film

Buntownik bez powodu

Rebel Without a Cause
1955
1 godz. 51 min.
7,4 34 372
oceny
7,4 10 1 34372
7,1 19
ocen krytyków
Zbuntowany młodzieniec przenosi się do nowego miasta, gdzie znajduje zarówno przyjaciół, jak i wrogów. więcej mniej
Buntownik bez powodu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Glob
Film zdobył nagrodę Złoty Glob, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Buntownik bez powodu
Zobaczcie, jak narodziła się gwiazda Natalie Wood i legenda Jamesa Deana. 2013-09-09T09:41:52 PT3M13S https://fwcdn.pl/webv/17/14/31714/annex___dean__james__rebel_without_a_cause__01.31714.4.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/ns_buntownik.vp9.480p.webm

Jim Stark jest "trudnym" nastolatkiem, z którym radzą sobie rodzice. Myślą oni, że liczne przeprowadzki pomogą chłopcu, tymczasem jest na odwrót. Jim potrzebuje przyjaciół, jest pogrążony w samotności, a ciągła zmiana miejsca zamieszkania nie ułatwiają mu znalezienie tego czego szuka.

na podstawie
Nicholas Ray (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
studio
Warner Bros. (przedstawia)
tytuł oryg.
Rebel Without a Cause
inne tytuły
Wytwórnia Warner Brothers w roli Judy widziała Jayne Mansfield, a w roli Jima Taba Huntera.
Kandydatura Natalie Wood do roli Judy została na początku odrzucona. Dopiero, gdy aktorka uczestniczyła w wypadku samochodowym i ktoś w szpitalu nazwał ją "cholerną, małoletnią przestępczynią", dostała rolę Judy.
James Dean początkowo nie mógł wystąpić w "Buntowniku bez powodu", gdyż miał w tym czasie zagrać w "Olbrzymie". Grająca tam główną rolę Elizabeth Taylor zaszła w ciążę i produkcja filmu została przesunięta. Dzięki temu aktor mógł bez przeszkód pojawić się na planie.
"Buntownik bez powodu" to bodajże pierwszy film, z którym utożsamiać mogła się amerykańska młodzież. Aż do tego momentu stłamszone cenzurą Hollywood wolało udawać, że jedynymi problemami nastolatków są złe stopnie i pierwsza randka. Nicholas Ray pokazał więc świat widziany ich oczyma: młodzieńczy bunt, seksualne fascynacje, społeczne podziały, a w... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych