film

Camille Claudel

1988
2 godz. 55 min.
7,6 1 241
ocen
7,6 10 1 1241
Destrukcyjna miłość doprowadza do obłędu i zapomnienia wielkiej artystki, Camille Claudel. więcej mniej
Camille Claudel zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź, 5 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Camille Claudel
Zwiastun nr 1 (polski)
nr 1 (polski) 2009-11-16T11:45:55 https://fwcdn.pl/webv/61/49/16149/thumbnail.16149.4.jpg https://fwcdn.pl/video/4431/camille_claudel_lg_prog.360p.mp4

Biograficzny film opowiadający o związku dwojga głośnych artystów rzeźbiarzy. Auguste Rodin (Gérard Depardieu) jest uznanym i szanowanym artystą, przyjmuje jako asystentkę młodą Camille (Isabelle Adjani). Z początku tylko pomaga mu w pracy, ale z czasem sama zaczyna rzeźbić. Jej prace zyskują popularność, a po czasie Camille zaczynaBiograficzny film opowiadający o związku dwojga głośnych artystów rzeźbiarzy. Auguste Rodin (Gérard Depardieu) jest uznanym i szanowanym artystą, przyjmuje jako asystentkę młodą Camille (Isabelle Adjani). Z początku tylko pomaga mu w pracy, ale z czasem sama zaczyna rzeźbić. Jej prace zyskują popularność, a po czasie Camille zaczyna przewyższać popularnością swego dotychczasowego mistrza, ale nadal jest zafascynowana jego sztuką, a wkrótce także samym Rodinem. Kiedy jednak zdaje sobie sprawę, że sama staje się wybitną rzeźbiarką, okazuje się, że Rodin kocha mieć u swego boku bezkrytycznie oddaną wielbicielkę i uczennicę, ale nie utalentowaną artystkę. Burzliwa miłość i rozstania, a wszystko to pięknie i ze smakiem sfilmowane.

boxoffice
$3 331 297 w USA
na podstawie
studio
Antenne 2 (koprodukcja) / Centre National de la Cinématographie (CNC) (udział) / DD Productions (koprodukcja) / więcej
inne tytuły
Film kręcono w Villeneuve-sur-Fère, Wersalu, Issou i Paryżu (Francja).
Gdyby nie Isabelle Adjani - postać Camille Claudel nigdy nie zostałaby wskrzeszona na ekranie. Aktorka zafascynowaną wyklętą artystką najpierw długo studiowała jej życie, a potem jeszcze dłużej namawiała rodzinę Claudelów na wyrażenie zgody na film. Cel osiągnęła. Od spadkobierców słynnej rodziny otrzymała prawo wyłączności do zagrania Camille. Zamieszczono na ten temat nawet stosowny anons w piśmie "Le Technicien du film". Uzyskała ten przywilej pod warunkiem, że film będzie złagodzony i nie naruszy w najmniejszym stopniu dobrego imienia Claudelów.
Przed rozpoczęciem zdjęć Isabelle Adjani chciała o XIX-wiecznej rzeźbie dowiedzieć się wszystkiego. Chodziła na wykłady do Akademii Sztuk Pięknych. Profesor Jean-Francois Duffaux mówił potem : "Była ubrana bardzo skromnie. Studenci jej nie poznali. Zadawała wiele pytań. Kiedy potem byłem konsultantem na planie, zwracała się do mnie nieustannie z pytaniem, czy jej gest jest prawidłowy. To było coś więcej niż rola."
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych