James Dean I

James Byron Dean

8,9
2 647 ocen gry aktorskiej
James Dean I
Aktor amerykański, który po swojej przedwczesnej, tragicznej śmierci stał się legendą światowego kina i ikoną nonkonformistycznej postawy życiowej. Wychowany na farmie w Indianie przez swoją ciotkę i wujka, wcześnie wyruszył na podbój Hollywood. Jego wczesne role filmowe to marynarz w "Sailor beware", uczestnik wojny Koreańskiej w "Bagnet na broń" i młody chłopak w komedii "Has Anybody Seen My Gal?" Duże kreacje, na miarę swoich możliwości stworzył tak naprawdę tylko w trzech filmach. Pierwszą w adaptacji książki Johna Steinbecka wg Elii Kazana, "Na wschód od Edenu", gdzie grał niepogodzonego ze swoją pozycją i skłóconego z ojcem Caleba. Kolejną, najbardziej pamiętną i wymowną, w "Buntowniku bez powodu" Nicholasa Ray'a. Stworzył tam postać nastolatka, Jima Starka, która uczyniła z niego wieczny symbol buntu i niezgody wobec zastanego porządku świata. Tuż po realizacji następnego filmu, "Olbrzym", Dean zginął w wypadku samochodowym. Jego błyskotliwa kariera, tragiczna śmierć i rozgłos wokół uroczystości pogrzebowych, które zgromadziły mnóstwo ludzi, uczyniły z niego obiekt kultu i przedmiot fascynacji wielu pokoleń.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 lutego 1931

data śmierci: 30 września 1955

miejsce urodzenia: Marion, Indiana, USA

wzrost: 173 cm

Jussi
Zdobył Jussi, 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Jeszcze przez trzy lata po jego śmierci wytwórnia Warner Bros dostawała więcej listów do nieżyjącego aktora niż do którejkolwiek z żyjących gwiazd.
Jest wnukiem Charlesa Deana i Emmy Dean.
Odrzucił propozycję zagrania roli Basila w filmie "Srebrny kielich". W jego miejsce zaangażowano Paula Newmana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Miał 24 lata, a już wyglądał jak prawdziwy mężczyzna. Zastanawia mnie w jakim kierunku podąża
ewolucja...

Dobra. Przyznam się że go uwielbiałam. Miałam za aktora genialnego wręcz.
Ale w sumie, tak biorąc pod uwagę historię jego życia, to co o nim pisali i mówili...
Zastanawia mnie czy ten jego geniusz nie wynikał z prozaicznego faktu iż prywatnie sam był bardzo podobny charakterologicznie do postaci które grał. I po...

To nie prowokacja ale fakt o którym przeczytałem w amerykańskiej prasie, i pomyśleć że legenda tworzy legendę wiem że Dean miał skłonności do homo..i Brando też o tym śmiało mówił no ale nie wiedziałem że brał sobie chłopców z wyższej półki..Rest in Peace...Respekt..

Żałuję, że tak wcześnie odszedł, tyle dobrych filmów mógł jeszcze..... Jakieś takie nieznane mi dotąd uczucie, odkryć kogoś takiego dla 3 tytułów. Szkoda.

Kilka miesięcy temu obejrzałam jego trzy kinowe filmy ("Olbrzyma", "Na wschód od Edenu" i "Buntownika bez powodu"). Pozostał ogromny niedosyt. James miał talent, był specyficzny (sprawiał wrażenie niedopasowanego, innego niż reszta społeczeństwa, żeby w pewnym momencie pokazać, na co go stać). Najbardziej podobała mi...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones