PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=93649}
6,8 200
ocen
6,8 10 1 200
Charly
powrót do forum filmu Charly

charly to mezczyzna ktorego IQ wynosi 60. za dnia pracuje w piekarni gdzie sprzata i jest bezustannie obiektem zartow ze strony innych. wieczorami zas chodzi na lekcja angielskiego, prowadzonych przez Alice Kinnian (claire bloom). to wlasnie ona namawia charliego na poddanie sie eksperymentalnemu leczeniu - operacja mozgu mialaby znacznie podniesc IQ pacjenta. charly operacji sie poddaje. jednak okazuje sie, ze sukces operacji jest dwuznaczny a cena ktora przychodzi zaplacic - bardzo wysoka.
cliff robertson za role charliego zgarnal oscara sprzed nosa peterowi o'toole za jego mistrzowska role w filmie lew w zimie. mozna sie klocic czy zasluzenie, natomiast to film tego aktora. a kreacja charliego jest naprawde poruszajaca - swietny jako charly-intelektualista, ale jeszcze lepszy jako charly-glupek, mezczyzna o zlotym sercu i ofiara spoleczenstwa w ktorym zyje. reszta w sumie nie ma wiekszego znaczenia - fabula filmu jest nieco naciagana, claire bloom jest widoczna, co przy takiej roli robertsona jest juz wystarczajacym komplementem, rezyser nieco eksperymentuje tez z obrazem co nie kazdemu sie spodoba, na szczescie ten sposob pokazywania w kinie sie nie przyjal.
przyzwoity film.

ocenił(a) film na 10
Qmid

Nie wiem co w tym filmie jest typowego. Nie tylko dla lat 60., ale kina w ogóle.

Film jest wyjątkowy zarówno jako opowieść o chrobie, jak i o miłości.

OSCAR dla Robertsona był bezdyskusyjny. CLAIRE BLOOM też zresztą na niego zasłużyła.

Niespotykanie rzetelne kino. Mocne, bez ckliwego sentymentalizmu i taniego happy endu.

Trzeba znać.

użytkownik usunięty
AutorAutor

Podobnie jak literacki pierwowzór, "Kwiaty dla Algernona". Jako opowiadanie dostały Hugo, po rozbudowaniu do formatu powieści - Nebulę.

ocenił(a) film na 8
Qmid

Właśnie film według mnie mocno nietypowy, a już dla kina lat 60 w ogóle. Dziwi mnie jego niska popularność na filmwebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones