Gérard Depardieu 

Gérard Xavier Marcel Depardieu

8,0
17 262 oceny gry aktorskiej
Gérard Depardieu
Słynny aktor francuski, który rozpoczął karierę w teatrze objazdowym wraz z Patrickiem Dewaere i Miou-Miou. Do tej pory wystąpił w ponad stu filmach. Za rolę w "Ostatnim metrze" Truffauta nagrodzony został Cezarem dla najlepszego aktora. Po sukcesach w rodzinnym kraju przyszła kolej na rozgłos międzynarodowy, który artysta zyskał dzięki udziałowi w filmie "Cyrano de Bergerac" w reżyserii Jeana-Paula Rappeneau. Kreował tam główną rolę, za którą uhonorowano go kolejnym Cezarem, Złotą Palma w Cannes oraz nominacją do Oscara. W 1990 roku wystąpil w "Zielonej karcie" Petera Weira, za co nagrodzono go Złotym Globem. Sporym osiągnięciem artystycznym była też rola pisarza w dramacie "Czysta formalność" Tornatore. Depardieu ma na swoim koncie sporo ról w adaptacjach klasycznych dzieł literackich oraz filmach kostiumowych, jak "Wszystkie poranki świata" Alaina Corneau, "Camille Claudel", "Germinal" Claude'a Berri, "Człowiek w żelaznej masce", czy "Vatel" Rolanda Joffé.
Aktor sprawdził się także jako reżyser, w filmach "Świętoszek" i "Most pomiędzy dwoma brzegami" oraz producent takich przedsięwzięć jak "Gałęzie drzewa" i telewizyjni "Nędznicy".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 grudnia 1948

miejsce urodzenia: Châteauroux, Francja

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 5 innych nagród oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Élisabeth Guignot (11.04.1970 - 02.11.1996, rozwód), 2 dzieci: syn Guillaume (07.04.1971 - 13.10.2008), córka Julie (ur. 18.06.1973)
Podczas kręcenia filmu "Asterix i Obelix kontra Cezar" miał wypadek motocyklowy i musiał poddać się hospitalizacji.
We Francji został wyróżniony następującymi odznaczeniami:
- 1985 r. - Narodowy Order Zasługi (insygnia Kawalera);
- 1996 r. - Order Sztuk i Literatury (insygnia Kawalera).
W 1992 roku przewodniczył jury obradującemu w trakcie 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych