James Byron Dean

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/41390/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2305,"rate":8.970932754880694,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/41390/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":14,"rate":9.642857142857142,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
9,0
2 305 ocen gry aktorskiej
James Dean I
Aktor amerykański, który po swojej przedwczesnej, tragicznej śmierci stał się legendą światowego kina i ikoną nonkonformistycznej postawy życiowej. Wychowany na farmie w Indianie przez swoją ciotkę i wujka, wcześnie wyruszył na podbój Hollywood. Jego wczesne role filmowe to marynarz w "Sailor beware", uczestnik wojny Koreańskiej w "Bagnet na broń" i młody chłopak w komedii "Has Anybody Seen My Gal?" Duże kreacje, na miarę swoich możliwości stworzył tak naprawdę tylko w trzech filmach. Pierwszą w adaptacji książki Johna Steinbecka wg Elii Kazana, "Na wschód od Edenu", gdzie grał niepogodzonego ze swoją pozycją i skłóconego z ojcem Caleba. Kolejną, najbardziej pamiętną i wymowną, w "Buntowniku bez powodu" Nicholasa Ray'a. Stworzył tam postać nastolatka, Jima Starka, która uczyniła z niego wieczny symbol buntu i niezgody wobec zastanego porządku świata. Tuż po realizacji następnego filmu, "Olbrzym", Dean zginął w wypadku samochodowym. Jego błyskotliwa kariera, tragiczna śmierć i rozgłos wokół uroczystości pogrzebowych, które zgromadziły mnóstwo ludzi, uczyniły z niego obiekt kultu i przedmiot fascynacji wielu pokoleń.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 lutego 1931

data śmierci: 30 września 1955

miejsce urodzenia: Marion, Indiana, USA

wzrost: 173 cm

Jussi
Zdobył Jussi, 1 inna nagroda i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Jussi Najlepszy aktor zagraniczny za film Na wschód od Edenu w roku 1956
Jeszcze przez trzy lata po jego śmierci wytwórnia Warner Bros dostawała więcej listów do nieżyjącego aktora niż do którejkolwiek z żyjących gwiazd.
Jest wnukiem Charlesa Deana i Emmy Dean.
Odrzucił propozycję zagrania roli Basila w filmie "Srebrny kielich". W jego miejsce zaangażowano Paula Newmana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych