PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=638081}
6,5 16 979
ocen
6,5 10 1 16979
5,3 9
ocen krytyków
Baczyński
powrót do forum filmu Baczyński

Plusy? Minusy? 

ocenił(a) film na 3

Może czas założyć nieco bardziej ogólny temat, a nie każda opinia w osobnym ;)

Po genialnym zwiastunie miałam wobec tego filmu spore oczekiwania, które niestety się nie spełniły. Ujęłabym to tak - osoba odpowiedzialna za zdjęcia zasłużyła na Oskara (promień słońca w scenie śmierci, zwłaszcza ten maleńki punkcik na karku!), natomiast scenarzyście nie zapłacono, więc scenariusza nie było. Nie dało się za bardzo wczuć w film, w którym główni bohaterowie jedynie przemykają, poganiani przez współczesnych studentów z wadą wymowy i ludzi, którzy dziś są już bardzo starzy. To znaczy - fajnie, że udało się jeszcze z nimi pogadać, utrwalić to - ale to materiał telewizyjny, a nie do kina. Nie wspominając o sztywnych wypowiedziach "gdyby dziś wybuchło powstanie" - wszyscy chyba mieliśmy to w liceum, albo i w gimnazjum, a bez powstania to i tak tylko suche słowa. Po co z tym do kina?

Najbardziej chyba boli, że w tym filmie poruszono kilkanaście wątków, które, rozwinięte, wystarczyłyby na świetną fabułę - chociażby stosunki Baczyńskiego z kolegami z oddziału, którym kazano trzymać go daleko od wszystkiego, co nie było pisaniem wierszy, stosunki pomiędzy Basią, Krzysztofem i matką Krzysztofa, znajomość z Iwaszkiewiczem czy Gajcym... Naprawdę, szkoda niewykorzystanego potencjału.

ocenił(a) film na 3
LiannaMadej

Touche :). Mogę się podpisać pod każdym słowem, przynajmniej tymi negatywnymi. Zdjęcia mnie tak nie zachwyciły, ale rzeczywiście są najlepszym elementem filmu.

kamilcis

Też się podpisuję. Plakat ostrzega, czy też informuje (co kto woli:)) - film poetycko biograficzny. Więc ja się pytam, gdzie ta biografia, gdzie ta poezja? Ta ostatnia recytacja całkiem w porządku, nie padłabym na kolana, lecz też nie wyrywałabym sobie włosów z głowy (co w przypadku niektórych współczesnych interpretacji ukazanych na filmie wcale nie byłoby takie nierealne). Zaś biografia nieco... powierzchowna? Coś tam jest, jednak więcej całkiem ciekawych wątków zostało urwanych. Przynajmniej niewątpliwą zaletą dla mnie jest taki brak gloryfikowania Baczyńskiego. Muzyka zaś... przeciętna. Ogólnie moim zdaniem średnio Czesław pasuje do śpiewania poezji Baczyńskiego, dużo bardziej lubię "Powstanie Warszawskie" Lao Che, nawet "Godzina W" pojawiła się na końcu, choć z tymi delikatnymi, pięknymi zdjęć utwór mógł trochę kontrastować:D.

Mimo tego - salę opuściłam z uśmiechem na twarzy, że jednak coś o Baczyńskim powstało i jest warte obejrzenia. Na pewno nic nowego, nic odkrywczego dla fanów poety, tak jak wspominałam na początku osobiście czuję niedosyt z powodu tej powierzchowności, jednak gdybym trafiła do kina przypadkowo z pewnością wyszłabym zainteresowana życiorysem tego pana.

PS. te wypowiedzi "co byłoby gdyby" trochę mnie wręcz rozbawiły:D.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones