PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103878}

Ballada o żołnierzu

Ballada o soldate
7,6 2 550
ocen
7,6 10 1 2550
8,2 6
ocen krytyków
Ballada o żołnierzu
powrót do forum filmu Ballada o żołnierzu

Nie podobal mi sie ten film. Wszystko w nim falszywe.
Glowny bohater, to niby prosty wiejski zolnierz choc wyglad ma inteligencki a nie chlopski. Jest przystojny, mowi tez jakkby skonczyl co najmniej srednia szkole z matura.

Jego dowodca, general i caly korpus oficerski to wprost do rany przyloz swaty. Nasz bohater mowi im ze ustrzelil dwa czolgi, ale zrobil to ze strachu a oni wspanialomyslnie zamiast pod sciane na rozwalke daja mu 6 dni urlopu by mogl odwiedzic matke.

Podroz to w zasadzie sielanka i pelna idylla. NKWD w tym filmie nie ma, przemieszczac mozna sie bez zadnych ograniczen. W ogole wszyscy wokolo to same przyjazne swaty.

Oczywiscie trafia tez na dziewczyne. Ta istotnie prezentuje typowy sowiecki typ urody. Mala, krepa, ale za to z pieknym warkoczem za plecy. Nic dziwnego ze nasz przystojniak jej sie spodobal, choc nie od razu. Na poczatku sadzi ze jak na prawdziwego wojaka przystalo zgwalci ja jak to mieli w zwyczaju niewyksztalceni przedstawiciele wsi w Armii Czerwonej. Juz woli wyskoczyc z pedzacego pociagu, ale .... glowny bohater zupelnie niczym panicz jakis nad wyraz nieczuly na jej skromne wdzieki sie okazuje.

Jak juz trafi nasz podroznik na kogos podlego to zaraz pojawi sie ktos b. dobry, aby zatrzec zle wrazenie.

Na zakonczenie to nawet daje sie zlapac wojskowego stopa i bez problemu spotka sie ze swoja matka, przy okazji rozczulajac cala wies i kolejna zakochana w nim kolezanke z podworka.

Falszywy obraz o falszywym bohaterze. Zdecydwanie wole Cichy Don czy doskonalego Komisarza z tamtego b. dobrego dla kina radzickiego okresu.

ocenił(a) film na 7
torgm

taaaaaaaak.. propaganda w 100 %! ja go lubię ze względu na sentyment - oglądałam ostatnio jako małe dziecko..

torgm

Myślę, że wiele osób podziękuje Ci za to, że całą fabułę zdradziłeś. Mnie to nie przeszkadza, bo film już widziałem, ale dopiero co czytałem pretensje z tego powodu w innym temacie.

Co do tego, że to film propagandowy, to tak bym tego nie ujął. Ale mniejsza o to. Rzeczywiście, nie miał takich problemów z emisją, jak wspomniany przez Ciebie "Komisarz".

A to, że na dziewczynę z pociągu zbyt ochoczo nie spoglądał, też mnie zastanowiło - wszak to krasiwaja diewoczka!

torgm

A tu nie o brak NKWD chodzi i nie o wierność historii.

ocenił(a) film na 9
torgm

To już prosty, wiejski żołnierz nie może być przystojny ?

Nie wiem czego ty oczekiwałeś po radzieckiej "balladzie".

ocenił(a) film na 10
torgm

A czego wymagałeś od melodramatu pt. "Ballada o żołnierzu"?
Realistycznego obrazu hołoty (przynajmniej w jakiejś części) z Armii Czerwonej gwałcącej i mordującej wszystko co się da, palącej co się da i niszczącej co się da, zawszonej i gonionej przez NKWD?

Ten film to jest M E L O D R A M A T, film o uczuciach matki do syna, o tej rosyjskiej, słowiańskiej duszy, film o potrzebie zobaczenia się z matką, o zauroczeniu (miłości), które przez wojnę nie mogło się rozwinąć, i które przez wojnę zostało zniszczone.
Ten film to układanka historii, które mogły się dziać wówczas i na froncie wschodnim i zachodnim, bo zauroczenia odczuwamy wszyscy tak samo nieważne czy jesteśmy Polakami, Rosjanami, Niemcami czy Anglikami, i nas wszystkich matki równie mocno kochają, i potrzebują naszej obecności, a jak potrzebowały tego wówczas- ciężko to sobie wyobrazić. Tak samo jak i bólu po stracie.

Co do tych historii to jako student i entuzjasta historii doskonale je znam, i z podręczników i opracowań i z pierwszej ręki (bezpośrednio)- powiem Ci, że kanalie były wszędzie, tak jak i dzisiaj, gdybyśmy my czy Anglicy byli tacy święci i doskonali to by nie było u nas mordów, oszustw i gwałtów, a gdyby Rosjanie wszyscy byli kanaliami to byśmy nie mogli mówić o rosyjskiej duszy, o Okudżawie i innych.

Nie wiem, mam nadzieje, że po 3 latach już to zrozumiałeś i potrafisz to wszystko mimo wszystko przeskoczyć, i oglądać ten film głównie sercem, duszą, a nie rozumem, bo znajdź mi melodramat, który nie jest kiczowaty.

Co do historii to moja bliska znajoma miała przede wszystkim dwa doświadczenia z Rosjanami:
1) Weszli, zabrali wszystko (sprzety, meble, jedzenie, ubrania) zostawili tylko książki bo ani na tym siedzieć, ani to jeść, ani nic.
2) Jakiś czas po tym przybyła druga grupa, która przyniosła ze sobą jedzenie, zorganizowała parę sprzętów, i spędzili wszyscy wieczór i noc, jedząc i grając w Piotrusia.

Podobnie było w mojej rodzinie, jedna grupa zagwałciła na śmierć małe dzieci sąsiadów, druga spędziła dwa dni w okolicy by chronić przed rabunkami. Wojna obnaża wszystko, bo wojna daje bezkarność.

ocenił(a) film na 10
spiwi

Pozdrawiam (po przeczytaniu powyższej wypowiedzi).

torgm

madrosci gimbusa. kota ci tez zgwalcila armia czerwona? a moze wolalbys mowic danke zamiast dziekuje?

ocenił(a) film na 6
kotbury

Ruscy i Niemcy razem na Polskę najechali, Ruscy do 89 Polskę okupowali, mówiłeś spasiba zamiast danie, a w 2023 niektórzy mówią danie za unijne pieniądze

ocenił(a) film na 6
dubbelvla

***Danke klawiatura sama zmienia wyrazy na "lepsze" durna technologia

ocenił(a) film na 6
torgm

Dobry opis i Dobrze ogląda się tą propagandę

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones