PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34303}
7,5 1 370
ocen
7,5 10 1 1370
7,5 4
oceny krytyków
Boccaccio '70
powrót do forum filmu Boccaccio '70

Film składa się z trzech aktów - każdy wyreżyserowany przez inną znakomitość. Akt 1: dzieło Felliniego. Akt 2: Viscontiego. Akt 3: wyreżyserował de Sica.
Fellini jak zwykle wspaniały - pokazuje podwójną moralność dr. Antonio: głośno protestuje przeciwko rozluźniającym się obyczajom, w tym przeciw reklamom z pięknymi kobietami. Jednocześnie gdy jest sam ze sobą delektuje się myślami o reklamującej "picie mleka" Anicie Ekberg. W końcu tłumione potrzeby doprowadzają do obsesji na jej punkcie i choroby psychicznej.
Opowieść Viscontiego nie przypadła mi do gustu, mimo ciekawego konceptu - zdradzana żona włoskiego hrabiego decyduje się pójść do pracy. Nie widząc się w roli sekretarki czy sklepowej uznaje, że najlepiej zarobi jako prostytutka. W końcu mąż przepuścił na nie fortunę. Nie pozwala więc mężowi zbliżyć się do siebie do czasu, aż zapłaci jej za sex 400 000 lirów.
Vittorio de Sica nakręcił jędrną nowelkę o napięciu między pieniądzem a uczuciem. Zmysłowa Zoe (Sophia Loren) uczestniczy w naciąganym procederze "loterii", w której jest główną nagrodą. Chętnych nie brakuje, bilety zeszły - szczęśliwym zwycięzcą okazał się kościelny. Nie jest zbyt rozgarnięty i wprawiony w łóżkowych bojach stąd kompanii próbują odkupić od niego szczęśliwy kupon. Niestety, bez skutku. Jednak gdy ma dojść do konsumcji wygranej, Zoe oddaje pieniądze Cuspetowi (zwycięzcy). Jest bezradny jak dziecko, zbyt brzydki i nieśmiały, tym bardziej, że w jej sercu już zamieszkał młody i apetyczny Gaetano. Kościelny jednak i tak wyszedł na swoje, bo chwalić się wolno!

ocenił(a) film na 9
kosmiczny

Oglądałam wlasciwie ten sam film, i okazuje się że w jego skład wchodzą nie 3 ale 4 nowele, w troszke innym porządku; rozpoczyna De Sica z Sophią Loren a kończy Monicelli o którym w ogóle nie wspomniałeś/łaś.Jak to jest?Na wikipedii o tym nie napisali?Pzdr

użytkownik usunięty
fanfan_2

Z kolei ja oglądałem wersję, którą rozpoczyna Monicelli, a kończy De Sica. W każdym razie najbardziej przypadła mi do gustu nowela Felliniego i właśnie ostatnia (czwarta) De Sica.

ocenił(a) film na 8
fanfan_2

To z tego powodu, że film funkcjonuje w obiegu w kilku wersjach. Widziałem juz wersję dwunowelową (tylko de Sica i Fellini - kopia Filmoteki Narodowej, nie wykluczam, że jedna z kilku) i trójnowelową (telewizja i dvd). O czteronowelowej tylko czytałem i słyszałem. A ciekaw jestem tej noweli Monicelliego. Zastanawia mnie tylko zmiana kolejności w różnych wersjach - ktoś ma jakies pomysły?

Bedrich

Nikt:) Każdy urządza swoje mieszkanie po swojemu;) Film odważnie niemoralny, był ocenzurowany nawet we Włoszech. Może to kolejne klony łaskawej cenzury;)?

ocenił(a) film na 6
babella

Dziś jest na Tv-Kultura i zaczyna się od najmniej znanej noweli Monicelliego. Jednak z tym erotyzmem :)) to trochę przesada. Film idzie raczej w stronę obyczajówki z odrobiną komizmu (przynajmniej ta pierwsza część).

ocenił(a) film na 6
srick.pl

P.S.
Przyznam się, że po dwóch pierwszych nowelach byłem trochę zawiedziony. Monicelli stworzył typowo obyczajowy film. Fellini zaś nieco przewrotny i śmieszny, i co trzeba podkreślić w takim typowym dla siebie stylu (za którym nie przepadam). Dla mnie więc ten film zaczął przedstawiać się ciekawie dopiero od trzeciej i czwartej noweli. Bardzo wyszukane (stylowe) podejście Viscontiego, z boską i piękną Romy Schneider, oraz ostatni - rubaszny epizod z kipiącą kobiecością Sophią Loren. Koniec końców nie wszystko piękne, ale jednak czuć w tym filmie klasykę kina. Takie nostalgiczne przywołanie potęgi włoskiego filmu sprzed wielu, wielu lat.

ocenił(a) film na 7
srick.pl

Jeśli zaś chodzi o część 3 i 4, to nad erotyzmem można się zastanowić ;) BTW, wyczytałam, że segment "La Riffa" ("Loteria") został zainspirowany historią pewnej barmanki z Triestu, która w każdy sobotni wieczór organizowała loterię. Główną nagrodą była... noc w jej towarzystwie.

ocenił(a) film na 7
Bedrich

W dwóch źródłach czytałam, że to sprawka Carlo Pontiego. Producent postanowił, że "Loteria" będzie czwarta w kolejności, aby widzowie wychodzili z kina z obrazem Sophii Loren w myślach :) Poza tym, podczas montowania okazało się, że materiału jest zwyczajnie zbyt dużo, więc - bez informowania Monicellego - wycięto jego nowelę. W ten sposób, w obiegu znalazły się 2 wersje filmu (4- i 3-częściowa). Nie wiem natomiast, kto odpowiada za popełnienie 2-częściowej...

ocenił(a) film na 8
magmos

Może też tak być, że Filmoteka Narodowa przygotowała za zgodą producenta taką specjalną wersję z dwoma najbardziej atrakcyjnymi nowelami. W każdym razie na pewno taka wersja istnieje, bo sam ją widziałem..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones