8 Mila (2002)

8 Mile

plakat - 8 Mila (2002)

opisy filmu

(7)
 • Tytułowa 8 Mila to ulica Detroit wyznaczająca granicę pomiędzy miastem a przedmieściami. Jest to niewidzialny mur dzielący społeczność białych i czarnych, bogatych i biednych, którym trudno przedostać się na drugą stronę.
  Jimmy Smith Jr. (Eminem) coś o tym wie. Chłopak mieszka w starej przyczepie samochodowej razem z matką i młodszą siostrą. Za dnia ciężko pracuje w fabryce, a nocą włóczy się z kumplami po hip-hopowych klubach, gdzie najlepsi raperzy toczą pojedynki na słowa. Jimmy jest w tym niezły, ale wiedzą to wyłącznie jego przyjaciele. Pewnego razu postanawia pokazać się szerszej publiczności, jednak jego występ kończy się totalną porażką. Mimo to nie przestaje on marzyć o nagraniu własnej płyty...

 • Detroit, 1995 rok. Jimmy Smith Jr. (Eminem) mieszka wraz z matką i siostrzyczką w przyczepie kempingowej. Jego jedyną pasją jest hip-hop, któremu pragnie oddać się bez reszty, dlatego też każdego wieczoru bywa w klubach, gdzie toczą się tzw. pojedynki na rymy. Chłopak pozostaje jednak obarczony problemami matki i jej faceta, a także swoich kumpli. Musi również rozwiązywać własne - zwłaszcza, że była dziewczyna robi z siebie ofiarę, a obecna zdradza go z jego przyjacielem. Do tego dochodzi jeszcze chęć nagrania płyty...

 • Detroit to miasto, w którym ludzie rzadko się śmieją. Przynajmniej ci, którzy żyją na suburbiach, po tej gorszej stronie ulicy nazywanej 8 Milą. W samym centrum pewnie żyje się lepiej, ale nikt z przedmieść o tym nie wie, bo 8 Mili się nie przekracza. Jimmy Smith Jr. (Eminem) mieszka właśnie po tej stronie. Ciężko pracuje, a mimo to ledwie wiąże koniec z końcem. Swój wolny czas spędza w klubach hip-hopowych, gdzie odbywają się tzw. bitwy na rymy. Wielu twierdzi, że chłopak jest w tym dobry, jednak on wciąż szuka w sobie siły, która pozwoli mu się wybić. Tylko czy uda się to młodemu mieszkańcowi Detroit?

 • Detroit, 1995 rok - atrakcyjne marzenia o przemysłowej potędze miasta ustąpiły miejsca ekonomicznej i rasowej segregacji. 8. mila to droga na granicy miasta, która rozdziela część miejską od podmiejskiej, białą od czarnej i lepiej jej nie przekraczać. Dla takich jak Jimmy Smith, Jr. (Eminem) hip-hop to jedyna rzecz, która stoi pomiędzy nim a totalną pustką. Wraz z kolegami zmaga się z szarą codziennością, a wieczory spędza w klubach hip-hopowych, w których najlepsi raperzy walczą ze sobą o prym i szacunek wśród rówieśników. W mało poetyckim świecie Jimmy'ego i jego zespołu Three One Third rymy są jak broń, a słowa mają za zadanie ranić. Zwycięży przecież ten, kto jest najlepszy, najszybszy, najbardziej błyskotliwy. [Universal Pictures]

 • Detroit, rok 1995. B. Rabbit nie ma lekko. Mieszka w przyczepie z nie stroniącą od alkoholu matką, jej kochankiem, (który patrząc na metryki urodzenia mógłby być jej dzieckiem) oraz małą siostrą. Zerwała z nim dziewczyna, praca przy wyrobie karoserii nie jest spełnieniem marzeń. A marzeniem Rabbita jest zostać raperem. Póki, co droga daleka: sromotnie przegrywa bitwę w free-style'u. Na dodatek człowiek, który miał załatwić bohaterowi "Ósmej mili" wejście do studia nagraniowego, skupia się przede wszystkim na nowej sympatii Rabbita. Szansą dla tego ostatniego staje się ponowne wystąpienie we free-style'owej bitwie.

 • Film zaczyna się od świetnego kawałka "Shook Ones". Jimmy Smith, Jr. (Eminem - "Rabbit") przygotowuje się do swojej walki. Rabbit czuje, że jest gotowy wyjść na scenę i zniszczyć każdego. Przychodzi kolej Jimmy'ego, publika go paraliżuje, co sprawi, że Rabbit nie odzywa się ani słowem. Jego kumple wierzą , że następnym razem uda mu się. Rabbit zerwał z dziewczyną, zostawił jej samochód i nie ma gdzie się podziać. Wraca do matki, do przyczepy. Kumpel Rabbita Wink (Eugene Byrd) proponuje mu nagranie dema w studiu. Obiecuje mu, że on będzie następny. Rabbitowi wpada w oko Alex (Brittany Murphy). Future (Mekhi Phifer) nie ufa Winkowi, co prowadzi do wielu kłótni między kumplami. Wszystko się sypie jest coraz gorzej. Problemy spadające na głowę sprawiają, że Jimmy postanawia przyjść do Stodoły i zniszczyć wszystkich.

 • Rok 1995. Detroit - mekka przemysłu motoryzacyjnego to teraz upadłe imperium. Niegdyś zamożna okolica przekształciła się w niebezpieczne rewiry pogrążające się coraz bardziej w biedzie wraz z odpływem "białych osadników". Marzenia o przemysłowej potędze Detroit ustąpiły miejsca ekonomicznej i rasowej segregacji. 8 Mila to droga na granicy miasta, linia rozdzielająca część miejską od podmiejskiej, białą od czarnej - lepiej jej nie przekraczać.
  Słowem-kluczem dla młodych ludzi z niższych sfer Detroit jest przetrwanie, a przetrwanie to hip-hop. Dla takich ludzi, jak Jimmy Smith Jr. (Eminem) muzyka to jedyna rzecz, która może wypełnić otaczającą go totalną pustkę. Pozbawieni zainteresowania rodziców Jimmy i jego kumple tworzą swoją własną rodzinę. Żyją marzeniami o zrobieniu "wielkiego dealu", zmagają się z osobistymi problemami, wykonują bezmyślną nie rozwijającą pracę. Jimmy mówi bez ogródek: "Wszyscy nie mamy grosza przy duszy i mieszkamy z mamusiami". Wieczory spędzają w klubach hip-hopowych, gdzie raperzy walczą ze sobą o prym i szacunek wśród rówieśników.
  Jimmy ma zdolności, które mogą stać się podstawą wygranej. Musi jednak najpierw odnaleźć swój własny głos i przelać swoją złość w muzykę. Zaczyna odkrywać nowe drogi, które pozwolą mu zajść daleko poza dotychczasowe granice, w których nie może i nie chce już dłużej żyć.