Clint Eastwood 

Clinton Eastwood Jr.

8,9
74 096 ocen gry aktorskiej
Clint Eastwood
Clint Eastwood planował robić karierę sportową. Pasjonowała go lekkoatletyka, a aktorstwo traktował jako pracę dorywczą. Było tak do roku 1958, kiedy został zaangażowany jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu "Rawhide". Przyniosła mu ona sporą popularność a swoim oszczędnym sposobem gry aktorskiej zwrócił na siebie uwagę włoskiego reżysera Sergio Leone. Ten zaproponował Clintowi rolę rewolwerowca w filmie "Za garść dolarów". Warto wiedzieć, że w owym czasie gatunek "spaghetti westernu", to znaczy filmu opowiadającego o Dzikim Zachodzie, ale zrobionego za niewielkie pieniądze przez włoskich twórców, był bardzo popularny. W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach w reżyserii Leone i stał się znany na całym świecie. Po powrocie do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach. W 1971 roku wcielił się w postać Harry'ego Callahana, znanego bardziej jako "Brudny Harry", która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden. Później jeszcze cztery razy robił filmy opowiadające o przygodach inspektora.

W tym samym roku Eastwood zadebiutował jako reżyser i w tym momencie oprócz kariery aktorskiej kontynuował również karierę reżyserską. W obu dziedzinach miał duże sukcesy. W 1993 roku za film "Bez przebaczenia" otrzymał dwa Oscary, dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

Życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 roku został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Clint Eastwood cały czas nas zaskakuje. Po osiągnięciu sukcesów jako aktor i reżyser zajął się komponowaniem muzyki, czego ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Co się wydarzyło w Madison County".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 maja 1930

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 193 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 33 inne nagrody oraz 71 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Maggie Johnson (19.12.1953 - 14.05.1984, rozwód), 2 dzieci: Kyle (ur. 19.05.1968) i Alison (ur. 22.05.1972); 2. Dina Ruiz (31.03.1996 - 22.12.2014, rozwód), córka Morgan (ur. 12.12.1996)
Początkowo rozważano jego osobę w roli Jamesa Bonda w filmie "Żyj i pozwól umrzeć", jednak później stwierdzono, że jest zbyt brutalny jak na agenta 007, którego ostatecznie zagrał Roger Moore.
W 1967 roku założył wytwórnię filmową Malpaso Productions.
Miał zagrać czarny charakter Dwie Twarze w telewizyjnym "Batmanie", ale został odwołany jeszcze przed rozpoczęciem projektu, gdyż producenci uznali tę postać za zbyt przerażającą dla dzieci.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

to powiedział nie to co jakieś pseudogwiazdeczki : dziękuję temu, tamtemu, itp.. i wymieniają całą ekipę filmową.
Clint powiedział krótko i po męsku - Dziękuję - i poszedł...ku zdziwieniu publiczności...i to jest prawdziwy facet !!!

IKONA KINA.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów wszech czasów...
Jeśli ktoś z żyjących aktorów się z nim może równać, to tylko DeNiro i Al Pacino... Ale i oni nie są tak uniwersalni, bo reżyserią się nie zajmują :)))

100 lat, Panie Eastwood!

Wasze top 5 Clinta?
u mnie:
-Wzgórze rozdartych serc
-Złoto dla zuchwałych
-Dobry, zły brzydki
-Bez przebaczenia
-Brudny Harry
, a tak szczerze to jeszcze przynajmniej z 10 filmów na tych samych miejscach

Jest Clint, jest Gibson, potem długo długo nikt i dopiero cała reszta. Dziś kończy 89 lat Mistrz i ostatnia tak wielkiego formatu żywa legenda kina. Legendy, po odejściu której jestem przekonany, zostanie wielka pustka, jakiej długo nikt nie zastąpi. Póki jest z nami niech się trzyma się w dobrej jak zawsze kondycji....

więcej

Stoo lat i więcej

użytkownik usunięty

Panie Eastwood, niech żyje pan sto, a nawet więcej lat, a to 14, jak na razie miejsce, to według mnie kpina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones