PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=694378}
8,0 352 409
ocen
8,0 10 1 352409
7,0 37
ocen krytyków
Bogowie
powrót do forum filmu Bogowie

Przez pierwsze pół godziny byłem zachwycony. Gdyby "Bogowie" podtrzymali ten poziom to moglibyśmy mieć arcydzieło. Fantastyczne zdjęcia, budowanie napięcia, przedstawienie głównego bohatera i wykorzystywanie gry świateł i cieni. Choćby w pierwszej scenie, gdy kadr zaciemnia wszystko poza okręgiem korytarza, przez który idzie Religa - więcej takiej zabawy w polskim kinie proszę.

Tomasz Kot na początku wydawał się trochę groteskowy, ale udało mu się wybronić - wiarygodna rola i uderzające podobieństwo.

No i muszę powiedzieć, że tak jak przez pierwsze pół godziny, ewentualnie godzinę, udało się doskonale budować dramatyzm (choćby dziewczynka której nie udało się uratować) i napięcie towarzyszące operacji, czy idei przeszczepu serca tak potem scenariusz nieco się rozjeżdża.
Zaczynaja się typowe dla filmów o historycznych postaciach wstawki, z "przewijaniem" ważnych momentów krótkimi, rozładowującymi niepotrzebnie napięcie scenami. Na szczęście zaraz po nich fabuła wracała na odpowiednie tory.

Interesujące było ukazanie wiary tamtejszych ludzi w przechowywanie duszy/osobowości wewnątrz serca i spory moralne wokół przeszczepu, a także ukazanie brudu i bałaganu jaki panował w służbie zdrowia.

8+/10

ocenił(a) film na 7
_nascimento

Film dobry. Nie wiem czy to efekt ogólnonarodowego zachwytu czy raczej zmęczenia w dniu oglądania, ale nie został we mnie w ogóle... Oczekiwałem, że mną wstrząśnie, nie wstrząsnął. Oczekiwałem, że wzruszy, z tym też raczej średnio, tylko chwilami. Początek, rzeczywiście świetny. Akcja rozwija się. Realia PRL. Wszystko chłonie się jak gąbka. Później. To już typowa jakby trochę amerykańska wersja człowieka sukcesu. Człowieka któremu wszystko przyszło łatwo za wyjątkiem pierwszego udanego przeszczepu. Nawet klinikę sami wyremontował z pielęgniarkami i asystentami. Akcja dzieje się szybko. Trochę fajnych dialogów, Kolejne próby. Religa demoluje pomieszczenia w alkoholicznych amokach (podobno tutaj zupełnie film mija się z prawdą). W końcu sukces i koniec... Napisy końcowe. I próbowałem sobie mówić: "Jutro jak się obudzę, film zacznie we mnie pracować". Obudziłem się i nie zaczął. Podobały mi się zdjęcia i nowoczesne podejście do tematu. Zdjęcia z operacji, rozcinania ciała i w ogóle oddanie realizmu pracy lekarzy w tych czasach. Za to wielki plus. I ta pierwsza scena... Masz rację. Narobiłem sobie nadziei. jak dla mnie Kot jednak też trochę przedobrzył. Momentami jakby trochę "przegwiazdorzył" Religę. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie teraz innego odtwórcy tej roli. Mam problem z tym filmem. Być może muszę obejrzeć go jeszcze raz.

ocenił(a) film na 9
_nascimento

dla mnie ten film powinien startować do Oscara,a nie GnIda która wybiela Polaków i jedna z głównych bohaterek jest upodobniona do sędziny żydówy,która skazała na śmierć Generała Nila

ocenił(a) film na 9
Mati_1916legia

Chyba chciałeś powiedzieć, że OCZERNIA , a nie WYBIELA Polaków?

Akurat jedna z głównych bohaterek jest ŻYDÓWKĄ w tym filmie i czarnym charakterem, jest zła do szpiku kości. Więc jeśli kogoś ona oczernia to właśnie żydów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones