PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=788703}

Wymazać siebie

Boy Erased
6,9 14 235
ocen
6,9 10 1 14235
5,9 12
ocen krytyków
Wymazać siebie
powrót do forum filmu Wymazać siebie

Jeżeli jesteś homofobem i masz chore uprzedzenia to nie jest film dla ciebie.
Długo czekałem na ten film. Po książce pod tym samym tytułem autorstwa Garrarda Conleya powstał wspaniały i kameralny film. Nie będzie to wielki blockbuster, a po tygodniu zniknie z większości multipleksów. Tak wygląda biznes w dzisiejszych czasach.
Film opowiada historię 18 latka Jareda w tej roli wspaniały Lucas Hedges, który powoli odkrywa i ukrywa w sobie że jest gejem. Do tego dodajmy jeszcze jego rodzinę ojca pastora i kochającą matkę,żyjących według pisma bożego i mamy gotowy przepis na rodzinne przygody bez happy endu.
Sam Jared jako chłopak ogląda się za dziewczynami. Z jedną nawet w samochodzie dochodzi do macanek. Jednak wystraszony mówi nie na dalsze zabawy. Zdziwiona dziewczyna nie wie co się dzieję i odchodzi. My już wiemy, że Jared jest gejem, który czeka na swój pierwszy raz z mężczyzną.
Australijskie trio Crowe, Kidman jako rodzice i aktor/reżyser Edgerton jako Victor przenoszą nas w świat walki ze złem, które spotkało Jareda. Dobrego chłopaka chodzącego do kościoła i syna pastora. Więc jak coś takiego mogło spotkać mnie myślał niejeden raz ojciec. Co takiego zrobiłem, że Bóg mnie ukarał takim synem? Wspólnie więc z jeszcze mądrzejszymi od niego klechami urządzają Jaredowi leczenie z nieczystości i wszystkimi możliwymi sposobami próbują ratować syna, żeby się nawrócił i żył jak przystało. Okazuje się, że w okolicy jest pewna grupa, która leczy tego typu zachowania u chłopców i dziewcząt. A wszystko pod kontrolą samego Boga i pisma świętego, które dość chętnie cytuje Victor dyrektor grupy. Stawia nawet puste krzesło i na zasadzie rozmowy „chorych” osób nakazuje rozmowy i wyrzucenie z siebe zła. Cała ta sytuacja wydaje się z boku komiczna, choć na ekranie nie ma powodów do śmiechu. Na twarzach młodych chłopców odkrywających w sobie że są gejami widać strach. Grupa nie leczy nikogo, a powoduje jeszcze większą złość wśród pacjentów. Kilku z nich nawet poddaje się żeby uniknąć tego poniżania i idą z programem udając że terapisa skutkuje. Blondyn z grupy kolega Jareda ( skomponował do filmu kilka piosenek)
Cała ta sekta i pranie muzgów to część programu, który funkcjonuje i to co widzimy na ekranie to czysta prawda. 44 grupy w Usa dalej uprawiają tego typu leczenie i nawracanie. Książka z regulaminem w filmie to ta sama książka, której używał Garrard podczas jego leczenia. Najbardziej chora scena w filmie to kiedy Biblią bije się osoby wymagające leczenia. I co najgorsze robi to rodzina. Możemy zadać sobie pytanie co religia robi ludziom z głową? Jak słabi są ludzie żeby uwolnić umysł od religii. Jak blisko jest od pisma świętego do przemocy i nienawiści.Świetne małe sceny z Flea z kapeli Red Hotów pokazują to dosłownie.
Sam konflikt na linii ojciec syn jest jeszcze większy. Miłość matki do syna jest ogromna. Stara się zrozumieć syna i jego problemy i wybory. Żyjąc jednak pod jednym dachem z pastorem nie jest to łatwe. Sam ojciec jest niereformowalny. I nie ma mu się co dziwić. Nie uznaje wyborów syna i za wszelką cenę nigdy tego nie zrozumie. Kto wie, może uznaje nawet syna za osobę non grata, która przyniosła wstyd. Szczególnie, że takie rzeczy nie powinny się stać nigdy w domu pastora, we wzorowej rodzinie. W takich domach jest już przygotowany plan na przyszłość, który już dawno ułożył ojciec. Wnuki, przejęcie biznesu rodzinnego, żona. Wszystko na nic.
Po najmocniejszej scenie w collegu druga mocna scena to rozmowa syna z ojcem i zrzucenie cieżaru. Na nic zdają się próby ojca i czary mary ze świętym piórem mającym uchronić syna, który jako dojrzały facet wie co wybrał w życiu. Nie chce stracic ojca, choć dobrze wie jaki będzie finał. Zostawia otwarte drzwi i zaproszenie na święta Bożego Narodzenia. Mama przyjedzie.
Zapytałem się Garrarda osobiście czy kiedyś ojciec przyjechał? Nie. Nigdy. Mineło już tyle lat i czekam dalej.
Ocena 8********

ksdiamante

Rok temu było podobnie i dzielni filmwebiczowie wytropili ,,spisek PISiorów". Zobacz sam:
https://www.filmweb.pl/film/Tw%C3%B3j+Simon-2018-797246/disc...
Myślisz, że będzie teraz podobnie??????

ksdiamante

O, o, o przepraszam. Teraz dobrze:
https://www.filmweb.pl/film/Tw%C3%B3j+Simon-2018-797246/discussion/Mia%C5%82o+by %C4%87+w+marcu+w+Polsce%2C+a+b%C4%99dzie+w+czerwcu.,2974198

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Ale już wyjdź z szafy, nie będziesz musiał swoich urojeń w komentarzach pisać żeby się upewnić, że otrzymujesz powiadomienia pod tymi wszystkimi "branżowymi" filmami.

edi_nie_oglada_filmow

a ty Edi zejdź z kufetki.

edi_nie_oglada_filmow

edi nie ogladaj już filmów, bo pleciesz głupoty

ksdiamante

a może właśnie jeśli jesteś homofobem to jest dla Ciebie bo jak nie jesteś to wiesz co czuje taka osoba albo chociaż sie domyślasz bo do końca nie wiadomo jak jest sie hetero

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
tomek2123

Film jest oczywiście dla każdego. Również dla nienormalnych, czyli homofobów. ;)

ksdiamante

Coż za "diamentowa" heterofobiczna recenzja :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones