PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4063}
8,0 19 856
ocen
8,0 10 1 19856
8,7 23
oceny krytyków
Barry Lyndon
powrót do forum filmu Barry Lyndon

Perfekcyjne zdjęcia

ocenił(a) film na 9

Mnóstwo kadrów z tego filmu mogło by zdobić ściany jako wspaniałe obrazy. Wzruszyłem się podczas sceny pokazującej ostatnie chwile życia synka Barryego.
Na pewno jeden z najlepszych filmów jakie widziałem, który trochę, dzięki narratorowi i tym właśnie wspaniałym ujęciom, przypomina mi bardziej książkę z przykuwającymi uwagę ilustracjami lub po prostu przedstawienie teatralne z doskonałą inscenizacją,

użytkownik usunięty
Mbajgr

To samo chciałem napisać, zdjęcia po prostu doskonałe.

ocenił(a) film na 9
Mbajgr

I te cudowne odjazdy kamery <3

ocenił(a) film na 9
brutus35

Film nakręcono dzięki współpracy Kubricka z NASA (nie żartuję), stąd kamery z potężnym zoomem optycznym i dość intrygującą charakterystyką obrazu. Sceny ze świecami to właśnie pokaz możliwości technologii z NASA - bez niej trzeba by z tego zrezygnować lub znacznie ograniczyć ze względu na fakt, że poza świecami wiele nie byłoby widać (jedynie zarysy figur i twarzy).

senbonzakura

Powiązane z NASA były tylko obiektywy, ale to nie oni je wyprodukowali, tylko Zeiss na zamówienie NASA. Pozostały one zbędne po misjach Apollo. Jeśli chodzi o kąt widzenia, to raczej standardowe obiektywy (50mm), a nie jakieś potężne "zoomy". Użyte kamery to archaiczne już wtedy Mitchell BNC, używane w latach '30, które Kubrick załatwił z magazynów którejś wytwórni po znajomości. Jednak były one kluczowe, ponieważ te Zeissy bardzo głęboko wchodziły w korpus kamery i nie pasowały to żadnej wtenczas współczesnej. Ten Mitchell to ogromne bydle, więc po drobnych przeróbkach udało się wepchnąć w niego owe szkła.

ocenił(a) film na 9
oimen

Jeżeli chodzi o wymionie przez Was obiektywy, to miały one przysłonę 0.7; dlatego nie potrzeba sztucznego oświetlenia przy zdjęciach ze świecami i wszystko wygląda tak miękko i naturalnie:)

ocenił(a) film na 8
Mbajgr

Ale jak się pisze o końcówce filmu, to warto oznaczyć SPOILER

ocenił(a) film na 6
Mbajgr

Szkoda,że to samo można powiedzieć o np. Zjawie, a i tak filmy Kubricka będzie głębszy, lepszy i poruszający ważniejsze tematy.

ocenił(a) film na 9
katedra

Rzeczywiście lepiej nie porównywać, bo Zjawa, to bardzo dobry film, ale takiego porównania nie przetrwa :)

ocenił(a) film na 5
Mbajgr

Twoim subiektywnym zdaniem i pewnie subiektywnym zdaniem większości osób, które się tutaj wypowiedziały. Więcej osób, tj. społeczność filmwebu, uważa jednak inaczej: https://www.filmweb.pl/ranking/role/film/cinematographer
Zjawa 1 a Barry Lyndon 75 miejsce w rankingu zdjęć.
Mi bliżej do ogółu filmwebowiczów. Oglądając Zjawę miałem ciągle szczękę na podłodze (chyba pierwszy raz doświadczyłem zachwytu obrazem przez cały film) a oglądając Barry Lyndon szczęka pozostała na swoim miejscu - w moim subiektywnym odczuciu zdjęcia są przeciętne, jak również cały film.

ocenił(a) film na 10
Mbajgr

Te malownicze kadry są tutaj fenomenalne, praktycznie każdy bez zastanowienia zasługuje na miano dzieła sztuki...

ocenił(a) film na 10
Mbajgr

Zgadzam się, ta scena jest najbardziej poruszająca. Ciekawostką są kulisy jej kręcenia, o których O'Neil opowiadał w jednym z wywiadów. Okoliczności były dalekie od powagi sytuacji (małpy). Polecam obejrzeć :)

ocenił(a) film na 9
Mbajgr

Zachwyciło mnie te miejsce, w którym Barry pojedynkuje się z kapitanem (na początku filmu).

ocenił(a) film na 7
Mbajgr

Zgadzam się.Jednak świetne zdjęcia i scenografia potrafią znacznie podnieść jakość filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones