Film

1988 2 godz. 41 min.
7,5 2 507
ocen
7,5 10 2507
5 332
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"4197","linkUrl":"/film/Bird-1988-4197","alt":"Bird","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/41/97/4197/7468622.2.jpg"}
Saksofonista Charlie zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem oraz karierą wskutek uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy dźwięk w roku 1989 dla Les Fresholtz, Rick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton Złoty Glob Najlepszy reżyser w roku 1989 dla Clint Eastwood Złota Palma Najlepszy aktor w roku 1988 dla Forest Whitaker
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Film opisuje życie i twórczość Charliego "Birda" Parkera, saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki zrewolucjonizowało i odmieniło tę dziedzinę sztuki. Zaczął grać w wieku 18 lat, gdy przyjechał do Nowego Jorku. W roku 1944 spotkał się i rozpoczął współpracę z nastoletnim trębaczem Milesem Davisem. Mieszane rasowoFilm opisuje życie i twórczość Charliego "Birda" Parkera, saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki zrewolucjonizowało i odmieniło tę dziedzinę sztuki. Zaczął grać w wieku 18 lat, gdy przyjechał do Nowego Jorku. W roku 1944 spotkał się i rozpoczął współpracę z nastoletnim trębaczem Milesem Davisem. Mieszane rasowo małżeństwo Parkera (Forest Whitaker) z Chan Parker (Diane Venora) miało istotny wpływ na stosunki społeczne. Sława, pieniądze i nieustanne trasy koncertowe spowodowały, że "Bird" stracił kontrolę nad przyjmowanymi narkotykami, alkoholem i jedzeniem.

boxoffice
$2 181 286 w USA
budżet
$9 000 000
studio
Malpaso Company, The / Warner Bros.
data produkcji
1988
tytuł oryg.
Bird
inne tytuły
Yardbird Suite (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Film kręcono w Kansas City (Missouri) oraz w Burbank, Sacramento i Stockton (Kalifornia), USA.
Żona Charliego Parkera, Chan Richardson, na której wspomnieniach bazuje scenariusz, dała Clintowi Eastwoodowi kolekcję nigdy niepublikowanych nagrań Parkera. Trzymała je w skrytce bankowej.
Kiedy Charlie Parker idzie do domu Dizzy'ego Gillespie w środku nocy i prosi go o zapisanie melodii jest rok 1953. Ta melodia to "Now's the time", w rzeczywistości została napisana i nagrana w 1949 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Birdland w każdym mieście

  Caligula ocenił(a) film na 7

  Eastwood zabiera się za biografię jednego ze swych muzycznych idoli, Charliego Parkera. Temat wykorzystany praktycznie do cna, a jednak obiecywałem sobie po tej pozycji nieco więcej - większych zarzutów nie mam, bo i aktorsko, i realizacyjnie rzecz stoi na wysokim poziomie, a jednak żeby mnie ... więcej

 • Dlaczego?!

  8art

  Dlaczego wciąż nazywacie Bird'a trębaczem?!!! To samo jest na okładce DVD -przeceiż każdy winien wiedzieć (powinni uczyć tego na muzyce w podstawówce, że grał na alcie - saksofonie altowym (zazwyczaj na Selmerze, co mnie wcale nie dziwi;)Trębaczem, z którym go mylicie jest oczywiście Dizzy Gillespie. A co ... więcej

  2
  5
  • Eastwood

   użytkownik usunięty

   Świetny aktor, reżyser. A ten film to hołd.Wbrew temu co myśli większość ludzi, żywot artysty nie jest lekki, raz ciemno raz jasno, takie życie.

   2
   • GDZIE?

    MakaveliilevakaM ocenił(a) film na 8

    Orientuje się ktoś, gdzie można online obejrzeć ten film ?

   • Filmy o Jazzie lub z Jazzem w tle.

    Pan___Kracy ocenił(a) film na 8

    Wpisujcie swoje ulubine. Ja uwielbiam "New Orleans" i "Około Północy"