywowało całą Grecję do zjednoczenia sił przeciw perskiemu imperium i tym samym utorowało drogę ku demokracji.

opis użytkownika

Film jest pochwałą twórczości Franka Millera (twórcy popularnego komiksu "Sin City"). To interpretacja uhonorowanej wieloma nagrodami powieści graficznej "300" jego autorstwa, wydanej w 1999 roku. Opowiada o jednym z najistotniejszych momentów II wojny perskiej - bitwie pod Termopilami, która rozegrała się w sierpniu 480 r. p.n.e. To właśnie wtedy miał miejsce kluczowy dla Greków zwrot w historii. 300-tu Spartan pod wodzą króla Leonidasa I stawiło w owym przesmyku zacięty opór przed 100-tysięczną armią dowodzoną przez perskiego króla Kserksesa. Bohaterska i pełna poświęceń obrona, jakiej podjęła się ta garstka żołnierzy, dała czas powracającym do stolicy wojskom greckim na ufortyfikowanie się oraz wycofanie floty, która jeszcze tego samego roku we wrześniowej bitwie morskiej pod Salaminą, rozbiła i na dobre wyparła wojska perskie z Attyki. Tym samym, Europa pozostała bezpieczna...

NYPD
opis użytkownika

Film opowiada o bitwie pod Termopilami rozegranej w 480 r.p.n.e. Celem Greków w tej wojnie było powstrzymanie ogromnej armii pod wodzą Kserksesa. Było to zadaniem niemalże niewykonalnym, ponieważ siły Greków liczyły zaledwie ok. 7 tysięcy żołnierzy,  natomiast Persów było około 100 000 tysięcy. Mimo tak wielkiej przewagi najazdy Azjatów nie dawały rezultatu. Obrona Greków była skuteczna, dopóty zdrajca, Efialtes z Malis, nie wskazał Persom okrężnej górskiej drogi. Leonidas już w obliczu klęski odesłał sojuszniczych żołnierzy, a sam z oddziałem 300 Spartan pozostał na polu bitwy.

aniolek86_tcz
opis użytkownika

Ekranizacja popularnego komiksu Franka Millera, opowiadającego o przebiegu historycznej, a zarazem legendarnej bitwy pomiędzy Spartanami a Persami, stoczonej w wąwozie Termopile w roku 480 p. n. e. Gdy grecka armia zawróciła na ojczyste ziemie, król Leonidas pozostał, by spowolnić perskie oddziały. Wtedy to niewielka grupa Spartan, licząca 300-tu żołnierzy, której przewodził król Leonidas, stanęła do walki przeciw kilkusettysięcznej armii Persów.

Uziel
opis użytkownika

Król Sparty Leonidas dowiaduje się, że Kserkses, perski władca uważający się za wielkiego boga, pragnie zająć tereny Grecji i objąć swym władaniem waleczny lud Sparty. Leonidas chce stawić czoło ogromnej armii perskiej i walczyć o wolność. Niestety Wyrocznia jest sprzeczna z wolą króla. Zabrania wysłania armii, a przekupieni złotem kapłani podtrzymują jej decyzję. Przywódca Sparty widzi tylko jedno wyjście, zbiera 300 najdzielniejszych wojowników, nazywa ich strażą przyboczną i pod pozorem przechadzki wyrusza pod niewielki, a mający ogromne znaczenie strategiczne przesmyk górski Gorące Wrota. Tam właśnie stanie, by przeciwstawić się stu tysiącom Persów.

e_robertos
opis użytkownika

Film "300" opowiada o bitwie stoczonej między Spartanami a Persami w wąwozie pod Termopilami w 480 r.p.n.e. Licząca trzystu wojowników armia dowodzona przez króla Leonidasa chciała powstrzymać ogromną armię króla Kserksesa. Pomimo licznej przewagi przez dłuższy czas obrona Spartan była skuteczna. Niestety znalazł się zdrajca, który pokazał przeciwnikom Sparty ścieżkę prowadzącą na ich tyły. To wydarzenie przesądziło koniec tej bitwy, w której bohaterska śmierć 300 przekonała 10-tysięczną armię z całej Grecji, aby się zjednoczyć i pokonać wroga..

Marhef
opis użytkownika

"300" to pełna energii i tragizmu opowieść o bitwie pod Termopilami, podczas której król Spartan, Leonidas, wraz z trzystoma wojownikami stawił czoła ogromnej armii perskiej pod wodzą króla Kserksesa. Spartanie walczyli do ostatniego wojownika, a ich odwaga i męstwo stały się wzorem dla wszystkich Greków, inspirując ich do zjednoczenia się i wspólnego odparcia Persów, a także wlewając w nich ducha demokracji.
To epicki obraz o odwadze, namiętności, umiłowaniu wolności oraz poświęceniu, które kierowały czynami bohaterskich spartańskich wojowników podczas jednej z najsłynniejszych bitew w historii świata.

opis dystrybutora kina

Rok 480 p.n.e. Państwa-miasta zostają zaatakowane przez gigantyczną perską armię. Stojący na jej czele tyran Kserkses żąda władzy nad wszystkim w zasięgu swojego wzroku. Zagrożona jest wolność wszystkich Greków. Król Sparty Leonidas (Gerard Butler) odrzuca propozycję podporządkowania się Kserksesowi. Decyzja eforów zabrania mu jednak wyruszenia z armią do bitwy. Wobec nieprzychylnego wyroku kapłanów Leonidas zbiera trzystu najlepszych wojowników i wykorzystując ich jako straż przyboczną udaje się na północ. Na miejsce starcia z armią Kserksesa wybiera wąski wąwóz Termopile, w którym ogromna przewaga liczebna wroga traci znaczenie. Rozpoczyna się trzydniowa krwawa bitwa.

Melvin_Purvis
opis użytkownika

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones