PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=569151}
7,7 46 047
ocen
7,7 10 1 46047
6,1 9
ocen krytyków
Animowana historia Polski
powrót do forum filmu Animowana historia Polski

Czy ktoś zauważył zupełną ich absencję? To jak to - w Polsce w ogóle nie było kobiet, czy co? No ale to jak zwykle - skoncentrowany na banałach, efekciarski film propagandowo-reklamowy dla chłopców wychowanych na grach komputerowych.
Większośc zarzutów już było na forum.. .tylko można własnie dodać że mamy tu wersję historii Polski jako historii polskich chłopców ("naszych"), którzy się naparzają z innymi chłopcami ( "obcymi, tymi złymi"). Ja wiem, że ta produkcja z gruntu jest zupełnym nonsensem, ale przydałyby się jakieś elementarne przemyślenia, jeśli już się coś takiego robi... To w końcu jest skrót, zarys hostorii jakaś jej reprezentacja...

W ogóle to takie kiepskie intro do gry komputerowej. I kto za to płaci? ;) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to jednostka finansowana z publicznych pieniędzy...

Kurcze jak bardzo brakuje obrazow (filmów, komiksów czy gier) które pokazawałyby historie Polski w jakiś sensowny sposób. No ale nie ma co na to liczyć, póki kasa idzie na takie gnioty jak ten film animowany...

ocenił(a) film na 8
Gimli_syn_Gloina

Zapomniałeś o Tadeuszu Kościuszce ? a o Stefanie Batorym ? :/

ocenił(a) film na 8
Kadex

Witam archeologa na forum ;)
A tak na serio, to przeczytaj jeszcze raz mój post, ale ze zrozumieniem. Aż po raz trzeci skopiuję posta z powyższej dyskusji:
"Żebym nie był zrozumiany źle: moja zdanie z "Długo nic" odnosi się do zdania: "Mityczny Lech (?), Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Mikołaj Kopernik... długo nic, nagle Poniatowski, po nim Piłsudski... i tyle."

Zauważ, że to zdanie odnosi się do postaci pojawiających się w samym filmiku, a nie mojej oceny ich wkładu w historię Polski."

jebak_kotlinny

Fakt, dobrze by było, jakby na końcu pokazali Dodę. A najlepiej same jej cycki. Wtedy wszyscy byliby zadowoleni.

ocenił(a) film na 8
kocurr

Ja bym jeszcze dorzuciła Jadwigę.

Poza tym ta animacja - o ile dla nas, Polaków, wszystko jest oczywiste - nie jest aż tak zrozumiała dla obcokrajowców nieznających historii Polski.
Dużo rzeczy (wg mnie bardzo ważnych) zostało pominiętych - jak już w niejednym wątku zapewne dużo osób zauważyło. Boli mnie, że całkowicie pominięto postać JP II, za to na koniec wrzucono gwiazdki Unii na niebie.
Sam pomysł jak i realizacja przypada mi do gustu.
Mam nadzieję, że powstanie w niedługim czasie ulepszona animacja ukazująca historię naszej Ojczyzny, w której nie będzie aż tyle rażących braków, i która będzie zrozumiała również dla osób niewiele mających z historią wspólnego (niektórym Polakom nie wszystkie daty coś mówią <sic!>).

ocenił(a) film na 8
Bris

Przepraszam także za formę/składnię mojej wypowiedzi - wiem, że to nie jest usprawiedliwienie, ale jest już późno. Mam nadzieję, że przynajmniej przekaz zrozumiały ;)

Bris

I może jeszcze Barbarę Sanguszkową. I "beztalencie" Wisławę Szymborską. Były jeszcze: królowa Bona (ale to takie nic, siedziała przy garach, a serial ze Śląską to komunistyczna propaganda). Pola Negri (tylko aktoreczka, kto o niej słyszał?), Izabela z Flemmingów Czartoryska, Helena Modrzejewska, Esterka (taka bardziej mityczna, ale można by było o niej wspomnieć)... A zresztą, voila, jeśli chcecie się przekonać, jak niewiele kobiet było w polskiej historii: http://historia_kobiet.w.interia.pl/his-p1.htm...

littlelotte52996

Nie no, serio? Dałbyś Esterke? Żydowska ku*wa, a co zrobiła dla kraju? Dała dupy Kazimierzowi. I co? Przywileje dla żydów. Bardzo ważna postać, ważniejsza niż Stefan Batory czy Jan Karol Chodkiewicz.

Borys1900

"Żydowska ku*wa, a co zrobiła dla kraju? Dała dupy Kazimierzowi. I co? Przywileje dla żydów. Bardzo ważna postać, ważniejsza niż Stefan Batory czy Jan Karol Chodkiewicz."

Tak bardzo nieistotna, że aż przyczyniła się do renomy RON jako "kraju bez stosów" i z mityczną tolerancją.

littlelotte52996

Więc jest bardzo ważną kobietą, nieistotne jest, że dawała dupy?

jebak_kotlinny

To może dla wszystkich niezadowolonych na kolejne expo zostanie stworzony zwyczajny pokaz slajdów z wizerunkami tysięcy polskich zasłużonych?

jebak_kotlinny

czemu bez kobiet. tam w tle w tłumie pare razy sie jakieś przewinęły.

ocenił(a) film na 8
jebak_kotlinny

Normalnie nie wierzę. Jak kur wa w filmie 8 minutowym można pokazać WSZYSTKO, tzn CAŁĄ HISTORIĘ 1000LETNIEGO PAŃSTWA? Część rzeczy należało po prostu pominąć. Przypominam, że film powstał specjalnie na EXPO 2010 w Szanghaju i chodziło o to, aby przedstawić Chińczykom najważniejsze wydarzenia bardzo obszernej historii Polski, a skoro kobiety nie miały wkładu w najważniejsze wydarzenia, to zostały pomijane. Jak na początku przeczytałem ten główny post to pomyślałem podobnie jak kolega o Marii Curie-Skłodowskiej, ale potem przyszła i królowa Jadwiga. Potem, po przeczytaniu postów innych użytkowników Emilia Plater, królowa Bona. Ale jak należało je przedstawić, aby cała treść filmu była ogólna, spójna i zainteresowała przeciętnego chińskiego odbiorcę, który wybrał się do akurat do naszego pawilonu? Po co "ci górnicy historii" drążyć temat, skoro widać to wszystko jak na dłoni?

Elżbieta Łokietkówna - króla Łokietka nie pokazali, ale żonę to jednak powinni. Brawo gościu. :l

Kpt. Emilia Plater. Jeżeli lubicie się bawić w symbole to proszę bardzo. W ciągu 8 minut moglibyśmy przedstawić wszystkich oficerów powstania listopadowego.

Nie chcę umniejszać zasług kobiet, ale jak ktoś wcześniej wspomniał - Polską rządzili głównie mężczyźni, w wojsku byli głównie mężczyźni, w nauce - praktycznie sami mężczyźni.

ABY WSZYSTKIM FEMINISTKOM Z KRWI I KOŚCI ZADOŚĆUCZYNIĆ PROPONUJĘ ZROBIENIE FILMU O ROLI KOBIET, jednak zastrzegam, że mają to być równie ważne wydarzenia (podobnie jak z filmem na expo) i film ma być powyżej dwóch minut.

Nie twierdzę, że nie mamy być kobietom wdzięczni, bo są naprawdę dla nas bardzo ważne. Jednak trzeba powiedzieć głośno, prosto i wprost: w przeszłości kobiety nie miały za dużo do powiedzenia jeśli chodzi o ważne kwestie w państwie. Przykre (również dla mnie), ale prawdziwe

ocenił(a) film na 8
adriangtx

Elżbieta Łokietkówna nie była żoną, tylko córką Łokietka i odegrała swego czasu dość znaczącą rolę. Tak gwoli ścisłości.

ocenił(a) film na 9
jebak_kotlinny

Po pierwsze: Bardzo wykwinty nick.

Po drugie: Jest to animacja PATRIOTYCZNA. Pokazuje historię Polski biorąc pod uwagę ogół i najważniejsze dla niej wydarzenia. To, że kobiety w tych najważniejszych wydarzeniach nie uczestniczyły ( babka Danuta nie świrowała z klingą pod Gunwaldem ).

Po trzecie: Ta animacja jest ogólnoświatowa. Była wyświetlana w Chinach i zapewne jest znana w wielu innych krajach. Ciekawe, co by sobie pomyślał Japończyk który widzi rozrost państwa od zera, chrystianizację, wyprawę na Ruś i nagle wyskakuje Zofija z widłami i gnuoi przerzuca przez lewe ramię. Prawda, były takie Kobiety jak Jadwiga ale to mężczyźni walczyli w bitwach, oni byli panami gospodarstw i to oni walczyli w partyzantce. Po prostu świat mężczyzn, i nijak to sie nie ima z kobietami.

Po 4: Kto za to zapłaci? Wiadomka, że podatnicy. Ale wolę, aby moja kasa z podatków była inwestowana w takie animacje wysokiego poziomu, które pokazują jakiśtam poziom na arenie międzynarodowej niż na projekty budowli autostrad, które niedość że po dwóch latach użytku są do niczego, a niektóre z nich kończą się na planach ( a płacimy przecież za budowę!) i ktoś grubo ładuje sobie kieszeń.

I na ostatek dodam, że przepraszam za powtarzanie, ale nie przeczytałem wszystkich postów. Każdy może mieć swoje zdanie ale jeśli ktoś nazywa wybitną animację gniotem, no to powinien najpierw spróbować stworzyć samemu jakąkolwiek animację 3D przez 2 dni w zamknięciu, a potem dostałby kartkę z długopisem i napisałby co sądzi o dziele Bagińskiego.

jebak_kotlinny

W 7:10 płeć piękna zasuwa na traktorze
http://polowki.pl/wp-content/uploads//2010/03/Dzie%C5%84-Kobiet-PRL.jpg

jebak_kotlinny

Patriarchalna kultura była nie tylko w Polsce.

jebak_kotlinny

mogli dać Świętosławę, bo wielką postacią była, ale mało kto wie kim była :/
zgoda Jadwiga i Maria Skłodowska-Curie powinny się znaleźć. i Hanna Suchocka, bo to JEDYNA pani premier Polski !!!
Może jeszcze Dobrawa obok Mieszka I, Bona Sforza obok Zygmunta Starego i Marysieńkę obok Sobieskiego.
tu macie sławne Polki :P
http://historia_kobiet.w.interia.pl/his-p1.htm

ocenił(a) film na 9
jebak_kotlinny

aj ... trudny temat , ale mi też kobiet brakowało :/

ocenił(a) film na 6
jebak_kotlinny

A dlaczego nie było murzynów? Czy w Polsce przed Olisadebem nigdy nie było murzynów? I na pewno nie uwierze, że malowali paznokcie węglem w czasie gdy biali zdobywali, budowali i walczyli! :O

ocenił(a) film na 7
jebak_kotlinny

ano.....z kilku ustępów pamiętników i poradników zagranicznych dyplomatów z XVI, XVII i XVIII wieku powtarza się porada typu - "chcesz coś załatwić do końca - załatwiaj to z kobietami, nigdy nie pomijaj kobiet w negocjacjach nieoficjalnych" itp...

z postaci historycznych jest cała masa dość decyzyjnych kobiet, np Dobrawa, Kinga, matka i żona Bolesława Wstydliwego (prowadziły politykę za niego), metresy Jagiełły miały wpływ na politykę, tak samo metresy Kazimierza Wielkiego z tajemniczą Esterą na czele.

fantastyczną królową była Bona Sforza - była gospodarzem z prawdziwego zdarzenia i rozwijała gospodarczo ziemie królewskie, była też świetnym politykiem - w końcu pochodziła z Italii, a tam kobiety były ostrymi graczami politycznymi. W Polsce odsuwano ją ciągle, i raczej na szkodę Polski - gdyż potraktowana wyjątkowo źle wpadła w sumy neapolitańskie i inne afery....

XVI wiek i później też obfituje w kobiety - są na tyle silne i ważne, na ile pozwalała kultura, niemniej dzięki nim dyplomacja i gospodarka Polska zazwyczaj zyskiwała, o ile rozumnej żonie udawało się wygrać walkę o wpływy z papistami - którzy zawsze pchali Polskę w różne szkodliwe dla nas konflikty (Watykan w 9 przypadkach na 10 był wrogiem Polski).

ocenił(a) film na 6
jebak_kotlinny

Ja czekałam na Marie Skłodowską od momentu w którym pokazali Kopernika...
brakuje mi tez ciut Wałęsy ale on jest off topic.

ocenił(a) film na 4
jebak_kotlinny

do garów kobieto ;)

ocenił(a) film na 7
jebak_kotlinny

Jak to bez kobiet??? Przecież była traktorzystka.

jebak_kotlinny

Skandal !!!! Nie było żadnego murzyna ;) ....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones