PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=206069}
6,8 13 303
oceny
6,8 10 1 13303
4,3 3
oceny krytyków
Chłopi
powrót do forum filmu Chłopi

Dobre filmy się nie starzeją

użytkownik usunięty

ten nie jest wyjątkiem, ocena żałosna biorąc pod uwagę fakt, że 90% polskiego społeczeństwa to byli chłopi, a film jak film wiele rzeczy upraszcza, nie jestem aż tak stary, ale pamiętam domy kryte strzechą i tłumy w kościele :) Gra aktorska, zdjęcia (momentami ogląda się jak jakieś obrazy), scenografia, kostiumy są fantastyczne.
Przeczytałem powieść - to była lektura szkolna, nic dziwnego, że autor zapracował sobie tym na literacką Nagrodę Nobla. Dzisiaj czyta się prawie jak fantasy, a wczoraj to była rzeczywistość.
Opisy filmwebowskiego to bym się czepiał. Maciej Boryna wziął młodą żonę z kilku względów: nie tylko z miłości (powiedzmy), ale przede wszystkim, że był stary i myślał, że ktoś się nim zaopiekuje obroni ( jakby oddał gospodarkę synowi to poszedłby na żebry). No ale trochę się przeliczył, choć Jagna to nie jest żadna negatywna postać.

Zarówno w opisie jak i w Twoim poście zapomniano o niemałym udziale Dominikowej w wyswataniu Jagny i Macieja. Co do Boryny, to masz rację, stracił głowę - jak to chłop - dla atrakcyjnej dziewczyny (bez obrazy, drodzy Panowie), poza tym gospodarstwo wymagało kobiecej ręki, ale Dominikowa sprytnie to wykorzystała, by zapewnić ukochanej córce dobrobyt. A już określenie z opisu, że Jagna "rozkochała" w sobie starego Borynę to już duże uproszczenie, jak dla mnie on był jej kompletnie obojętny. Matka kazała wyjść za niego za mąż (bo bogaty, pierwszy gospodarz we wsi) to wyszła. I na dobrą sprawę na tym "idealnym" małżeństwie najbogatszego i najpiękniejszej stracili wszyscy zainteresowani, choć każdy zapewne chciał dobrze...
A co jest genialne, zarówno w powieści jak i w filmie: tam nie ma postaci ani pozytywnych, ani negatywnych. Nie tylko Jagna, ale każdy po kolei. Bohaterowie są po prostu prawdziwi, jak ludzie, których spotykamy na co dzień - mają wady i zalety. Już czytając książkę się na tym łapałam, że z jednej strony rozumiałam Jagnę i współczułam jej, z drugiej strony trudno się było dziwić Hance czy wójtowej, że jej nienawidzi. Antek - wałkoń i gbur zdradzający żonę a jednocześnie nieszczęśliwy facet, duszący się w nieudanym małżeństwie, żyjący na łasce ojca i zakochany we własnej macosze. I można by tak opisać niemal wszystkich.
Generalnie się z Tobą zgadzam - film genialny. Fabuła, bohaterowie - tu już zasługa pana Reymonta. Aktorzy - wszyscy zasługują na Oscara. Scenografia, zdjęcia, kostiumy, dodam też muzykę czy charakteryzację - nie dość, że fantastyczne, to jeszcze oddające ze szczegółami obraz polskiej wsi. Łącznie z takimi drobnymi detalami, jak pomalowana w niebieskie wzory chałupa Paczesiów - znak, że mieszka tam panna na wydaniu.
Przyznam, że moja ocena filmu jest bardzo subiektywna. Ale w tych 90% społeczeństwa byli też moi przodkowie, z czego jestem dumna. Jak tu nie lubić filmu, który, choć fikcyjny, w sposób autentyczny do szpiku kości ukazuje realia życia własnych dziadków? :)

użytkownik usunięty
Nutel88

co do Boryny to szczególnie zapamiętałem, ze bał się odesłania na emeryturę " na żebry" stąd moja interpretacja jego małżeństwa z Jagną bardziej jako ucieczka do przodu niż jakaś fascynacja fizyczna jakby to sugerował opis :) do tego należy dodać nieco pychy i poczucia wyższości; głowę też stracił, ale nie tylko o to chodziło, bo to brzmi jak jakaś historia nieszczęśliwej miłości, a nie o tym jest film i książka.

ocenił(a) film na 9

Te żebry nie były takie oczywiste, wszystko zależało od woli dzieci, które dziedziczyły dobra ojca. Wszyscy jednak starsi we wsi bali się tego tzw wycugu, co jak dla mnie jest dowodem na to, że w tamtych czasach ludzie na wsi byli strasznie wyrachowani i chodziło im tylko i wyłącznie o majątek. Mamy w książce podany przykład Jagustynki, która przepisała ziemię na dzieci, a te zostawiły ją bez środków do życia i opieki, przykład Bylicy, ojca Hanki, który również cierpiał biedę po oddaniu ziemi Weronce...

ocenił(a) film na 7
Nutel88

Współczułaś ? Ale dlaczego ?

Przykładowo większość mądrych facetów lub większość facetów z powodzeniem nie współczuje kobietom obojętnie co je złego spotyka ze strony facetów tylko są nastawieni na zbajerowanie, zaliczenie, bawienie się swoją ofiarą,
aż do upokorzenia, a jeśli jest związek to ustawienie pozycji lidera,
że można z kobietą zrobić wszystko, poniżać, zdradzać, opuścić.
Sam tak postępowałem przez większość życia, bo to postawa optymalna.
Ufać kobietom to jak bycie frajerem. Dlaczego ?
Kobiety gardzą wartościami. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, bo są sprawą 3 planową i nie one decydują,
że kobieta jest kimś zainteresowana czy staje się łatwa. Przecież najgorzej kobiety traktują tych wartościowych facetów.
Obojętnie jakby nie byli wartościowi, to tacy są najbardziej olewani przez kobiety.

Kobiety za to uwielbiają 1) sławnych 2) przebojowych 3) zamożnych 4) przystojnych
Zatem są łatwe dla 4 najpłytszych typów mężczyzn którzy:
-najbardziej bajerują i kłamią kobiety,
-zaliczają zdecydowanie najwięcej kobiet w swoim życiu, wręcz kobieta dla takich to zwykłe ścierwo
-traktują kobiety najbardziej przedmiotowo,
-najmniej się starają, bo nie muszą
-mają największą tendencje do kłamstw i zdrad, bo mogą
-szukają przede wszystkim seksu bez zobowiązań - kolejnej darmowej ku..ewki
-mogą pozwolić sobie być wulgarnymi prostakami lub głupcami lub kłamcami i tak będą mieć powodzenie
-nie muszą znać się na sztuce, poprawnie pisać czy wysławiać się, być inteligentni, dojrzali, cierpliwi,
wytrwali, wychodzący z inicjatywą, zaskakujący, pomysłowi,romantyczni, zabawni, szczerzy, wrażliwi,
dobrzy i tak będą mieć powodzenie. Choć mogą mieć takie atuty co jeszcze bardziej ułatwia bawienie się kobietami.

Kobiety takimi typami mężczyzn:
-Zachwycają się, bo ktoś sławny lub przebojowy lub zamożny lub przystojny
-Takim najłatwiej dają seks i miłość.
-Z takimi godzą się na seks bez zobowiązań i są dla nich darmową ku..wą, a potem nie chcą być oceniane po przeszłości .
-Z takimi godzą się na seks licząc na związek i są wykorzystane i też w tym przypadku nie chcą być źle oceniane choć
to też mówi przecież, że olewała wartościowszych, a dała się łatwo i szybko płytkiemu.
-Takim dają się na tacy, bo po stokroć kobieta woli być łatwa dla faceta, który jej się podoba niż mieć starania
facetów, którzy jej się mniej podobają. Gdy daje szansę komuś z mniejszym powodzeniem dużo mniejsza szansa,
że będzie równie łatwa. Frajerom woli nie mówić za wiele, by się nie zastanawiali po co się starać o coś co najpłytsi faceci dostają od razu na tacy dla których kobieta była przedmiotem.
-Przez takich są najczęściej okłamywane i zdradzane. Nierzadko takim są w stanie wybaczać kłamstwa i zdrady i walczyć o związek.
-Gdy dają szansę tym facetom z mniejszym powodzeniem to kobietom jest łatwiej takich okłamywać, zdradzać czy opuścić :)
-Dużo kobiet zadaje się żonatymi facetami, jeśli są przystojni lub przebojowi lub zamożni i dają się takim mamić,
że odejdą od żony. A faktem jest, że w większości przypadków ta kobieta jest dla nich tylko darmową ku..wą na boku.
Gdy do kobiety dojdzie wreszcie jakie są fakty i kimś jest dla faceta żonatego odchodzi,
a żonaty facet szybko znajduje kolejną ofiarę.

Każda kobieta wchodzi w te ramy. Jedne mniej, a inne więcej.
Te ramy od zawsze powodowały, że kobiety były uważane za bezmyślne golemy. Jak coś gorszego.
Czy ktoś słyszał kiedyś o jakiejkolwiek mądrej kobiecie ? Nie sądzę.
każda kobieta ma podobne myślenie w kwestii selekcji naturalnej, bo takich dokonuje wyborów.
Staje się łatwa dla przystojnych, dla przebojowych, bo zamożnych.
Bo taka jest natura kobiet - bycie łatwą dla facetów z powodzeniem, którzy ruchają najwięcej kobiet.

returner

https://giphy.com/gifs/tired-sloth-6XjDsvyFpIhYA

ekhm z całym szacunkiem ale według mojej opinii to najnudniejszy film w historii polskiej kinematografii. Nie najgłupszy, nie najgorszy, nie najbardziej prostacki ale po prostu zwyczajnie naj naj naj nudniejszy

ocenił(a) film na 9
lukasq_2

wracaj lepiej do swoich transformersów, po co tracisz czas

użytkownik usunięty
daro365dni

Mogliby nakręcić nową wersję filmu ,,Chłopi'' - w filmie mogliby zagrać tacy aktorzy jak Bogusław Linda, Jerzy Stuhr i Maja Ostaszewska.

ocenił(a) film na 3

Moe wtedy taki film zasługiwałby na jakąkolwiek uwagę.

ocenił(a) film na 3
lukasq_2

Zgadzam się. Najnudniejszy film. Kompletnie nieudolnie nakręcony.