Film

Aleksandr Nevskiy

1938 1 godz. 52 min.
7,1 2 848
ocen
7,1 10 2848
2 212
chce zobaczyć
6,6 8
ocen krytyków
{"rate":6.625,"count":8}
{"id":"103928","linkUrl":"/film/Aleksander+Newski-1938-103928","alt":"Aleksander Newski","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/39/28/103928/7580449.2.jpg"}
„Aleksander Newski” wybitnego światowej sławy reżysera Sergieja Eisensteina to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

„Aleksander Newski” wybitnego światowej sławy reżysera Sergieja Eisensteina to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja toczy się w 1242 roku. Fabuła rozpoczyna „Aleksander Newski” wybitnego światowej sławy reżysera Sergieja Eisensteina to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja toczy się w 1242 roku. Fabuła rozpoczyna się w chwili przekroczenia wschodnich granic przez krzyżowców. Mieszkańcy Nowogrodu pod wodzą znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego dzielnie stawiają opór. Dwaj główni bohaterowie to Gawryło Oleksycz i Waśka Busłaj, którzy nota bene są autentycznymi postaciami historycznymi. W filmie na tle wojny, toczy się opowieść o ich miłości do tej samej kobiety, która obiecała swoją rękę temu, kto okaże się lepszy w bitwie. Rusinów z zakonami rycerskimi przedstawiono z drobiazgową skrupulatnością, a kulminacją jest scena bitwy na zamarzniętym jeziorze Pejpus. W połączeniu z niesamowitą muzyką Prokofiewa, wszystko razem robi imponujące wrażenie. Film przez lata nie był emitowany z uwagi na antyniemieckie przesłanki, zdjęcia ukończono bowiem tuż przed podpisaniem paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzieło powróciło triumfalnie na ekrany po zerwaniu radziecko - niemieckiego sojuszu w 1941 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie.

studio
Mosfilm
data produkcji
1938
tytuł oryg.
Aleksandr Nevskiy
inne tytuły
Aleksander Newski Polska
Aleqsandre Neveli (zapis łaciński) ZSRR
Alexandr Něvskij (zapis łaciński) (alternatywna pisownia) ZSRR
Alexander Nevsky USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu kręcono w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
"Aleksander Newski" jako film o zwycięstwie ludowego ruszenia przeciw germańskim najeźdźcom został wycofany z dystrybucji jesienią 1939 roku po zawarciu traktatu Ribentrop - Mołotow. Sytuacja ta utrzymała się do 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowały ZSRR.
Aleksander Newski to postać historyczna. Żył w latach 1220-1263 i był wielkim księciem włodzimierskim. Zasłynął jako zwycięzca w bitwach nad Newą (1240 rok, wtedy pokonał Szwedów) i na jeziorze Pejpus (Czudzkim), gdzie w 1242 roku pokonał wojska Zakonu Kawalerów Mieczowych. Ta ostatnia bitwa została przedstawiona w filmie.
"Aleksander Newski" to kontrowersyjny film, jak większość produkcji mistrza Siergieja Eisensteina. Tworzony był w mrocznych czasach "wielkiej czystki" i w obliczu ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 83%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Klimat genialny, ujęcia niesamowite, teraz to 100 000 komputerów nie potrafi tego oddać! A że propaganda? Wisi mi to, bo znam historię i na mnie to nie działa, poza tym, który kraj nie robi propagandy w filmach?

  17
  • świetny film, wielkie widowisko którego efekt spotęgowała wybitna oprawa muzyczna. czasem aż ciary chodzą po plecach

   2
   • ...oczywiście przymykając je na zawartą propagandę i traktując film w kategorii "fantasy". widowiskowo "ładny" :)

    • okres w czasie WWII, kiedy ZSRR walczył po stronie Koalicji Antyhitlerowskiej

     • prymitywny,to jednak niektóre sceny batalistyczne według mnie lepsze od Krzyżaków Forda,bo tam to tak naprawdę przez większość bitwy pokazywano jedynie padające konie z jeźdżcami, a w przybliżeniu ich kopyta miażdżące leżących. 5/10.