Najlepsze filmy o szkole. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+szkole.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-146242
Najlepsze filmy o szkole. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
Chemia, fizyka, geografia przyprawiają Was o koszmary? Dzwonek kojarzy Wam się z końcem zajęć i czasem spędzanym na plotkach i zabawach? Prace domowe dołują Was, a klasowe imprezy pozwalają zaszaleć? W takim razie poniższe zestawienie jest właśnie dla Was.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O SZKOLESzkoła to jedno z najbardziej uniwersalnych doświadczeń ludzkich. Dzieci i młodzież pod każdą szerokością geograficzną zmuszane są do nauki pisania, czytania, rachowania, poznają historię i inne przedmioty, które rzekomo przydadzą się im w dorosłym życiu. To tu poznaje się przyjaciół, z którymi często kontakt utrzymuje się latami. To tu zbierane doświadczenia kształtują to, kim staniemy się w przyszłości.

Nic więc dziwnego, że filmów o szkole powstało tak wiele, że żaden ranking nie jest w stanie pokazać wszystkiego, co najlepsze w tym temacie. Poniższą listę traktujcie więc jako wskazanie na reprezentantów pewnych gatunków i typów historii, dla których tłem jest szkoła. Już samych tylko opowieści o nauczycielach powstało tyle, że poświęciliśmy im oddzielny ranking: najlepsze filmy o nauczycielach. Oczywiście szkoła jest również często wykorzystywana w serialach, więc i taki ranking już u nas znajdziecie: najlepsze seriale o szkole.

10
plakat filmu Charlie

Charlie

The Perks of Being a Wallflower
7,6 141 675 ocen społeczności 41 045 chce zobaczyć
Filmowcy kochają outsiderów i wyrzutków. Także tych chodzących do szkoły. Bohaterem filmu "Charlie" jest Charlie (Logan Lerman). Chłopak jest nieśmiałym, wyobcowanym nastolatkiem, który właśnie zaczął naukę w szkole średniej. W nowym miejscu nie ma lekko. Nie pasuje bowiem do żadnej z grup, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają mu procesu dopasowywania się do innych. Pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki – z tym wszystkim Charlie zmaga się samotnie, aż do chwili, kiedy jego inteligencję i wrażliwość zauważają Sam (Emma Watson) i Patrick (Ezra Miller). "Charlie" jest ekranizacją książki, której w wielu stanach Ameryki nastolatkowie nie mogą czytać bez nadzoru osoby dorosłej. A wszystko przez poruszane w niej tematy, z którymi mogą zetknąć się w prawdziwym życiu, ale najwyraźniej nie mogą o nich czytać.


9
plakat filmu Grease

Grease

7,4 111 537 ocen społeczności 14 454 chce zobaczyć
Osoby liczące, że w naszym zestawieniu "najlepsze filmy o szkole" znajdzie się "High School Musical", niestety musimy rozczarować. Jeśli już jakiś musical powinien znaleźć się w dziesiątce najlepszych filmów, których akcja rozgrywa się w szkole, to naszym zdaniem powinien to być legendarny "Grease". Film powstał w 1978 roku na bazie scenicznego musicalu. Danny Zuko (John Travolta), lider grupy T-Birds spędza romantyczne wakacje w towarzystwie Sandy (Olivia Newton-John), która mieszka w Australii. Przysięgają sobie miłość i rozstają, ona ma wyjechać. Zupełnie niespodziewanie zostaje w USA. Spotykają się ponownie w szkole - Rydell High. Jednak Sandy, dobrze ułożona panienka, nie pasuje do wizerunku Dannyego w szkole. Sandy próbuje zostać jedną z Pink Ladies i znowu być dziewczyną Zuko.


8
plakat filmu Dziewczyny z drużyny

Dziewczyny z drużyny

Bring It On
6,1 28 545 ocen społeczności 3 403 chce zobaczyć
Filmy o szkole często łączą się z tematem sportu. Gwiazdy footballu amerykańskiego lub koszykówki często paradują po szkole niczym przysłowiowe samce alfa. My jednak do naszego rankingu wybraliśmy film o nieco innych zawodach sportowych. "Dziewczyny z drużyny" to wyborna komedia młodzieżowa, której nie mogło zabraknąć w zestawieniu "najlepsze filmy o szkole". Główną bohaterką jest młoda, ambitna dziewczyna uczęszczająca do Rancho Carne High School w San Diego. Należy do drużyny cheerleaderek walczącej o tytuł mistrzostwach stanowych. Przygotowania do finałów i rywalizacja między zespołami kosztują wiele pracy i wysiłku, nie pozbawione są jednak rozczarowań i porażek. Piękne dziewczyny, doskonała choreografia tańca, przebojowa muzyka i humor przyniosły nadspodziewanie duży sukces filmowi za granicą. W efekcie powstały kolejne filmy, a osoby w przyszłości zabierające się za filmowe opowieści o szkole często inspirowały się podpatrzonymi tu elementami fabuły.


7
plakat filmu Amerykańskie graffiti

Amerykańskie graffiti

American Graffiti
7,0 4 554 oceny społeczności 6 412 chce zobaczyć
Amerykański "high school" to mityczne miejsce inicjacji w dorosłość. Jest to tak istotne w tamtejszej kulturze, że zakończenie szkoły średniej należy do najbardziej uniwersalnych tematów. Film "Amerykańskie graffiti" jest tego najlepszym przykładem. Po części komedia, po części dramat jest opowieścią o grupie nastolatków, którzy skończyli szkołę. Za nimi ostatnie wakacje jako dzieci. Za chwilę rozpoczną studia lub wyruszą w inną drogę ku dorosłości. "Amerykańskie graffiti" to inteligentny portret zbiorowy pokolenia dorastającego w latach 70. i doskonały przykład tego, że zanim George Lucas na dobre zagubił się w świecie Gwiezdnych Wojen, był z niego naprawdę dobrze zapowiadający się reżyser.


6
plakat filmu Carrie

Carrie

6,9 41 245 ocen społeczności 11 334 chce zobaczyć
W szkole rozgrywa się akcja wielu opowieści, w tym także tych przyprawiających o grozę i dreszcze. Najlepszym tego przykładem jest "Carrie". Ten film to wybuchowa mieszanka horroru i dramatu psychologicznego o koszmarze dojrzewania. Genialna Sissy Spacek w roli obdarzonej psychokinetycznymi mocami nastolatki, którą wychowuje samotna matka - fanatyczka religijna. Gdy na balu maturalnym dziewczyna pada ofiarą okrutnego żartu ze strony rówieśników, rozpętuje się piekło na ziemi. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej powieść Stephena Kinga.


5
plakat filmu Buntownik bez powodu

Buntownik bez powodu

Rebel Without a Cause
7,5 33 956 ocen społeczności 37 581 chce zobaczyć
Szkoła to miejsce, w którym nastolatków uczy się zasad postępowania. Młodzież jednak szybko odkrywa, że wkuwane ideały niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem. Dorastanie okazuje się czasem pełnym chaosu, a dorośli stają się źródłem rozczarowań, wstydu, frustracji. Tak rodzi się bunt. Każde pokolenie filmowe ma swoją opowieść o młodzieńczym buncie. Jednak wzorem do naśladowania pozostaje wciąż "Buntownik bez powodu", którego akcja rozgrywa się w szkole i innych miejscach odwiedzanych przez nastolatków. Mamy tu wszystko: historię pierwszej miłości, odkrywanie (i ukrywanie) swojej tożsamości, rozczarowanie światem dorosłych, rywalizację o pozycję i względy w grupie rówieśniczej. Filmy młodzieżowe zawdzięczają "Buntownikowi bez powodu" swoje istnienie.


4
plakat filmu Obdarowani

Obdarowani

Gifted
7,8 83 379 ocen społeczności 34 696 chce zobaczyć
"Obdarowani" podbili serca milionów widzów na całym świecie. I nic dziwnego. Jest to w końcu historia mężczyzny samotnie wychowującego córkę swojej siostry. Dziewczyna jest geniuszem, jednak przybrany ojciec pragnie zapewnić jej normalne dzieciństwo. Dlatego pragnie, by chodziła do zwykłej szkoły. Z tym nie zgadza się babcia dziewczynki. Postanawia przejąć opiekę rodzicielską, by przenieść dziecko do szkoły dla uzdolnionej młodzieży. "Obdarowani" to wzruszająca opowieść o miłości rodzicielskie. Na film warto zwrócić uwagę także ze względu na rolę Chrisa Evansa. Aktor pokazuje, że jest kimś więcej, niż tylko odtwórcą roli Kapitana Ameryki.


3
plakat filmu Pierwszoklasista

Pierwszoklasista

The First Grader
7,5 1 378 ocen społeczności 1 418 chce zobaczyć
Filmy o szkole wcale nie muszą być historiami nastolatków. Zaś perypetie pierwszoklasisty wcale nie muszą oznaczać, że oglądamy film młodzieżowy. Wystarczy wspomnieć film Justina Chadwicka z 2010 roku. Tytułowym pierwszoklasistą jest tu bowiem 84-letni mieszkaniec pewnej kenijskiej wioski. Kiedy dowiaduje się, że władze oferują bezpłatną edukację każdemu, kto może udowodnić swoje obywatelstwo, postanawia w końcu nauczyć się pisać i czytać. Jego pojawienie się w szkole podstawowej wywołuje konsternację. Liczne osoby zrobią wszystko, byle tylko usunąć go z klasy. Po stronie nietypowego pierwszoklasisty staje nauczycielka. Opowiedziana przez Chadwicka historia miała miejsce naprawdę.


2
plakat filmu Supersamiec

Supersamiec

Superbad
6,4 56 321 ocen społeczności 7 599 chce zobaczyć
Koniec szkoły średniej był w amerykańskim kinie pretekstem do niejednego imprezowego filmu. Naszym zdaniem jednym z najlepszych jest historia trójki przyjaciół: Setha (Jonah Hill), Evana (Michael Cera) i Fogella (Christopher Mintz-Plasse), którzy próbują dostać się na imprezę, gdzie zamierzają "zaliczyć". Jest wulgarnie, rubasznie i piekielnie inteligentnie. Ten film to mądra opowieść o dorastaniu i dziecięcych przyjaźniach, ale też absolutny karnawał dowcipów złego smaku. "Supersamiec" to wzorcowa komedia i film dla młodzieży w jednym. Wyznaczył kierunek, którym komedie kumpelskie o nastolatkach podążają do dziś.


1
plakat filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Dead Poets Society
7,8 305 361 ocen społeczności 82 409 chce zobaczyć
"Stowarzyszenie umarłych poetów" to klasyka gatunku. Robin Williams zagrał u Petera Weira w tak przekonujący i poruszający sposób, że do dziś nauczyciel, w którego się wciela, pozostaje niedoścignionym wzorem i marzeniem każdego ucznia. Dzięki cierpliwości i niesamowitej charyzmie udaje mu się nauczyć nastolatków głębokiej miłość do poezji i czerpania radości z życia. "Stowarzyszenie umarłych poetów" pokazuje również, że filmy dla młodzieży mogą zawierać mrok i stawiać trudne pytania o konsekwencje podążania ścieżką indywidualizmu. "Stowarzyszenie umarłych poetów" uczy także, że nie ma czegoś takiego jak nudne przedmioty, są tylko ewentualnie nudni nauczyciele.