Clint Eastwood 

Clinton Eastwood Jr.

8,9
70 516 ocen gry aktorskiej
Clint Eastwood
Clint Eastwood planował robić karierę sportową. Pasjonowała go lekkoatletyka, a aktorstwo traktował jako pracę dorywczą. Było tak do roku 1958, kiedy został zaangażowany jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu "Rawhide". Przyniosła mu ona sporą popularność a swoim oszczędnym sposobem gry aktorskiej zwrócił na siebie uwagę włoskiego reżysera Sergio Leone. Ten zaproponował Clintowi rolę rewolwerowca w filmie "Za garść dolarów". Warto wiedzieć, że w owym czasie gatunek "spaghetti westernu", to znaczy filmu opowiadającego o Dzikim Zachodzie, ale zrobionego za niewielkie pieniądze przez włoskich twórców, był bardzo popularny. W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach w reżyserii Leone i stał się znany na całym świecie. Po powrocie do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach. W 1971 roku wcielił się w postać Harry'ego Callahana, znanego bardziej jako "Brudny Harry", która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden. Później jeszcze cztery razy robił filmy opowiadające o przygodach inspektora.

W tym samym roku Eastwood zadebiutował jako reżyser i w tym momencie oprócz kariery aktorskiej kontynuował również karierę reżyserską. W obu dziedzinach miał duże sukcesy. W 1993 roku za film "Bez przebaczenia" otrzymał dwa Oscary, dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

Życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 roku został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Clint Eastwood cały czas nas zaskakuje. Po osiągnięciu sukcesów jako aktor i reżyser zajął się komponowaniem muzyki, czego ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Co się wydarzyło w Madison County".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 maja 1930

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 193 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 33 inne nagrody i 71 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Maggie Johnson (19.12.1953 - 14.05.1984, rozwód), 2 dzieci: Kyle (ur. 19.05.1968) i Alison (ur. 22.05.1972); 2. Dina Ruiz (31.03.1996 - 22.12.2014, rozwód), córka Morgan (ur. 12.12.1996)
Początkowo rozważano jego osobę w roli Jamesa Bonda w filmie "Żyj i pozwól umrzeć", jednak później stwierdzono, że jest zbyt brutalny jak na agenta 007, którego ostatecznie zagrał Roger Moore.
W 1967 roku założył wytwórnię filmową Malpaso Productions.
Miał zagrać czarny charakter Dwie Twarze w telewizyjnym "Batmanie", ale został odwołany jeszcze przed rozpoczęciem projektu, gdyż producenci uznali tę postać za zbyt przerażającą dla dzieci.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych